April 25, 2024

Kendinize Karşı Nazik Olmanın Yolları

Daha mutlu olmak ister misiniz? Kendinize karşı daha nazik olmakla başlayın.

 

  1. Kendinize Biraz Zaman Ayırın

Her gün kendinize biraz zaman ayırın ve size neşe getiren bir şey yapın. Çizebilir, günlük tutabilir, kısa öyküler yazabilir, bir müzik aleti çalabilir veya yapmayı sevdiğiniz başka bir şey yapabilirsiniz. Kendinize her gün biraz “bana zaman” vererek kendinize karşı nazik olun.

 

  1. Kendinizi Tanıyın

Çoğu zaman, başkalarının başarılarını kabul etmekte hızlıyız, ancak kendi başarılarımızı kabul etmekte yavaşız. Bu durmalı. Kendi başarılarınızın farkına varın ve kendinizi tanıyın.

Gurur duyduğunuz bir şey yaptığında, bir dakika durun ve düşünün. Kendinizi övün ve başarının tadını çıkarın. Kendinizi tamamlayın.

 

  1. İç Savunucunuzu Yetiştirin

Hepimiz iç eleştirmene aşinayız. Kafamızdaki o küçük ses, hızlı karar verir ve her zaman küçük düşürmeye hazırdır. Pekala, iç eleştirmeninizin iç savunucunuzla tanışmasının zamanı geldi.

Ve bu iç savunucu tam olarak kim? İç eleştirmeniniz size alay ve küçümseme ile geldiğinde, iç savunucunuz devreye girer ve sizin adınıza argümanlar sunar. İç eleştirmeniniz size karşıyken, iç savunucunuz sizin için çalışır.

İçinizdeki savunucuyu geliştirerek kendinize karşı nazik olun.

 

  1. Kendinizi Affedin. Hepimiz zorlanıyoruz. Aşağıdakilere bakın:

Belki geçmişte gurur duymadığınız bir şey yaptınız.

Belki de kendiniz için ayağa kalkmayı başaramadınız ve başka birinin sizi yenmesine izin verdiniz.

Korktuğunuz için büyük bir fırsatı kaçırmış olabilirsiniz.

Belki de önemli bir hedefi takip etmekte başarısız oldunuz.

Kendinize kızgınsanız, kendinize nezaket göstermeniz gerekir: kendinizi suçlamayı bırakın, bundan sonra daha iyisini yapmaya karar verin ve kendinizi affedin.

 

  1. Kendinize İyi Bakın

Kendinize nezaket göstermenin en iyi yollarından biri kendinize iyi bakmaktır. Yeterince uyuyun, meyve ve sebze yiyin ve düzenli olarak bir çeşit egzersiz yapın. Ek olarak, stresten kurtulmanın, bakımlı olmanın ve görünüşünüze dikkat etmenin bir yolunu seçin.

 

  1. Kendinize Saygı Duyun

Kendine saygı, kendine kim olduğun için değer vermek ve başkalarının senin değerini dikte etmesine izin vermemektir. Kendine güvenmek, kendin için düşünmek, kendi fikirlerini oluşturmak ve kendi kararlarını vermektir. Ayrıca, kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı reddedin.

Son olarak, öz saygı, kendinize verdiğiniz sözleri tutmak ve kendinize yapacağınızı söylediğiniz şeyleri takip etmekle ilgilidir. Kendinize derin saygı duyarak kendinize karşı nazik olun.

 

  1. Kendinize Hediye Alın

Alışveriş terapisini veya tüketiciliği savunmuyoruz. Ancak, gerçekten istediğiniz bir şey görürseniz, kendinizi şımartın. Pahalıysa, bunun için tasarruf edin. Bir başkasının size hediye olarak vermesini beklemek zorunda değilsiniz.

 

  1. Kendinizi Rahatlatın

Zor bir gün mü geçirdiniz? Bir iş arkadaşınızla veya bir arkadaşınızla tartıştınız mı? Yanlış olabilecek her şeyin yanlış gittiği günlerden biri miydi? Kendinizi sakinleştirerek kendinize karşı nazik olun. Aşağıdakileri yapın:

Sıcak bir küvete dalın. Kokulu banyo yağı ekleyin.

Kendinize bir saç derisi masajı yapın.

Kendinize içinde küçük şekerlemeler olan biraz sıcak kakao yapın ve gizemli bir romanla arkanıza yaslanın.

 

 

  1. Kendinize İyi Niteliklerinizi Hatırlatın

Belki “ideal vücut tipinden” biraz daha kilolusunuz ama uzun, parlak saçlarınız var. Belki sporda harika değilsiniz ama matematikte iyisinizdir. Belki melodramatik olma eğiliminiz var ama harika bir mizah anlayışınız var.

Kendinize her zaman iyi niteliklerinizi hatırlatın.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama