April 25, 2024

Kıyafetlerinizi Uzun Yıllar Kullanabilmeniz İçin Yapmanız Gerekenler

Her sene değişen trendleri gardırobumuza katmayı her ne kadar seviyor da olsak, giysilerin sürdürülebilirliği günümüzde artık çok önemli. Temiz su kaynaklarının çoğu kıyafet üretiminde kullanılırken dünya çapında en çok çöp yine kıyafet atıklarından oluşuyor. Hem dünyamız hem de bütçemizi düşünmek adına yeni bir kıyafet almadan önce iki kere düşünmekte fayda var. Tek bir sezon popüler olup sonra kaybolan parçalar yerine zamansız ve yıllarca giyebileceğimiz seçimler yaparak sürdürülebilir modaya katkı sağlamaya başlayabiliriz. Peki aldığımız kıyafetleri uzun yıllar kullanabilmek adına ne yapabiliriz? Gelin birlikte öğrenelim.

1. Kaliteyle Başlayın
Çok pahalı markalı giysiler satın almanızı önermesek de, kaliteli giysiler satın almak her zaman iyi bir fikir. Asla modası geçmeyen kaliteli parçalara daha fazla harcama yaparak ve uzun ömürlülüğü göz önünde bulundurarak sağlam bir temel gardırop yaratabilirsiniz. Daha sonra bir veya iki sezon için suçluluk hissetmeden daha ucuz, daha trend parçalar ekleyebilirsiniz.
Giyim bütçenizi nereye harcayacağınıza karar verin. Modaya uygun, eğlenceli ürünler için bir kenara biraz para ayırısanız bile zamana dayanması gereken parçalar için daha fazla para ayırın. Yatırım yapabileceğiniz kıyafet ve öğelerden bazıları;

İki parçalı takım elbise
Klasik trençkot
Rahat, iyi yapılmış ayakkabılar
İyi oturan kot pantolon
Düğmeli gömlek veya bluz

Kıyafet alışverişi yaparken, bir ürünün uzun ömürlü olduğuna dair ipuçlarını arayın ve unutmayın, fiyat tek gösterge değildir. Bunun yerine, ayrıntılara, dikişlere ve düğmelere dikkat çekmeye çalışın. Materyal aşırı inceyse veya gevşek iplikler, düğmeler veya takılmalar görüyorsanız, bunlar bir kıyafetin çok iyi yapılmadığına dair ipuçlarıdır.

2. Dikkatli Yıkayın

Kıyafetlerimizin üzerinde duran etiketler çok önemli. Size bir giysinin mükemmel durumda kalmasını sağlamak için tasarlanmış yıkama talimatlarını verir.

● Siyah ve koyu renk kıyafetlerinizi ayrı yıkayın
● Düzgün bir çamaşırlık edinin
● Üzerinde metal olan parçaları ayrı yıkayın
● Renklileri düzgün ayırdığınıza dikkat edin, özellikle de beyazlarınızı.
● Kıyafetlerinizi daha az yıkayın
● Makinenizin ayarlarına hakim olun.

3. Kişisel Hijyeninize Dikkat Edin
Kulağa basit gelebilir, ancak gün aşırı duş almak, deodorant kullanmak ve uygun iç çamaşırları kullanmak gibi hijyen kuralları, giysilerinizi daha temiz ve daha iyi durumda tutmanıza yardımcı olabilir. Unutmayın, ter de lekelere neden olur. Aile üyelerinizin giysilerine temiz ve özenli davranmaları konusunda ısrar ederek, her parçadan ekstra kullanımlar elde etmelisiniz.

4. Temel Dikiş Numaralarını Öğrenin
Giysilerinizdeki temel onarımları tamamlamayı öğrenmek – gevşek bir ipliği veya eksik bir düğmeyi değiştirmek gibi – onları daha uzun süre dayanaabilir hale getirebilir ve size tonlarca para kazandırabilir. Giysilerinize çok dikkat etseniz bile, düşen paçalar ve fırlayan düğmeler gömlekleri ve pantolonları kullanım dışı bırakabilir. Kıyafetlerinizi her zaman bir ücret karşılığında bir terziye götürebilirsiniz, ama tamiratı kendi başına yapacaksanız neden parayı harcayasınız?

5. Özenli Ütü Yapın
Ütü yaparken kırışıklıkları açmak için ısı kullanırsınız. Maalesef, düzgün yapmazsanız kumaşı yakma veya sararma olasılığı da yüksektir. Hassas kumaşlarda çok fazla ısı kullanmak onları tamamen mahvedebilir, bu nedenle her zaman ütülediğiniz kumaş türü için doğru ısı seviyesini kullandığınızdan emin olun.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama