July 13, 2024

Kolajen Seviyemizi Nasıl Arttırırız?

Kolajen Nedir?

Kolajen vücutta bulunan en yaygın proteindir. Diğer yerlerin yanı sıra tendonlarda, yağlarda ve bağlarda bulunur. Vücudumuzun parçalarının birbirine uymasına yardımcı olur ve kemik yapımızın gücü için çok önemlidir. Kolajen seviyeleri sağlıklı olduğunda, kolajen içeren hücreler güçlü ve genç bir görünüm kazanır.

Elastin vücuttaki başka bir protein türüdür. Elastin, vücutta atardamarlar ve akciğerler gibi kasılan yerlerde bulunur. Bunun nedeni elastinin yerine geri dönme ve orijinal şeklini koruma şeklindeki olağanüstü özelliğidir. Elastin ve kolajen, ciltte bulunan proteinlerdir. Cilde dokusunu ve şeklini vermek için birlikte çalışırlar. Sağlıklı kolajen ve elastin seviyelerine sahip cilt sadece daha genç değil, daha güçlü olur.

Kolajenle ilgili ilginç olan şey, büyümesinin uyarılmasının bir domino etkisine neden olmasıdır. Sahip olduğunuz daha fazla kolajen, vücudunuz daha fazla üretebilir ve koruyabilir. Vücudunuzun kolajen üretimini doğal olarak desteklemenin yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Aloe Vera

Aloe vera jeli, yaraları iyileştirmek ve yatıştırmak için uzun süredir kullanılmaktadır. Kesikleri ve yanıkları tedavi etmek için çalışmasının nedeni, aloe vera bitkisinin topikal olarak uygulandığında ve hatta ağızdan alındığında kolajen üretimini arttırmasıdır. Bu hücre büyümesini uyarıcı özellik, cildinizdeki kolajen üretimini artırmaya yardımcı olabilir. Aloe, doğrudan cilde saf halde veya onu içeren piyasadaki birçok ürün şeklinde uygulanabilir.

 

C Vitamini Açısından Zengin Besinler

C vitamini hyaluronik asit sentezi için kritik öneme sahiptir. Hyaluronik asit, iyileşme süresini hızlandırmak ve ağrılı eklemleri rahatlatmak için lanse edilmiştir. Yeterli C vitamini seviyeleri olmadan vücudunuz hyaluronik asit içeren gıdalardan tam olarak yararlanamaz. Bir çalışma, hyaluronik asidin insan vücudundaki kolajen üretimini artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Hyaluronik asit vücutta doğal olarak bulunur, ancak yaşlandıkça azalır. C vitamini ve amino asitler açısından zengin yiyecekler yemek, her ikisi de cilt için önemli olduğu için vücuttaki hyaluronik asit ve kolajen düzeylerini artırabilir. Portakal, kırmızı biber, lahana, Brüksel lahanası, brokoli ve çilek gibi yiyeceklerin tümü C vitamini açısından zengindir. Konsantre hyaluronik asit eczaneden satın alınabilir.

 

Ginseng

Panax ginseng bitkisinin yaşlanma karşıtı etkileri kanıtlanmıştır. Ginseng, birçok kimyasal ilacın neden olduğu olumsuz reaksiyonlara neden olmadan cilt tarafından emilir ve cildin orijinal şeklini korumasına yardımcı olur. Ayrıca kolajen büyümesini teşvik ettiği bulunmuştur. Çalışmalar, ginseng’in cildi güneşten gelen UVB ışını hasarına karşı koruma kabiliyetini göstermiştir. Ginseng takviyesi aldığınızda veya ginseng içeren çay içtiğinizde kan dolaşımınıza salınan antioksidanlar, sağlıklı hücreleri koruyabilir ve parlak bir cilde katkıda bulunabilir.

 

Kişniş

Kişniş yaprağı olarak da bilinen kişniş, yemek tariflerinde yaygın olarak adı geçen bir bitkidir. Kolajen üretimindeki artışlarla bağlantılı olan C vitamini içerir. Kişniş, cildiniz için güçlü bir yaşlanma karşıtı faktör olarak araştırılan linolenik asit içerir. Linolenik asit, sağlıklı cilt hücrelerini parçalayan kan dolaşımınızdaki serbest radikallerle savaşan antioksidanlar içerir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama