May 22, 2024

Hassas Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yıllardır hepimizin cevabını aradığı tek bir soru var: Cilt tipime göre nasıl bir cilt temizliği rutini oluşturmalıyım? Bu sorunun cevabını internette her aradığınızda karşınıza bir sürü ürün tanıtımı ya da tavsiyesi çıksa da çoğu cilt tipinize neyin neden iyi geldiği sorusunu cevaplamaz. Siz de cilt tipinin ne olduğunu zar zor bulup ona nasıl bakım yapması gerektiği konusunda kararsız kalanlardansanız bu ay hassas ciltlerin cilt bakımı nasıl olmalı konusunu irdeleyeceğiz.

Hassas Ciltler

Herkesin cildi bir dereceye kadar hassastır – ancak bazıları diğerlerinden daha fazla hassasiyet yaşar. Cildinizin kızardığını ve çok çabuk tahriş olduğunu fark edeceksiniz, bu bazen küçük darbelere ve düzensiz ton ve dokuya yol açar. Bu kızarmalar genellikle en ufak bir şey tarafından tetiklenir (sadece makyajınızı çıkarırken bile), ancak kullandığınız ürünler veya bunları nasıl uyguladığınız konusunda agresifseniz daha sık görülür. Hassas cilt aynı zamanda kuru/yağlı/akneye meyilli olabileceğinden, onu sakin, temiz ve dengeli tutmak için tutarlı ve etkili bir rutin sürdürmek önemlidir.

Sabah Rutini

Krem Temizleyici

Sabah ilk iş olarak yüzü kuvvetli bir şekilde temizlemeye gerek yok – cildin üzerine sürülen hafif, yatıştırıcı bir losyon, önceki geceden kalan yağlı ürün kalıntılarını gidermek için yeterli ve cildin sakin ve tazelenmiş hissetmesini sağlayacaktır. Ayrıca, krem bazlı temizleyiciyi uygulamak veya çıkarmak için suya ihtiyacınız yok, bu da sabah ilk iş kızarıklığı tetikleme riskini azaltır.

Yüz Spreyi

Ek faydaları olan bir serinletici yüz spreyi hassas bir cilt rutininin olmazsa olmazı – gün boyunca tekrar uygulamak için de mükemmel bir ürün. Yüz spreyini uygulamak nazik ve ferahlatıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda donuk, yorgun cildi uyandırmak için de mükemmeldir.

Nemlendirici

Hassas ciltler genellikle nemden yoksundur (bu da gergin, ağrılı hissine yol açar), bu nedenle gün boyunca rahat hissetmesi için cildi iyi nemlendirmek önemlidir. Hassas cilt tipleri için özel olarak formüle edilen hafif (yani makyaj altı için mükemmel) gözenekleri tıkamadan nemlendiren içeriğe sahip bir nemlendirici idealdir.

Akşam Rutini

Yatıştırıcı Micellar Su

Cildin nem bariyerini bozmadan makyajı ve kirleri çıkaran bir micellar su kullanmak önemli. Misel suyunun en iyi yanı, inatçı makyajı etkileyici bir hızla ve ovmaya gerek kalmadan çıkarmasıdır – hassas ciltler için mükemmeldir.

Temizleyici

Basit, köpürmeyen bir jel dokusu, hidrasyon seviyelerini bozmadan veya görünür bir reaksiyona neden olacak kadar cildi tahriş etmeden cildi etkili bir şekilde temizler. Gliserin açısından zengin bir temizleyici ve ılık (sıcak veya soğuk değil) suyla durulayın. Bu, makyaj izlerini kolayca çıkarır ve cildin o sıkı, soyulmuş hissi olmadan temiz ve beslenmiş hissetmesini sağlar.

Laktik Asit Serumu

Hassas cildin hala peelinge ihtiyacı vardır – glikolik asit çok güçlü olabilir, bu nedenle bunun yerine mandelik asidi tercih edin. Serum molekülleri daha büyüktür, yani serum o kadar derine nüfuz etmez ve hassas ciltler için daha iyidir. Haftada iki kez kullanın. Cildiniz aşırı hassassa, seyreltmek için nemlendiricinin üzerine serumunuzu sürmeyi deneyin.

Göz Kremi

Gözler söz konusu olduğunda, nazik, kokusuz formüllere sadık kalın ve bunları gözünüze 1 cm’den daha yakın olmayacak şekilde uygulayın. Ağrıyı ve tahrişi anında gideren ve gözleri tahriş etmesini önlemek için hızla emen hafif, jel bir dokuya sahip olan bir göz kremi tercih edin.

Nemlendirici

Sabahın aksine özellikle hassas cilt tipleri için formüle edilmiş daha kalın bir krem tercih edebilirsiniz. Tahriş olmuş cildi yatıştıran ve sert, yapışkan veya ağır bir tabaka bırakmadan nemlendiren bir krem işinizi görecektir. Gece boyunca nemlendirmek için kalın bir tabaka halinde sürmek için idealdir ve siz uyurken kızarıklığı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

 

 

 

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama