May 23, 2024

Kendi Evinizin Masterchef’i olun! Mutfakta İşinize Yarayacak İpuçları

Kendi mutfağının şefi olmak zannedildiği kadar kolay değildir. Çocuğunuzun en sevdiği yemeği en lezzetli biçimde pişirebiliyor da olsanız usta bir şef olmak için dikkat etmeniz gereken pek çok konu var. Bir MasterChef’i gerçekten ayıran şey, doğru ipuçlarını ve püf noktalarını takip etme becerileridir. Eğer bu konuda ciddi düşünüyorsanız profesyonel yerlerden eğitim alabilirsiniz ama bana ufak tefek tüyolar yeter diyorsanız gelin mutfakta nasıl daha iyi olunur sorusuna cevabı birlikte arayalım.

Başlamadan Önce Tarifin Tamamını Okuyun

Bu ipucu açık olmalı, ancak öğle veya akşam yemeği pişirmek için acele eden kaç kişinin bu çok önemli ilk adımı atlama eğiliminde olduğuna şaşıracaksınız. Ellerinizi kirletmeden önce tarifin tamamını gözden geçirmek, zamandan tasarruf etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda gerekirse malzemeleri önceden hazırlamaya başlamanıza da olanak tanır.
Örneğin, tarifin yumuşatılmış tereyağı gerektirdiğini ve kek hamurunu hazırlamaya başlamadan hemen önce tereyağınızın dondurucuda olduğunu fark ettiğinizi varsayalım. Tarifin tamamını bir süre önceden okuyarak, tereyağını dışarıda tutmak ve yumuşatabilmek için bol bol vaktiniz olur. Önceden neye bulaştığınızı bilmek kesinlikle zaman kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Doğru Araçlara Yatırım Yapın

Yüksek kaliteli malzemeleriniz olabilir ve tarifi adım adım takip etmiş olabilirsiniz, ancak aletleriniz pazardan alınmış gibi görünüyorsa ve mevcut en düşük kalitedeyse, yemeğinizden ödün veriyorsunuz demektir.

Bu alanda yapılan en yaygın hata, insanların doğru bıçak setini almamasıdır. Etten keklere ve ekmeğe kadar her türlü malzemeyi ve yiyeceği kesmek için dengeli ve keskin bir bıçak seti donatılmalıdır. İyi bir bıçak setine yatırım yapmak, yalnızca mutfakta zaman kazanmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm doğrama sürecini de güvenli ve kolay hale getirir.

Sezon İçinde Olan Malzemeleri Seçin

Mevsiminde olan malzemeler gerektiren tarifleri seçmek önemlidir. Mevsiminde olmayan etleri ve ürünleri seçmek yalnızca daha fazla para harcamanızı gerektirmeyecek, aynı zamanda taze malzemelerle yapılan yemek kadar kaliteli bir yemekle sonuçlanmayacaktır. Mevsimlik malzemeler her zaman en iyi tatlarla sonuçlanır ve lezzetli olmasını sağlamak için genel olarak daha az çaba sarf etmeniz gerekir.

Her Şeyi Soymaya Zahmet Etmeyin

Pek çok insan, meyve ve sebzelerin kabuklarının soyulması ve çöpe atılması gerektiği konusunda yanlış bir anlayışa sahiptir. Bununla birlikte, meyve ve sebzelerin yoğun lif ve besleyici bir cildi vardır ve bu, uygun şekilde yıkandığı sürece yemeğinize kolayca eklenebilir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama