July 24, 2024

Güne Yürüyüşle Başlamanın Avantajları

Sabah uyandığınızda hareket önceliğiniz olmayabilir. Ancak güne bir yürüyüşle başlamak, ister mahallenizde olsun, ister işe ya da okula gidip gelirken vücudunuza bir dizi sağlık yararı sunabilir.

İşte güne bazı adımlar atarak başlamak isteyebileceğiniz 10 neden. Ayrıca, bunu günlük rutininize sorunsuz bir şekilde dahil etmek için birkaç ipucu var.

  1. Enerjinizi Arttırın

Güne yürüyüşle başlamak, gün boyunca size daha fazla enerji verebilir. Açık havada yürüyorsanız, bu özellikle doğrudur.

Araştırmalar, dışarıda 20 dakika yürüyen yetişkinlerin, içeride 20 dakika yürüyenlere göre daha fazla canlılık ve enerji yaşadıklarını gösteriyor.

Küçük bir araştırma, uykusuz hisseden 18 kadın için 10 dakikalık merdiven yürüyüşünün bir fincan kahveden daha enerji verici olduğunu buldu.

Bir daha sabah enerji takviyesine ihtiyacınız olduğunda veya uyandığınızda kendinizi yorgun hissettiğinizde, yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz.

 

  1. Ruh Halinizi İyileştirin

Sabahları yürümenin fizyolojik faydaları da vardır.

Yürüyüşün yardımcı olabileceği alanlar şunlardır;

benlik saygısını geliştirmek

ruh halini yükseltmek

stresi azalt

kaygıyı azaltmak

yorgunluğu azaltmak

depresyon semptomlarını hafifletir veya depresyon riskinizi azaltır

En iyi sonuçlar için haftada en az 5 gün 20 ila 30 dakika yürümeyi deneyin.

  1. Günlük Fiziksel Aktivitenizi Tamamlayın

Sabahları yürümenin bir yararı, diğer aile, iş veya okul yükümlülükleri sizi raydan çıkarmadan, günlük fiziksel aktivitenizi tamamlamanızdır.

Sağlıklı yetişkinlerin haftada en az 150 ila 300 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmalarını önermektedir.

Bu gereksinimleri karşılamak için haftada 5 sabah 30 dakikalık bir yürüyüşü tamamlamaya çalışın.

  1. Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Sabahları yürümek, kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. 30 dakika orta hızda yürümek 150 kaloriye kadar yakabilir. Sağlıklı bir diyet ve kuvvet antrenmanı ile birlikte kilo verdiğinizi görebilirsiniz.

 

  1. Sağlık Koşullarını Önleyin veya Geliştirin

Yürüyüş, bağışıklığınızı artırmanın yanı sıra çeşitli sağlık durumlarını önleme ve yönetmenize yardımcı olmak da dahil olmak üzere sağlığınız için sayısız fayda sağlayabilir.

Araştırmalar, günde 30 dakika yürümenin kalp hastalığı riskinizi yüzde 19 oranında azaltabileceğini gösteriyor. Diyabetle yaşıyorsanız, yürümek kan şekeri seviyenizi düşürmeye de yardımcı olabilir.

Hatta yaşam sürenizi artırmanıza ve kardiyovasküler hastalık ve belirli kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

  1. Kasları Güçlendirin

Yürümek bacaklarınızdaki kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir. En iyi sonuçlar için, orta ila yüksek tempoda yürüyün. Rutininizi değiştirmeye çalışın ve merdiven çıkın, yokuş yukarı ve aşağı yürüyün veya koşu bandında eğimli bir şekilde yürüyün.

  1. Zihinsel Netliği Geliştirin

Sabah yürüyüşü, zihinsel netliğinizi ve gün boyunca odaklanma yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, yaşlı yetişkinler arasında güne sabah yürüyüşüyle ​​başlayanların, hareketsiz kalanlara kıyasla bilişsel işlevlerini iyileştirdiğini buldu.

Yürümek ayrıca daha yaratıcı düşünmenize yardımcı olabilir. Araştırmalar, yürümenin özgür bir fikir akışı sağladığını gösteriyor; bu, oturmaktan veya hareketsiz kalmaktan daha iyi problem çözmenize yardımcı olabilir. Bu, özellikle açık havada yürüyorsanız geçerlidir.

Bir dahaki sefere sabah toplantınız veya beyin fırtınası seansınız olduğunda, mümkünse iş arkadaşlarınızın size bir yürüyüşe katılmasını önerin.

 

  1. Geceleri Daha İyi Uyuyun

İlk iş yürümek, geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. 2017’de yapılan küçük bir araştırma, geceleri uykuya dalmakta zorluk çeken veya hafif uykusuzluk çeken 55-65 yaş arası yaşlı yetişkinleri gözlemledi.

Sabah ve akşam egzersiz yapanlar, geceleri daha iyi uyku kalitesi elde ettiler. Yine de sabahları egzersiz yapmanın uyku için neden gece egzersiz yapmaktan daha iyi olabileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 

  1. Isıyı Yenin

Yaz mevsiminde sabahları yürümenin bir yararı ya da yıl boyunca havanın sıcak olduğu bir iklimde yaşıyorsanız dışarısı çok ısınmadan egzersiz yapabilecek olmanızdır.

Egzersizden önce ve sonra susuz kalmamak için bol su içtiğinizden emin olun. Gerekirse yanınızda bir su şişesi getirin. Veya çeşmeleri olan bir rotada yürümeyi planlayın.

 

  1. Gün Boyunca Daha Sağlıklı Seçimler Yapın

Güne yürüyüşle başlamak, gün boyunca daha sağlıklı seçimler yapmanızı sağlayabilir. Yürüyüşünüzden sonra kendinizi daha enerjik ve daha az uykusuz hissedebilirsiniz.

Enerjiniz düştüğünde veya yorgun olduğunuzda, rahat atıştırmalıklara veya enerji artırıcılara ulaşma olasılığınız daha yüksektir. Sabahları yürüyüş yapmak, öğleden sonraları sağlıklı bir öğle yemeği ve atıştırmalıklar seçmeniz için size ilham verebilir.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama