July 24, 2024

Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneşli bir günde güneş gözlüğü takmadan dışarı çıktığımızda fark edebiliriz ya da fark etmeyebiliriz, ancak gözlerimizin hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Güneş gözlükleri bizi özel gösterir ve görme yetimizi güneşin ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Buna ek olarak güneş gözlüğü gözlerimize rahatlık hissi verir.

Kendiniz veya sevdikleriniz için gözlük seçerken, optimal optik terimleri ve standartları bilmiyorsanız birçoğunuz için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Ama yine de doğru gözlüğü almanız çok önemli. Bu nedenle, güneş gözlüğü satın almadan önce göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli terimler ve standartlar aşağıdadır.

  1. Güneş gözlükleriniz gözlerinizi UV ışınlarından korumalıdır

Güneş gözlüğü adından da anlaşılacağı gibi, seçtiğiniz güneş gözlüğü, doğrudan güneşten gelen UV ışınlarının şiddetli etkilerinden görüşünüzü koruyabilmelidir. Güneş gözlükleri, gözleri UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için özel olarak üretilmiştir. Güneş gözlüklerinde kullanılan camlar güneş ışınlarını engelleyecek şekilde üretilmiş ve tasarlanmıştır. Plastik ve cam mercekler bazen güneş ışınlarına karşı koruma sağlamak için başka malzemelerle kaplanır.

Şu anda piyasada UV ışınlarına %100’e kadar dayandığını iddia eden güneş gözlüğü markaları bulunmaktadır. Bu nedenle, kendiniz veya sevdikleriniz için renk tonları seçmeden önce, %100 UV ışınlarına dayanıklı veya 400 nm UV koruması olması gereken ürün açıklamasını okuyun. Fiziksel bir mağazada alışveriş yapıyorsanız, o gölgenin özelliği hakkında bilgi içerdiğinden etiketi dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

 

  1. Daima yeterli ışığı engelleyen güneş gözlüklerini tercih edin

Güneş gözlükleri, birinin kişiliğini açıkça gösterir, ancak güneş gözlükleri tasarlandıkları işlevi yerine getirmelidir. İyi bir güneş gözlüğü her zaman çok fazla görünür ışığı engeller. Standart bir güneş gözlüğü, görünür ışığın yüzde 75 ila 90’ını filtreler. Bu nedenle güneş gözlüğü satın almadan önce yeterince ışığı engelleyip engellemediğini kontrol etmelisiniz. Güneş gözlüklerinin yeterince ışığı engelleyip engellemediğini test etmenin basit ve kolay bir yolu, onları bir aynanın önünde denemektir. Lensin arkasındaki aynada gözlerinizi görebiliyorsanız, gözlüğünüzün yeterince karanlık olmadığını bilmelisiniz. Bu nedenle, lensleri yeterince koyu olan başka bir çift seçin.

 

  1. Daha büyük güneş gözlükleri seçmeye çalışın

Güneş gözlüğü seçerken güneş gözlüğü boyutunun önemli olduğunu unutmayın. Güneş ışınlarının yanlardan girmesini engelleyebilecekleri için her zaman daha büyük gözlükleri tercih edin. Normal boyuttaki sıradan güneş gözlükleri, daha büyük boyutlu güneş gözlükleri gibi ekstra güneş gözlüklerini engelleyemez. Bu nedenle, kendinize veya sevdiğinize güneş gözlüğü satın almadan önce, gölgelerin kenarlarından gözünüze fazladan bir miktar ışınların girmesini sağlamaya yardımcı olabilecek güneş gözlüklerinin boyutunu araştırın.

 

  1. Lenslerin kalitesinden asla ödün vermeyin

Fiziksel veya çevrimiçi bir mağazadan güneş gözlüğü almaya karar verdiğinizde, gözlük camlarının kalitesinin çok önemli olduğunu unutmayın. Gölgelerin vizyonunu ve genel görünümünü etkiler. Bu nedenle, her zaman en koyu renkler yerine tek tip gölgeli güneş gözlüklerini tercih edin. Ayrıca camların kalitesini, gölgelikleri belirli bir mesafeye yerleştirerek ve bir kapının kenarı gibi düz bir çubuk üzerinde yavaşça hareket ettirerek ışığa karşı kusurlarını kontrol ederek test edebilirsiniz. Lenslerin kenarlarının büküldüğünü fark ederseniz, o zaman bilin ki lensler mükemmel değildir.

  1. Size yakışan rengi seçin

Güneş gözlüklerinin renklerini aramaya başlarsak kesinlikle çok şey bulacağız. Güneş gözlüklerinin renginin gölgelerin ışığı engelleme kapasitesini etkilemediğini, ancak gözlerinizin görsel kontrastını etkileyebileceğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, sporcular için renk tonları farklı amaç ve spor türleri için farklıdır. Bu nedenle, her zaman rahat hissetmenizi sağlayan ve tarzınıza uyan bir cam sifonu tercih edin.

 

  1. Maliyet her zaman kilit faktör değildir

Kendiniz veya arkadaşınız için güneş gözlüğü almaya gittiğinizde, yüksek fiyatın mutlaka iyi kaliteyi garanti etmediğini unutmayın. Bu nedenle güneş gözlüklerini seçerken ve kullanırken maliyeti asla bir faktör olarak düşünmemelisiniz. Sonuçta, koruma, stil ve rahatlık için gitmelisiniz. Bu nedenle, maliyeti ne olursa olsun bu özellikleri sağlayan bir güneş gözlüğü seçin.

  1. Kişiliğinize uygun güneş gözlüklerini tercih edin

Güneş gözlükleri birçok stil ve çeşitte gelir. Bazen gözleriniz için mümkün olan en iyi seçeneği seçmek çok kafa karıştırıcı hale gelir. Bu nedenle, işinizde ve rutininizde yardımcı olacak bir çift seçmeniz önerilir. Gerçekten de, farklı etkinlik türleri için birden fazla tonunuz olabilir. Ancak bunu karşılayamıyorsanız, çoğu zaman size uyan mümkün olan en iyi çözüme gidebilirsiniz.

Bu faktörlerin yanı sıra güneş gözlüğü satın almadan önce başka faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır; bu faktörler arasında;

 

Yüz şekli

Çarpma dayanıklılığı

Polarize Lensler

Gradyan Tonu

Ayna Kaplaması

Fotokromik Lensler

Artık güneş gözlüğü hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuza ve piyasada neler olduğunu bildiğinize göre, güneş gözlüğü satın almak oldukça eğlenceli olacak.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama