April 21, 2024

Kendime Yeni Bir Ben Lazım Diyenlere Uygulanabilecek Yılbaşı Kararları

Yeni bir yıl çoğu insan için yeni bir başlangıç anlamına gelir. Bazıları için bu, kilo vermek, daha sağlıklı bir diyet uygulamak ve bir egzersiz rutini başlatmak gibi sağlık hedefleri belirlemek anlamına gelir.

Bununla birlikte, çoğu zaman, seçilen sağlık ve zindelik kararları son derece kısıtlayıcı ve sürdürülemezdir ve çoğu insanın kararlarını birkaç hafta içinde bozmasına neden olur. Bu yüzden birçok insan her yıl aynı kararları alıyor.

Bu döngüyü kırmak için, yalnızca sağlığı iyileştirmekle kalmayıp aynı zamanda ömür boyu takip edilebilecek kararlar almak önemlidir.

 

İşte gerçekten tutabileceğiniz  Yeni Yıl kararı.

 

Daha fazla bütün gıdaları yiyin

Genel sağlığı iyileştirmenin en kolay ve en sürdürülebilir yollarından biri, daha fazla tam gıda yemektir.

Sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler, tohumlar, kepekli tahıllar ve balık dahil bütün gıdalar, vücudunuzun optimum seviyede çalışması için ihtiyaç duyduğu çok sayıda besin içerir.

Araştırmalar, tam gıdalara dayalı bir diyetin kalp hastalığı risk faktörlerini, vücut ağırlığını ve kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azaltabileceğini ve ayrıca tip 2 diyabet gibi bazı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabileceğini gösteriyor.

Dahası, diyetinize daha fazla tam gıda eklemek yavaş ve tutarlı bir şekilde yapılabilir. Örneğin, sebze yemeye alışkın değilseniz, her gün diyetinize en sevdiğiniz sebzeden bir porsiyon ekleyerek başlayın.

 

Daha az oturun ve daha çok hareket edin

İster hareketsiz bir işte çalışmaktan, ister sadece hareketsizlikten kaynaklansın, birçok insan olması gerekenden daha fazla oturuyor. Çok fazla oturmak sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Aslında, genel ölüm riskinin artmasıyla bağlantılı olabilir.

Daha az oturmaya karar vermek, yaşam tarzınıza uyacak şekilde uyarlanabilecek kolay ve ulaşılabilir bir karardır.

Örneğin, uzun süre oturmayı gerektiren bir masa başı işiniz varsa, öğle yemeğinde 15 dakikalık yürüyüşe çıkmaya veya her saat başı 5 dakika kalkıp yürümeye karar verin.

 

Tatlandırılmış içecekleri azaltın

Şekerli içeceklerin hem çocuklarda hem de yetişkinlerde artan obezite, yağlı karaciğer, kalp hastalığı, insülin direnci ve boşluk riski ile bağlantılı olduğu düşünüldüğünde, tatlandırılmış içecekleri azaltmak akıllıca bir fikirdir.

Şekerli içecekleri bırakmak her zaman bir seçenek olsa da, alımınızı kademeli olarak en aza indirmek şekerli içecek alışkanlığınızı tamamen bırakmanıza yardımcı olabilir.

 

Daha kaliteli uyuyun

Uyku, genel sağlığın önemli bir parçasıdır ve uyku yoksunluğu ciddi sonuçlara yol açabilir. Örneğin, uyku eksikliği kilo alma, kalp hastalığı ve depresyon riskinizi artırabilir.

İnsanların yeterince uyumamasının birçok nedeni vardır, bu nedenle uyku miktarını ve kalitesini iyileştirmenin en iyi yollarını belirlemek için programınıza ve yaşam tarzınıza odaklanmanız önemlidir.

Yatmadan önce ekran süresini azaltmak, yatak odanızdaki ışık kirliliğini azaltmak, kafeini azaltmak ve makul bir saatte yatmak uyku hijyenini iyileştirmenin bazı basit yollarıdır.

 

Zevk aldığınız bir fiziksel aktivite bulun

Her yeni yılda insanlar, gelecek yıl fazla vücut yağlarından kurtulma umuduyla spor salonlarına, egzersiz stüdyolarına ve çevrimiçi fitness programlarına pahalı üyelikler satın alır. Çoğu insan güçlü başlasa da, çoğunluk yeni rutinlerini kalıcı bir alışkanlığa dönüştürmüyor.

Yine de, fitness kararlarınızı kalıcı hale getirme şansınızı artırabilirsiniz. Başlamak için, zevkinize ve programınıza uyup uymadığına göre bir aktivite seçin.

Örneğin, işten önce yarım saat yürüyüş yapmak, koşmak veya bisiklete binmek veya eve giderken spor salonunda yüzmek basit ve sürdürülebilir egzersiz kararlarıdır.

Ardından, her günü hedeflemek yerine haftada belirli birkaç gün yürümeyi planlamak gibi ulaşılabilir bir hedef belirleyin.

Daha gerçekçi bir hedef belirlemek, özellikle de spor yapmaya yeni başladıysanız, yeni rutininizi kalıcı hale getirme şansınızı artırabilir.

 

Kendinize daha fazla zaman ayırın ve kişisel bakım uygulayın

Kendinize zaman ayırmak bencillik değildir. Aslında, optimal sağlık ve esenlik için zorunludur. Bu, özellikle ebeveynler ve sağlık çalışanları gibi bakıcı rolündeki kişiler için geçerlidir.

Yoğun programları ve sınırlı zamanı olan kişiler için, kendi kendine bakım yapmaya karar vermek biraz planlama gerektirebilir. Ancak, zaman yatırımına değer.

Kişisel bakımın ayrıntılı veya zaman alıcı olması gerekmez. Her hafta banyo yapmak, en sevdiğiniz haftalık yoga dersine katılmak, kendinize sağlıklı bir yemek hazırlamak, doğada yürüyüşe çıkmak veya fazladan bir saat uyumak anlamına gelebilir.

 

Evde Daha Fazla Yemek Pişirin

Araştırmalar, evde daha fazla yemek pişiren insanların, hareket halindeyken daha fazla yemek yiyen insanlara göre daha iyi beslenme kalitesine ve daha az vücut yağına sahip olduğunu gösteriyor.

Aslında, 11.396 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, haftada 5 veya daha fazla ev yapımı yemek yiyenlerin, haftada 3’ten az ev yapımı yemek yiyenlere kıyasla fazla kilolu olma ihtimalinin %28 daha az olduğunu buldu.

Günde bir öğün yemek yaparak başlayın, ardından öğünlerinizin ve atıştırmalıklarınızın çoğunu evde yapana kadar zaman içinde sıklığı artırın.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama