June 18, 2024

Gülümsemenizin Arkasındaki Anlam Nedir? 3 Farklı Gülümseme Şekli ve Anlamları

İnsanın gülümsemesi de yüz ifadesi gibi pek çok farklı anlama gelebilir. İnsanlarla kendi etkileşimleriniz boyunca muhtemelen fark ettiğiniz gibi, gülümsemeler birçok durumda birçok duyguyu aktarabilir. (Aslında sürekli maske takmak durumda olduğumuz bugünlerde, belki de maskelerin birinin ifadesini ölçme yeteneğimiz üzerindeki etkisini fark etmişsinizdir.)

Duygular ve yüz kaslarının kombinasyonları sonsuz ifadeler ve gülümsemeler yaratabilirken, günümüzde çoğu gülümseme üç ana kategoriye ayrılabilir: gerçek mutluluk gülümsemeleri, sosyal gülümsemeler ve baskın olmaya çalışma, üstünlük gülümsemeleri. Her birinin ne anlama geldiğini gelin birlikte keşfedelim;

1. Duchenne Gülümsemesi

Bir çalışmada ödül gülümsemesi olarak da adlandırılan Duchenne gülümsemesi, gerçekten keyifli olduğunuzda ortaya çıkan bir gülümsemedir. Gördüğünüz kadarıyla size en gerçek gelecek gülümseme budur çünkü mutlu bir insanın kendini ifade etme biçimi olarak size geçer. Gerçek keyif gülümsemeleri, dudak köşelerini yukarı çeken gülümseyen kaslara sahip olmanın yanı sıra göz çevresindeki kasları da harekete geçirenlerdir. Göz çevresindeki kasın yaptığı şey yanakları yukarı kaldırır, yanakların parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar, bazı insanlara kaz ayağı kırışıklıkları verir ve göz kapaklarını ve göz kapağı kıvrımını inceltir. Bu gülümsemelerin tamamı mutluluk, heyecan ve eğlence gibi olumlu duyguları ifade etmekle ilgilidir.

2. Sosyal Gülümsemeler

Sosyal gülümsemeler, keyifli olmayan gülümsemeler veya yakınlık belirtisi olarak kullanılan gülümsemeler olarak da adlandırılabilir. En geniş açıdan bakacak olursak gerçekten keyif aldığınız için gülümsediğiniz anlar ve sadece sosyal bir tepki olarak gülümsediğiniz anlar var. Sosyal gülümsemeler veya keyif alınmayan gülümsemeler, göz kaslarını harekete geçirmez. Sokakta yanından geçtiğiniz ya da göz teması kurduğunuz bir kişiye verdiğiniz biraz gergin, genellikle dişsiz bir gülüş olarak bu gülümsemeleri bir düşünün. Bu gülümsemeler her ne kadar en gerçekleri olmasa da, ortak bir nezaket olarak toplumda önemli bir rol oynuyor çevrenizdekilere açıklık ve genel dostluk sergilediğinizi gösteriyor.

3. Hakimiyet Gülümsemesi

Yapılan araştırmalara göre son bir gülümseme şekli daha var. Gülümsemelerin üçüncü sınıflandırması baskın gülümsemeler olarak biliniyor ve sosyal hiyerarşileri ve statüleri yönetmek için kullanılıyorlar. Bu tür bir gülümsemede, Duchenne gülümsemesine benzer şekilde kaşlarınız ve yanaklarınız kalkar, ancak gülümsemenin kendisi simetrisini kaybeder ve daha çok bir sırıtma ya da küçümseme gibi görünür. Duchenne’de sosyal gülümsemelerin hoşluk ve pozitifliğin bir işareti olduğu düşünüldüğünde, hakimiyet gülümsemeleri kesinlikle öyle değildir. Üstünlük, küçümseme, güven ve övünme ile ilişkilendirilirler.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama