May 30, 2024

Evinizde Daha Mutlu Hissetmenin Yolları

Evlerimiz kim olduğumuzun bir uzantısıdır; evimizin duvarları içinde yaptıklarımız ruh halimizi şekillendirir, üretkenliğimizi etkiler ve hayata bakışımızı etkiler. Bilimsel çalışmalar, günlük hayatımızı oluşturan küçük alışkanlıkları ve rutinleri ayarlayarak mutluluğumuz üzerinde bir etkimiz olabileceğini göstermiştir , aslında hayata bakışımızın kontrolü bizdedir.

Günlük alışkanlıklarımızdaki birkaç ince ayarın anlamlı, olumlu değişim için bir katalizör haline gelmesi şaşırtıcı. İşte evde daha mutlu hissetmek için her gün yapabileceğiniz birkaç basit şey.

  1. Yatağınızı yapın

New York Times’ın en çok satan The Happiness Project yazarı Gretchen Rubin, bu üç dakikalık görevin, mutluluğunuzu olumlu yönde etkilemek için benimseyebileceğiniz en basit alışkanlıklardan biri olduğunu açıklıyor.

 

  1. Her odayı “hazır” duruma getirin

Dağınıklık strese neden olur; düzen ondan bir sığınak yaratır. Bu ruh halinizi yükselten rutin basittir; ayrılmadan önce her odayı “hazır” duruma getirmek için yaklaşık üç dakika ayırın.

 

  1. Evinizin etrafında duygusal öğeleri sergileyin

Deneyimlerin (ve bu deneyimlerin anılarının) bizi maddi şeylerden daha mutlu etmesinin bir nedeni, deneyimlerin sağladığı tüm zevk döngüsünden kaynaklanmaktadır; deneyimi planlamak, deneyimi dört gözle beklemek, deneyimden zevk almak ve ardından deneyimi hatırlamak. Evinizi olumlu anılardan oluşan bir galeri yapın.

 

  1. Günde bir satırlık bir şükran günlüğü başlatın

Yatmadan önce, o günden mutlu bir anınızı not edin. (Çocuklarınız varsa, onlara “Bugünün en iyi yanı neydi?” Diye sorabilirsiniz) Düşünmek mutluluğun önemli bir parçasıdır ve her gün olumlu bir olay üzerinde düşünmek için duraksamak şükran duygusunu geliştirir. (İlave bir avantaj: Daha sonra, hafızanız yok olduğunda, tüm anlamlı maceralarınızı zaten kaydetmiş olacaksınız!) Günlük tutmaya başlamakta sorun yaşıyorsanız, size rehberlik etmesi için bir kitap satın almayı düşünün.

 

  1. İçinden çıkamıyorsan içine gir

Bulaşıklar kendi kendine temizlenmeyecek, bulaşıkları yıkamaya başlayın. Rahatlatıcı ılık suyu ellerinizde hissedin. Minik baloncukların gıdıklanmasının tadını çıkarın. En sevdiğiniz albümü alışılmadık derecede yüksek bir sesle dinleyin.

 

  1. Her sabah kalkmadan önce o gün için bir niyet belirleyin

Dali Lama, Mutluluk Sanatı’nda “Her gün uyandığında düşün: Bugün hayatta olduğum için şanslıyım, değerli bir insan hayatım var, onu boşa harcamayacağım” diyor. Günlük bir amaç belirlemek büyük bir fark yaratır. Günlük niyetiniz “üretken olmak” veya “bugünün lezzetli anlarının tadını çıkarmak” gibi bir şey olabilir veya “bugün sevdiklerime teşekkür etmek” gibi daha spesifik bir şey olabilir. Ancak listenizde başka bir “yapılacak” madde olmamalıdır.

 

  1. Karşılığında hiçbir şey beklemeden ev arkadaşlarınıza küçük iyilikler yapın

Kocanız için yemek yapın ama onun sizi sırtını sıvazlamasını beklemeyin. Karınız için yatağı yapın, ancak bunun için bonus puan almaya çalışmayın. Oda arkadaşın için çöpü çıkarın. Güçlü, sağlıklı ilişkiler geliştirme yeteneği, sağlığa ve mutluluğa en büyük katkıda bulunanlardan biridir, ancak puan tutmaya başladığınızda fayda kaybolur. Bilinen bir gerçek: İyilik yaptığınızda, iyi hissedersiniz.

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama