July 24, 2024

Günde 5 Dakikanızı Meditasyona Ayırın

Mental olarak sürekli yorgun düştüğümüz günümüzde 5 dakika da olsa kendimizle zaman geçirip zihnimizi boşaltmamız çok önemli. Sağlıksız bir zihin sağlıklı bir bedene çok ağır zararlar verebilir bunu da unutmayın. Meditasyon dışarıdan bakıldığında zor, anlaşılmaz olarak algılansa da aslında çok kolay bir pratik. Herkesin kendine göre yöntemler deneyebileceği bu pratiği nasıl gündelik hayatımızın içerisine alabiliriz gelin hep birlikte bakalım.

Meditasyon Nedir?
Meditasyon zihni sakinleştirmek, düşüncelere farkındalık getirmek ve nefesi vücuda bağlamak anlamına gelir. Meditasyon size kendinizi iyi, sağlıklı ve rahat hissettiren “aradığım şey buymuş” dedirten her şey olabilir. Meditasyon zihni “susturmak” değildir – ki bu neredeyse imkansızdır. Sadece belirli tip insanların, yoga ile ilgilenenlerin ya da zen ustalarının tecrübe ettiği bir pratik de değildir.

Başlangıç Seviyesinde Olanlar için Bazı Öneriler

● En sevdiğiniz egzersiz türünü (koşma, yüzme, yürüyüş vb.) Kolay bir çaba ile yapın ve aklınıza kaslarınızdan daha fazla dikkat edin.

● Rahatlamak için (yatak, kanepe, hamak, şezlong) favori mekanınıza gidin ve en sevdiğiniz rahatlatıcı şarkıları dinleyin.

● Gündoğumu ve günbatımında yürüyüşe çıkın. Telefonunuz ve müziğiniz olmadan sadece düşüncelerinizle baş başa kalın.

● Yogaya bir şans verin, belki de size çok iyi gelecektir.

● Bir şeyler yazın. Üzerine fazla düşünmeden zihninizi boşaltacak bir şeyler karalayın.

● Yukarıdakilerden en azından birine günde 5 dakikanızı ayırın, Önyargılı olmayın. Bir kez neyin sizin için en iyisi olduğunu bulduğunuzda her şey daha kolay gelecek.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama