July 20, 2024

Hamile Kalmak İsteyen Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamile kalmaya çalışmak zor ve stresli bir yoldur. Hamilelik testinde ne zaman pozitifi göreceğinizi asla bilemezsiniz. Bazen hiç beklemediğiniz bir anda bazen de çok isterken bir bebek sahibi olacağınızı öğrenebilirsiniz. Siz kararını verip bunun için uğraşanlardansanız süreci hızlandırıp hem sizi hem bebeğinizi şimdiden koruyacak bazı önlemler almanızın zamanı gelmiş demektir. Hamile kalmak isteyen kadınların dikkat etmesi gereken şeyler neler? Gelin sorunun cevabını hep birlikte bulalım;

Sigarayı Bırakın
Muhtemelen zaten hamile kaldıktan sonra sigarayı bırakmayı planlıyorsunuzdur (ve kesinlikle yapmalısınız), ama şimdi sigaradan kaçınmak da çok büyük bir fayda sağlayacaktır. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’ne göre, sigara içenlerin gebe kalması daha uzun sürüyor ve sigara içmek bir kadının yumurtalarını genetik anormalliklere daha yatkın hale getiriyor. Sigara içmek düşük ve ektopik gebelik riskini de arttırıyor. Sigara içenlerin sigara içmeyen kadınlara oranla gebe kalmaları için neredeyse iki kat daha fazla girişimde bulunmaları gerekiyor. Ve eşiniz de sigarayı bırakmalı – araştırmalar sigara içen erkeklerin sperm sayısının ve hareketliliğinin (yüzme hızı) ve daha fazla sperm anormalliklerinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Çok Kahve İçmeyin
Sakin olun sabah kahvenizi kesmek zorunda değilsiniz. Aslında, çalışmalar günde 200 miligrama kadar kafein tüketmenin doğurganlığı veya erken gebelik kaybı riskini etkilemediği sonucuna varmış. Bununla birlikte, uzmanlar 200 miligramdan fazlasını önermiyor; kahve türüne ve içindeki kahve miktarına bağlı olarak, kafein tüketiminizi günde yaklaşık 12 ons kahve ile sınırlamak anlamına geliyor. Ayrıca, hamilelik sırasında aşırıya kaçmak istemeyeceksiniz (kafein tansiyonunuzu ve hem sizin hem de bebeğinizin kalp atış hızını artırabilir, susuz kalmaya neden olabilir ve çok büyük miktarlarda bebeği doğduğunda buna bağımlı hale getirebilir), şimdiden önlem almaya değer.

Sebze Tüketin
Bazı yiyeceklerin hem hamile kalma hem hamilelik durumunda zararlı olduğunu biliyoruz ancak uzmanların kabul ettiği bir şey var: Vücudunuzun sağlıklı bir durumda olması durumunda, gebe kalma olasılığınızın daha yüksek olması için doğru beslenmelisiniz. Patates kızartmasına hayır, ıspanak yemeğine evet demenin diğer önemli nedeni de folik asit. Bu B vitamini yapraklı yeşillerde bulunur ve doğum kusurlarını önlemek için gebe kalmadan önce ve sonra vücudunuzda bulunması önemlidir. Doktorlar ayrıca gebe kalmaya çalışırken en az 400 mikrogram folik asit içeren bir vitamin almanızı öneriyorlar.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama