June 22, 2024

Kilo Verme Yöntemlerinde Doğru Bilinen Yanlışlar

İnternette kilo verme tavsiyesi sıkıntısı yok. Bazı kilo verme ipuçları yardımcı olsa da, diğerleri etkisiz, yanıltıcı veya düpedüz zararlıdır.

İşte tamamen görmezden gelmeniz gereken 8 kilo verme ipucu.

 

Aç olmasanız bile her zaman kahvaltı yapın

Gece boyunca uyuduktan sonra metabolizmanızı hızlandırmak için kahvaltı yapmanın önemli olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bu nedenle, birçok insan aç olmasa bile sabahları yemek yemeye kendini zorlar. Bununla birlikte, kahvaltı yemek kilo vermek için mutlaka faydalı değildir. Aslında araştırmalar, kahvaltı yapmanın veya atlamanın kilo üzerinde çok az etkisi olduğunu ve kahvaltıyı atlamanın biraz daha fazla kilo kaybına neden olabileceğini göstermiştir. Bir çalışmada, kahvaltıyı atlayan insanlar, sabah yemeği yiyenlere kıyasla öğle yemeğinde 144 kalori daha fazla yediler. Ancak günün sonunda toplam kalori alımları hala 408 kalori daha düşüktü.

Kahvaltıyı atlamak, bazı insanların kilo vermelerine yardımcı olduğunu düşündüğü, aralıklı oruç tutmanın bir şeklidir. Aralıklı orucun sağlık açısından da faydaları olabilir.

Kahvaltı yapmanın kilo kontrolü için önemli olduğu fikri, kısmen kilo vermiş ve en az 5 yıl boyunca kilo vermemiş Ulusal Kilo Kontrol Kayıtları üyeleri arasında yapılan bir ankete bağlı olabilir. Bu insanların çoğu düzenli olarak kahvaltı yaptıklarını söyledi.

Bununla birlikte, herkes farklıdır ve bazı insanlar kahvaltı yapmaktan diğerlerinden daha fazla fayda sağlar. Şu anki düşünceye göre, eğer sabahları aç değilseniz, kahvaltı yapmak için bir sebep yok.

Acıktıysanız, protein açısından zengin bir kahvaltı yaptığınızdan emin olun, böylece daha tatmin olursunuz ve öğle yemeğinde fazla yemek yeme olasılığınız azalır.

 

 

Kendinizi her gün tartmayın

Kilonuz çeşitli faktörlere bağlı olarak günden güne değişebilir. Bu nedenle birçok kaynak kilo vermeye çalışırken her gün kendinizi tartmaktan kaçınmanız gerektiğini söylüyor.

Bu mantıklı gibi görünse de, bunun tersi doğru olabilir.

Aşırı kilolu veya obezitesi olan kişiler üzerinde yapılan 6 aylık bir çalışmada, her gün tartıya çıkan kişiler daha az kalori tükettiler ve ortalama olarak vücut ağırlıklarının %6,6’sını kaybettiler, kontrol grubundaki kişilerle karşılaştırıldığında, vücut ağırlığının %6,6’sını kaybettiler. Başka bir çalışmada, fazla kilolu 40 kişinin tartma alışkanlıklarına bakan araştırmacılar, 1 aydan uzun ara verenlerin kilo alma riskinin daha yüksek olduğunu buldu.

Kendinizi sık sık tartmak, hesap verebilirliği sağlayabilir ve kilonuzun doğru yönde ilerlediğini doğrulayabilir.

Bazı araştırmalar, günlük tartmanın yeme bozukluğuna veya kötü vücut imajı gibi olumsuz psikolojik etkilere yol açmadığını bildirmiştir.

Ancak bazı kişiler için tartıları sık sık kontrol etmek kaygı kaynağı olabilir. Psikolojik sağlığınız için iyi olmadığını düşünüyorsanız, bu stratejiden kaçınmak en iyisidir.

Kilonuzun günlük olarak değişebileceğini akılda tutmak önemlidir. Hormonal değişiklikler, sıvı dengesi ve bağırsak hareket sıklığı kiloyu etkileyebilir. Bu değişiklikler yağ kaybını veya kazancı yansıtmaz.

 

Meyve suyu temizliği yapın

Meyve suyu oruçları olarak da bilinen meyve suyu temizlemeleri çok popülerdir.

Meyve suyu detokslarının güvenli veya etkili olduğunu gösteren çok az araştırma var.

Bir çalışmada, kadınlar 7 gün boyunca 500 kaloriden az limon suyu ve şurup karışımı içtiler. Kilo verdiler ve insülin direncini azalttılar. Kalorisi bu kadar düşük olan herhangi bir diyet kilo kaybına neden olur, ancak kalıcı sonuçlar vermesi olası değildir.

Önemli bir sorun, arınmanın zamanla kilo vermeyi sürdürmek için gerekli olan sağlıklı beslenme alışkanlıklarının türünü oluşturmamasıdır.

Dahası, bu meyve suları şeker bakımından yüksek, ancak protein bakımından düşük olma eğilimindedir, bu da iştah kontrolü ve sağlık için kötü bir kombinasyondur.

 

Hızlı kilo vermeyin

Geleneksel tavsiye, yavaş kilo vermektir, böylece daha düşük kilonuzu korumak için daha iyi bir şansınız olur. Yavaş kilo vermek kesinlikle iyi olsa da, en son araştırmalar başlangıçta daha hızlı kilo vermenin kilo alma riskini artırmadığını gösteriyor. Aslında, hızlı kilo vermek uzun vadeli kilo kaybı için faydalı görünüyor.

Bir çalışma, ilk ayda hızlı kilo veren kişilerin, daha yavaş kilo vermeye başlayanlara kıyasla, 18 ay içinde vücut ağırlığının %10’unu kaybetme olasılığının beş kat daha fazla olduğunu buldu. Bununla birlikte, bazı kilo verme yöntemleri diğerlerinden daha iyidir. Kalorileri son derece düşük seviyelere indirmek başlangıçta hızlı kilo kaybına neden olabilir, ancak sürdürülebilir olması pek olası değildir.

 

Kardiyo egzersizlerine odaklanın

Kardiyo veya aerobik egzersiz olarak da bilinen kardiyovasküler egzersiz, stres seviyenizi azaltır ve kalbe ve genel sağlığınıza fayda sağlar. Ancak, kardiyo kilo vermek için en iyi egzersiz stratejisi değildir.

Kardiyovasküler egzersize kilo kaybı yanıtı büyük ölçüde bireye bağlıdır. Bazı insanlar kardiyoya tepki olarak kilo verirken, diğerleri ya az miktarda kilo alır ya da korur.

Kilo verirken formda kalmak ve kas kütlesini korumak için en iyi strateji, kuvvet antrenmanını kardiyo ile birleştirmektir..

 

 

Doğal yağ oranı yüksek gıdaları en aza indirin

Popüler görüşe rağmen, tüm yağlar sağlığınız için kötü değildir ve tüm yağlı gıdalardan kaçınmak kilo vermenize yardımcı olmaz.

Yağ, protein veya karbonhidrattan iki kat daha fazla kaloriye sahiptir, ancak aynı zamanda çok doyurucudur ve sindirimi uzun zaman alır.

Yağın tüm kalorilerin %30’undan daha azını oluşturduğu standart düşük yağlı diyetler, kilo kaybı söz konusu olduğunda genellikle düşük karbonhidrat diyetleri gibi diğer diyetlerden daha kötü bir geçmişe sahiptir.

Aslında, avokado, fındık ve hindistancevizi gibi doğal olarak yağ oranı yüksek gıdalar kilo vermeye yardımcı olabilir. Tam yağlı süt ürünleri, araştırmaların daha düşük vücut yağı ve gelişmiş insülin duyarlılığı ile bağlantılı olduğu konjuge linoleik asit (CLA) adı verilen bir yağ içerir..

Buna karşılık, kalorileri azaltmak için yağsız veya az yağlı ürünler yemek veya içmek, bu ürünlerin çoğu rafine şekerle yüklü olduğundan geri tepebilir.

Doğal olarak sağlıklı yağ oranı yüksek yiyecekler yemek lehinize çalışabilirken, yemeğinize çok fazla yağ eklemek yardımcı olmaz. Çok fazla yağ eklemek, kalorileri kilo vermeyeceğiniz noktaya kadar artırabilir.

Bununla birlikte, yağın kalorinin %10’undan daha azını oluşturduğu ultra düşük yağlı diyetlerin kilo kaybı için bazı faydaları olabilir.

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama