July 24, 2024

Güneş Kremi Uygulamak Neden Bu Kadar Önemli?

Son yıllarda, giderek daha fazla insanın cildini güneşten yayılan potansiyel olarak zararlı ultraviyole (UV) ışınlarından korumanın önemini takdir ediyor gibi görünüyor. Amerikan Kanser Derneği’ne göre güneş ışığı, bazal hücre ve yassı hücreli karsinom gibi yaygın cilt kanseri formlarına yol açabilen bir numaralı UV radyasyon kaynağıdır. UV ışınlarına maruz kalmayı önlemenin bazı kolay yolları, şapka ve güneş gözlüğü gibi güneşten koruyucu giysiler giymek ve güneşten olabildiğince kaçınmak.

Bu önlemlerden herhangi birini almanın yanı sıra cilt bakımı rutininize SPF içeren bir ürün eklemek, güneş güvenliğini sağlamak ve sağlıklı cildi korumak için en doğru karar olacaktır.

Hepimiz daha önce SPF terimini duymuştuk, ama bu aslında ne anlama geliyor?

Güneşten Korunma Faktörü (SPF), güneşten koruyucunun sizi ultraviyole (UV) B ışınlarından ne kadar süreyle koruyacağına dair bilimsel bir ölçüdür. Yani normal şartlarda güneş kremi olmadan 10 dakikada yanıyorsanız 30 spf değerli bir kremle bu 300 dakikaya uzuyor.
Yani SPF değeri ne kadar yükselirse güneşin zararlı ışınlarına karşı o kadar önlem almış oluyorsunuz.

Ten renginizin çok açık ya da koyu olması bu noktada biraz önemsiz. Eğer sağlıklı bir bronzluk istiyorsanız ve cildinize yatırım yapıyorsanız her zaman için 50+ ürünler kullanmaya gayret edin. Belki tatilin 3. 4. Gününden sonra 30 ve 15 spfli ürünlere geçebilirsiniz.

Ne Kadar SPF Uygulamanız Gerekiyor?

Artık SPF’nin sadece hayatımızı kurtarmakla kalmayıp, ten renginin görünümünü ve hissini de koruyabildiğini biliyoruz… peki ne kadar güneş kremi kullanıyoruz? Uzmanlara göre, dikkatlice ve cömertçe uygulamak en doğrusu. “SPF, cilt yüzeyinin her santimetrekaresi (cm) için iki miligram (mg) güneş kremi uygulanmasına göre ölçülür. Bu, ortalama bir yetişkinin vücudunu kaplamak için kabaca altı tam çay kaşığı ile eşdeğerdir. Yani bütün vücudunuzu tek bir çay kaşığı kadar kremle korumaya çalışmadan önce bu oranı düşünün. Büyük ihtimalle çoğu insan gibi sürmeniz gerekenden çok daha azını sürüyorsunuz.
Güneş kremi her sabah uygulanmalı ve iki saatte bir tekrarlanmalıdır – SPF ne olursa olsun, güneş kremi her zaman tekrar uygulanmalıdır.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama