July 24, 2024

Kuru Cildinizi Ev Yapımı Tariflerle Nemlendirin!

En sevdiğiniz doğal cilt bakımı ürünlerinden bazılarının içerik etiketlerine baktığınızda, muhtemelen mutfağınızdan tanıdığınız birçok bileşen göreceksiniz. Vücudunuzu beslemek için kullandığınız yiyeceklerin çoğu, topikal olarak uygulandığında da sağlıklıdır. Bu nedenle, yeni bir pazar gecesi maskesi veya kendi vücut yağınızı kendiniz yapmayı denemek istiyorsanız, ihtiyacınız olanı muhtemelen evde veya hızlı bir online alışveriş deneyiminde bulacaksınız. Gelin evdeki malzemeler ile cildimizi nasıl nemlendirebiliriz’I konuşalım.

1. Bal
Bal mutağınızdaki en işlevsel ürünlerden biridir. Cilt bakımı ile ilgili olarak, araştırmalar ham organik balın antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu, cilt yaralarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ve antiinflamatuar olduğunu söylüyor.

Evde deneyin: Balı nemli cilde uygulayın ve ılık bir bezle temizleyin. Haftada bir kez de ılık suyla durulamadan önce temiz cilde yaklaşık 10 dakika ince bir tabaka uygulayarak iyileştirici maske olarak da kullanabilirsiniz.

2. Zeytinyağı
Zeytinyağı, genellikle yaşlanmayı geciktirici ürünlerde kullanılan, yağda çözünen bir antioksidan olan E vitamini bakımından yüksektir. Topikal olarak uygulandığında, cilt ve saç üzerindeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Bir araştırmaya göre, E vitamini ayrıca güneşe maruz kalma nedeniyle serbest radikal hasarı yaşayan ciltler için inanılmaz derecede iyileştirici özeliğe sahip.

Evde deneyin: Organik, sızma zeytinyağı, yüksek antioksidan içeriği ile en inatçı makyajı bile çıkarabilme özelliği nedeniyle harika bir temizleyici. Cilt bakımı rutininizde yağla temizlik yoksa bile, her göze birer damla zeytinyağı ile mükemmel bir makyaj temizleyiciniz olabilir.

3. Aloe
Güneş yanıkları ve yatıştırıcı jellerin içinde en çok neye rastlarız? Aloe vera’ya! Aloe, serbest radikallerin verdiği zararı azaltmaya yardımcı olan A, C, E ve B12 vitaminlerinde yüksektir; ayrıca iltihabı azaltan enzimler içerir. Ancak çoğu insanın onu sevmesinin nedeni, cilt tarafından çabucak emilmesi.

Evde deneyin: Yapmanız gereken tek şey aloe vera yaprağını koparıp yüzünüze uygulamak!

4. Avokado ve Avokado Yağı
Günümüzde en popüler yiyeceklerden olan avocado, cilt için besleyici bir antioksidan tedavi olabileceğini düşündüren araştırmalarla birlikte, çok sayıda balmumu, mineral, protein ve vitamin sayesinde bir cilt bakımı kurtarıcısıdır.

Evde deneyin: Pek çok avokado maskesi tarifi olsa da başlangıç için içine yoğurt, bal, yulaf katmak yerine sadece avokadoyu ezip yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama