May 22, 2024

Kış Mevsiminin Kasvetli Havalarını Nasıl Atlatırız?

Kışın soğuk ve kasvetli günleri, örtülerin altına kıvrılıp güneş yeniden parlayana kadar orada kalmak istemenize mi neden oluyor? Yalnız değilsiniz. Karanlık ve yağmurlu kış aylarında hele ki pandemi sebebiyle evlerimizden çıkamadığımız günlerde kış mavilerine zemin hazırlayabilecek güneş ışığının ruh halini artıran yardımından daha az yararlanıyoruz. Kısa, karanlık günler sizi hüzünlendirirken hüznü yenmek için ne yapabilirsiniz? Gelin birlikte düşünelim.

1. Egzersiz Yapabilirsiniz
Pandemi sürecinde bu iyice zorlaşmış olsa da çıkabildiğiniz kadar yürüyüşe çıkın. Spor salonu gibi bir seçeneğimiz olmadığı için bisiklet, yoga ve pilates gibi tek kişilik ve evde de yapabileceğiniz sporları tercih edin. Egzersiz, hafif-orta dereceli depresyonla mücadelede antidepresanlar kadar işe yarayabilir.

2. D Vitamini Seviyenizi Kontrol Edin
Güneş ışığı, daha keskin düşünme ve daha iyi duygusal sağlıkla bağlantılı bir besin olan D vitamini kaynağıdır. Yeteri kadar d vitamininiz yok ise -bu yaz güneş yüzü görmediğimizi de hesaba katarsak- D vitamini takviyesinin sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza danışın.

3. Gün Işığından Faydalanabilirsiniz
Egzersiz ekipmanı veya çalışma alanınızı bir pencerenin yanına yerleştirmek gibi gün ışığından faydalanabileceğiniz her fırsatı değerlendirin.

4. Sağlıklı Bir Diyet Yapın
Tam tahıllar gibi karmaşık karbonhidratlar enerjinizi artırabilir ve yıl boyunca hayati önem taşır. Brokoli, lahana ve havuç gibi koyu yeşil veya turuncu meyveler ve sebzeler, daha iyi bir ruh hali ve fiziksel sağlığı destekleyen besinler içerir.

5. Duyularınızı Harekete Geçirin
Bazı insanlar duvarlarını parlak bir renge boyamanın – hatta tırnaklarını – psikolojilerini iyileştirebileceğini fark eder. Kokular kendinizi iyi hissetmenize katkıda bulunabilir; nane esansiyel yağı veya enerji veren başka bir koku deneyin.

6. Ruhunuzu Besleyin
İyi bir kitapla rahat bir sandalyede yavaşlayın, sürekli evde iş takibi yapmanız gereken yoğun bir süreçten bir yıldır geçiyoruz, kendinize yavaşlama iznini verin. Dış dünyaya kendinizi kapatın, Kafanızdan geçen her şeyi hızlıca günlüğe yazmak da iyi bir zihin egzersizidir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama