April 25, 2024

Ketojenik Diyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son yıllarda beslenme düzenleri ve diyetler hakkında konuşurken lugatımıza yeni bir beslenme biçiminin girdiğini fark ettik; ketojenik diyet. Bir arkadaşınızdan ya da ünlü birinin röportajından mutlaka bu kelimeyi duymuşsunuzdur. Gelin bugün birlikte ketojenik diyet hakkında merak edilenleri cevaplayalım;

Ketojenik Diyet Nedir?
Ketojenik diyetin temel amacı mümkün olduğu kadar az karbonhidrat tüketirken vücuda yararlı yağların tüketim miktarını yükseltmek. Ketojenik diyet çok düşük karbonhidratlı bir diyet olduğundan – kalorilerin yaklaşık% 80’i yağdan gelir ve sadece yaklaşık% 5 -% 10’u karbonhidratlardan gelir – tipik bir yemek günü pek çok sağlıklı yağ ve yağ porsiyonunu içerecektir.

İdeal olarak, ketojenik diyet üç farklı türde yağ içermelidir: doymuş yağ (yağlı et, tereyağı ve hayvansal ürünler, tam yağlı süt), tekli doymamış yağlar (zeytinyağı veya avokado yağı) ve çoklu doymamış yağlar balıklar, bazı yağlar ve az miktarda kuruyemiş.

Ketojenik diyetin benzersiz ve çok etkili olmasının sebeplerinden bazıları, açlığın ve açlık ataklarının azaltılmasına yardımcı olması, hormonların dengelenmesi, enerji seviyelerinin iyileştirilmesi, bilişsel performansı desteklenmesi ve uzun süreli hastalıklara karşı korunma sağlamasıdır. Aslında pek çoğumuzun yanlış algıladığı diyet kelimesi bu noktada bir beslenme biçimi olarak algılanmalı. Yediklerinize dikkat ediyorsunuz fakat yalnızca belirli besinlerde kısıtlamaya gidiyorsunuz.

Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Diyet yapmak tipik olarak iştah artışı, düşük enerji ve ruh halindeki düşüşle sonuçlanırken, ketojenik diyet daha fazla zihinsel berraklıkla, daha az açlık hissiyle ve daha az yiyecek düşünmeyle sonuçlanır. Bu kadar yüksek dozda yağ içermesine ve kalori sayımı gerektirmemesine rağmen, araştırmalar ketojenik diyetin çeşitli kardiyovasküler risk parametrelerinde kilo kaybını ve iyileştirmeleri teşvik etmede etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çalışmalar ketojenik bir diyetin terapötik etkilere sahip olduğunu ve epilepsi, Alzheimer hastalığı, diyabet ve hatta kanser gibi hastalıkların nöbetlerine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ketojenik diyetin mutlaka bir ömür boyu takip edilmesi gereken bir şey olmadığına dikkat çekmek önemli. – bir sağlık sorununu tedavi etmeye yardımcı olmak veya kilo kaybını iyileştirmek için geçici bir çözüm olarak kullanılabilir.

Tipik Bir Ketojenik Diyette Neler Yenir?
Güne kahvenize biraz protein tozu ekleyerek başlayabilirsiniz. Öğle yemeğinde orta derecede protein içeren yumurta, balık, etler ve nişasta içermeyen bazı yeşil bitkileri tüketebilirsiniz. Akşam yemeğiniz de öğle yemeğine benzer olmalı. Eğer arada çok acıkıyorsanız ceviz, yarım avokado, peynir ve kaynamış yumurtayı ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama