February 29, 2024

Hamilelik Sonrası Saç Kaybının Çözümü Burada!

Hamilelik ve Doğum Sonrası Hormonlarınız Nasıl Değişir?

Hamilelik sırasında hormonlarınız çarpıcı biçimde değişir. Hamilelik östrojen, progesteron, oksitosin ve prolaktin dahil olmak üzere diğer birçok hormon seviyesinin yükselmesine neden olur. Hamilelik sırasında kan hacminiz de, doğuma kadar normalden yüzde 50 daha fazla hacme yükseliyor.

Bebeğiniz doğduktan hemen sonra östrojen ve progesteron dahil birçok hormon seviyeniz hızla düşer. Bu hormonlar doğumdan sonraki 24 saat içinde neredeyse normale dönecek, ancak emzirdiğiniz sürece prolaktin yüksek kalacaktır.

Hormonlar Saçınızı Nasıl Etkiler?

Hormonlar, hamileliğinizin saç değişikliklerinin ve doğum sonrası saç dökülmesinin en büyük nedenidir.

Hamilelik sırasında, yüksek östrojen seviyeleri normal saç dökülme oranınızı engeller. Normalde saçlarınız her gün küçük miktarlarda dökülür. Hamilelik sırasında saç dökülmeniz azalır. Etki, artan kan hacminiz ve dolaşımınız ile birleşir ve bu da saçınızın normalden daha az dökülmesine neden olur.

Yani bebeğiniz geldikten ve hormon seviyeniz düştükten sonra, saçlarınız normalde olduğundan çok daha büyük kümeler halinde düşerek kaybedilen zamanı telafi eder. Saç dökülmenizin toplam hacmi muhtemelen son dokuz ayda kaybedeceğinizden fazla değildir, sadece bir anda gerçekleştiği için size öyle gibi gelir.

Doğum sonrası saç dökülmesi bebeğiniz doğduktan sonraki herhangi bir gün başlayabilir ve bazen bir yıl kadar devam edebilir. Genellikle 4 aylık civarında zirveye ulaşır, bu nedenle bebeğiniz birkaç aylıksa ve hala saç yığınlarını kaybediyorsanız, bu panik yapma zamanının geldiği anlamına gelmez!

Peki Saç Kaybı İçin Hangi Formülleri Kullanabiliriz?

Saçınızın hamilelikten sonra incelmesi normaldir. Sizi endişelendirmiyorsa, onu tedavi etmek için hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Ve maalesef doğum sonrası saç dökülmesini önlediği veya yavaşlattığı gösterilen hiçbir şey yok. Ancak saç dökülmeniz sizi rahatsız ediyorsa saçınızın daha dolgun ve sağlıklı görünmesi için deneyebileceğiniz tedaviler mevcut.

1. Şekillendirmeyi Atlayın

Saçınızı kurutucu veya saç maşası ile ısıtmak saçınızın daha ince görünmesine neden olabilir. Bu sebeple bir süre saçınıza ısı gerektiren bir işlem uygulamayın, banyo sonrası kendi haline bırakın.

Çok sert fırçalamak da saçınızın daha büyük kümeler halinde dökülmesine neden olabilir, bu nedenle fırçalarken nazik olun ve günde bir defadan fazla fırçalamayın. Ekstra zamanı bebeğinizi kucaklamak veya uykuyu yakalamak için kullanabilirsiniz!

2. İyi Beslenin

Beslenme düzeninize çeşitli meyveler, sebzeler ve sağlıklı proteinler dahil etmek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığından emin olmanın en iyi yoludur.

Bazıları tarafından saç sağlığını iyileştirmek için önerilen yiyecekler arasında koyu yapraklı yeşillikler (demir ve C vitamini için), tatlı patates ve havuç (beta karoten için), yumurta (D vitamini için) ve balık (omega-3 için ve magnezyum) yer alıyor. Denemeye değer!

3. Vitaminlerinizi Alın

Vitaminler, özellikle bakması gereken bir bebeği olan yeni bir anne iseniz, çeşitli beslenme düzenlerinin yerini tutmamalıdır. Ancak beslenme düzeniniz dengeli değilse, ek olarak yardımcı olabilirler. Özellikle emziriyorsanız, genellikle bebeğiniz doğduktan sonra doğum öncesi vitaminlerinize devam etmeniz önerilir.

4. Hacim Veren Şampuan Kullanın

Bunun kanıtı olmamakla birlikte, bakım şampuanları bazen saçınızı ağırlaştırır ve daha ince ve daha gevşek görünmesini sağlar. Hacim vericiler saçınıza güç katabilir ve parlak bir görünüm sağlamanıza yardımcı olabilir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama