June 16, 2024

Kadınlarda Saç Kaybına Sebebiyet Veren 10 Şey

Kadınlarda çok sık görülmese de saç dökülmesi oldukça ciddi sorunlara yol açabiliyor. Beslenme alışkanlıklarından genetiğe, stresten yanlış ürün kullanımına kadar birçok farklı sebebi olan saç dökülmesinin sadece estetik görünüm açısından değil psikolojik olarak da olumsuz etkileri var. Kadınlarda saç dökülmesinin 10 sebebini bir araya getirdik!

Genetik Faktörler
Her ne kadar genetik faktörler özellikle erkeklerde çok belirgin derecede etkili olsa da ailesinde saç dökülme hikayesi olan kadınlar da bundan etkilenebilir. Özellikle genetik olarak yatkınlık varsa; stres, dengesiz beslenme ve uzun süreli aç kalma, saç dökülmesini tetikler.

Deri Problemleri
Deride oluşan hastalıklar saç köklerinin olumsuz etkilenmesine ve saç dökülmesine sebep olabilir. Sedef hastalığı, egzamalar, akne, liken hastalığı, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklar saç derisini etkilerse dökülme görülür.

Yanlış Beslenme
Uzun süre aç kalmak, tek tip ya da yetersiz beslenmek, karbonhidrat düzeyi yüksek bi diyet uygulamak saç dökülmesine sebep olabilir. Özellikle saçın da canlı olduğu düşünülürse sağlıklı bir beslenme alışkanlığıyla bu sorunu çözebilirsiniz.

Vitamin ve Mineral Eksikliği
B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve mineralleri düşük bir beslenme biçimine sahip olduğunuzda saçlarınız bundan olumsuz etkilenir ve dökülme oranı artar. Bu nedenle önce bir uzmana başvurarak kan tahlili yapılmalı ve eksik olan vitamin ve minarellerin tespit edilmesiyle tedaviye başlanabilir.

Hormonal Sorunlar
Regl dönemi düzensizliği, tüylenmede artış, aşırı akne ve kilo alımında hız artışı varsa hormonel bir probleminiz olabilir. Bu durumda bir doktora başvurup hormon sorunlarınızı öğrenebilirsiniz. Bunun için önce bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına, ardından yapılan testlerle birlikte dermatoloğa görünebilirsiniz.

İç Hastalıkları ya da İlaç Kullanımı
Romatizmal ya da troit bezi rahatsızlıklarıyla bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar saç dökülmesine sebep olabilir. Kimi zaman ilaç kullanımı kimi zamanda ilaçların bırakılması bu sorunu oluşturabilir. Eğer saç dökülmesi ani bir şekilde başlamışsa doktorunuza görünmeniz gerekir.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi
Hamilelikte ya da doğum sürecinde saç dökülmesi beklenebilir. Örneğin hamilelik döneminde dökülmesi gereken saçlar doğum sonrası süreçte daha hızlı dökülebilir. Uzman kontrolünde bu rahatsızlığı giderebilirsiniz.

Kemoterapi Süreci
Son dönemlerde gelişen teknoloji ve modern ilaçlar sayesinde kemoterapi tedavisi uygulanan hastalarda saç dökülmesi azalsa da bu durum yine de rahatsızlık verici olabilir. Tedavi tamamlandığında saçlar yeniden çıkma eğiliminde olurlar.

Kozmetik Etkenler
Saçların çok sık kimyasal etkiye maruz kalması saçlarda zayıflamaya ve dökülmeye neden olur. Boyalar, renk açıcılar, saçları yüksek ısıda düzleştirmek ya da farklı şekillendirme yöntemleri kozmetik nedenlerin başında gelir. Bu uygulamaları azaltırsanız saçlarınız sağlığına tekrar kavuşacaktır.

Stres ve Depresyon
Aşırı stresin yarattığı sorunlar sadece saç dökülmesiyle sınırlı olmasa da belki de en gözle görülen sonuçlarından biridir. Depresyon ve anksiyeteyle bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar saçı etkileyip dökülmeye neden olabilir. Stres kaynaklarını azaltmak ve bunu başarmak için profeyonel destek almak önemlidir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama