April 25, 2024

Kış Aylarında Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalıdır?

Kış aylarının gelmesiyle birlikte gardırop içlerini değiştirmeye başladık. Üstelik yapmamız gereken tek değişiklik de bu değil. Yazın güneşli havalarından karantina günleri sebebiyle fazla zarar görmemiş de olsak kışın da kendince cildinize verebileceği pek çok zarar var. Özellikle soğuk ve kuru rüzgarlı günler cildinizi daha da kurutabilir. Gelin kış için bakım rutininizi nasıl güncelleriz birlikte göz atalım;

1. Gündüz ve Gece Nemlendirin

Soğuk koşullar cildin doğal neminden mahrum kalmasına sebep olabilir. Sabah ve gece cilt bakımı rutininizi atlamayaya çalışın. Günün sonunda gerçekten enerjiniz yoksa, işi sizin için yapacak nemlendirici bir makyaj temizleyici kullanabilirsiniz.

2. SPF Uygulayın

UV hasarı cildinizi tüm yıl boyunca etkileyebilir, özellikle de kar yağdığı günler güneş ışınları kardan cildinize yansıyabilir. Spf li bir güneş kremini sürmek zor geliyorsa spf katkılı bir renkli nemlendirici ya da fondöten işinizi görecektir.

3. Bol Su İçin

Günde sekiz bardak suyunuzu sıcak çikolata ve latte ile değiştirmeyin. Kış aylarında nemli kaldığınızdan emin olun, cildiniz size teşekkür edecektir.

4. Sıcak Duş ve Banyodan Kaçının

Sıcaklığın tadını çıkarmak için yirmi dakika duşta kalmak çok cazip gelebilir ama sıcak su cildinizin nemini alabilir. Duşları ve banyoları on dakika ile sınırlayın ve suyu orta ila ılık tutun.

5. Sıkıca Örtünün

Anneniz kışın sizi üst üste sarıp sarmalamak konusunda haklıydı. Rüzgar yanmasını önlemek için yüzünüzü ve boynunuzu iyi kapatan bir atkı takabilirsiniz.

6. Dudaklarınızı Ölü Hücrelerden Arındırın

Elinizin altında dudak kremi bulundurmak, çatlamış dudaklar için harikadır, ancak bazen işe yaramayabilir. Dudaklarınızı ölü hücrelerden arındırmak için temiz bir diş fırçası kullanın. Daha sonra nemi hapsetmek için besleyici dudak balsamı kullanabilirsiniz.

7. İyi Bir Yüz Yağı Kullanın

Yaz aylarında yağ bazlı ürünlerden kaçınmak istersiniz, ancak kışın cildinize çok iyi gelirler. Donukluğu gidermek ve cildinizin üst katmanlarını yenilemek için haftada üç kez ışıltılı yüz yağı kullanılmalı.

8. Parlayan Cilde Giden Yolu Yiyeceklerden Temin Edin

Yılın bu zamanında canınız ne isterse onu yemek için can atıyor olabilirsiniz, ancak diyetinizde iyi miktarda A ve C vitamini aldığınızdan emin olun. Cildi sağlıklı tutmakla bağlantılı olan avokado, patates ve brokoli stoklayın.

9. Düzenli Olarak El Kremi Kullanın

Elleriniz de kışın zararlı yanları ile savaşmak zorundadır, bu nedenle cildiniz düzenli olarak kuruysa her gün bir el kremi kullanın. Sizi kaygan parmaklarla bırakmayacak silikon bazlı bir ürüne yatırım yapabilirsiniz.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama