May 20, 2024

Kilo Vermeye Çalışanların En Sık Yaptığı Hatalar

“Kilo vermek istiyorum ama ne kadar uğraşırsam uğraşayım veremiyorum” bu sözler size de tanıdık geldi mi? Sürekli kilo vermeye çalışıp başaramadığınızda siz de mutsuz oluyor ve hayal kırıklığı yaşıyorsanız gelin sorunun ne olduğuna birlikte göz atalım.

Öncelikle üzülmeyi bırakın çünkü her şeyin bir çaresi var. Kilo vermek istiyorsanız, hangi genel kilo kaybı hatalarının istediğiniz sonuçları almanızı engelleyebileceğini öğrenin. Ardından kilo kaybı planınızı değiştirmek için basit değişiklikler yapın.

1. Yanlış beslenme düzenini oldurmaya çalışmayın.
Bir arkadaşınız o diyetle çok fazla kilo verdi diye sizde de aynısı olacak sanmayı bırakın. Bir diyet bir insan için mükemmel sonuçlar verirken size uygun olmayabilir. Bunun yerine beslenme ve tıbbi geçmişinize bir göz atın. Duygu durumunuz da kilo verme serüveninde çok önemli etmenlerden biri.

2. Gerçekçi olmayan hedefler koymayı bırakın.
Diyet yapan insanlar diyet yapmaya başladıklarında genellikle heyecan dolu ve yüksek motivasyonlu olurlar bu yüzden gerçekçi olmayan hedefler koymaya meyillidirler. Ancak bu yüksek beklentiler ilerleme evresinde motivasyon düşüklüğüne sebep olur bunun yerine daha küçük hedefler koyup küçük adımlarla ilerleyin. Küçük hedeflerinizi gerçekleştirdikçe motivasyonunuz daha da artacak.

3. Bahane olarak “zaman yetersizliğini” kullanmayı bırakın.
Kilo kaybının önündeki en yaygın engellerden biri, yeterli zamanınızın olmadığına inanmaktır. Bir araştırma, kadınların yüzde 41’inin “zaman yetersizliğinin”, daha iyi yemek yememelerinin nedeni olduğunu ve kadınların yüzde 73’ünün egzersiz yapmadığını, programlarının çok yoğun olduğunu söylüyor. Sonuç olarak, kilo vermek istiyorsanız, sağlıklı aktivite için zaman ayırmanın bir yolunu bulmak zorundasınız. Bir kağıt kalem alıp kendinize sağlıklı beslenme ve spor programı çıkartın ve mutlaka programınıza sadık kalın.

4. “Sağlıklı” yiyeceklerin kilo kaybına neden olacağına inanmayı bırakın.
Yapılan araştırmalar, insanların sağlıklı olduğunu düşündükleri yiyecekleri fazla tüketme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Bir yiyecek “organik” ise ya da “diyet” ürünü ise onu tüketmeye daha meyilli oluyoruz. Burada yapmanız gereken aldığınız her ürünün etiketini okumak değil. Dengeli bir tüketim yapmaya çalışmak. Örneğin avokado sağlıklı yağlardan oluşsa da kalorisi yüksek bir gıdadır. En sevdiğiniz yiyecekleri hiç yemeyin demiyoruz bunun yerine daha dengeli ve az tüketim yapmaya özen gösterin.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama