May 30, 2024

Kuru Ciltler İçin En Faydalı Vitaminler

Kuru cilt, dehidrasyon, yaşlanma, mevsimsel değişiklikler, alerjiler ve mikro besin eksiklikleri gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir.

Kuru cildinizin nedenine bağlı olarak, cilt nemini artırmak için ilaçlı merhemler ve nemlendiriciler dahil olmak üzere farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Ek olarak, daha fazla su içmek ve bazı takviyeleri almak gibi yaşam tarzı değişiklikleri cilt kuruluğunu iyileştirebilir.

İşte kuru ciltler için gerekli vitamin ve takviyeler.

 

D vitamini

D vitamini, cildinizin sağlığı da dahil olmak üzere sağlığın birçok yönü için kritik olan, yağda çözünen bir vitamindir. Keratinositler, cildinizin epidermis olarak bilinen dış tabakasının çoğunu oluşturan cilt hücreleridir. Keratinositler, vücudunuzdaki öncü maddesi 7-Dehidrokolesterolden (7-DHC) D vitamini oluşturabilen ve onu vücudunuzun kullanabileceği bir forma dönüştürebilen tek hücrelerdir.

D vitamini, cilt bariyeri işlevinde ve cilt hücresi büyümesinde ve ayrıca zararlı patojenlere karşı ilk savunma hattı görevi gören cilt bağışıklık sisteminin korunmasında ayrılmaz bir rol oynar.

Bazı araştırmalar, düşük D vitamini seviyelerinin, her ikisi de kuru cilde neden olabilen egzama ve sedef hastalığı gibi cilt koşullarıyla ilişkili olduğunu göstermiştir.

Ek olarak, D vitamini takviyelerinin egzama da dahil olmak üzere kuru, kaşıntılı cilde neden olan cilt bozukluklarının semptomlarını önemli ölçüde iyileştirdiği gösterilmiştir.

Dahası, araştırmalar D vitamini ile cilt nemi arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.

83 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, düşük D vitamini düzeyine sahip kişilerin, normal D vitamini düzeyine sahip katılımcılara göre daha düşük ortalama cilt nemine sahip olduğunu ve kandaki D vitamini düzeyleri arttıkça cilt nem içeriğinin de arttığını buldu (4).

50 kadın üzerinde yapılan 12 haftalık başka bir küçük çalışma, 600 IU D vitamini içeren bir besin takviyesi ile günlük tedavinin cilt hidrasyonunda önemli gelişmelere yol açtığını gözlemledi.

Bununla birlikte, ek, bir besin kombinasyonu içeriyordu, bu nedenle tek başına D vitamini ile tedavinin aynı olumlu sonuca yol açıp açmayacağı açık değil. Nüfusun büyük bir yüzdesinde D vitamini eksikliği vardır ve bu besinin cilt hidrasyonu için gerekli olduğu göz önüne alındığında, takviye edilmesi kuru ciltle mücadeleye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, D vitamini takviyelerinin kullanımını sağlık uzmanınızla görüşün ve en yüksek kaliteyi sağlamak için üçüncü taraflarca test edilmiş ürünleri arayın.

 

Kolajen

Kolajen vücudunuzdaki en bol proteindir ve cildinizin kuru ağırlığının %75’ini oluşturur (7).

Bazı araştırmalar, kollajen bazlı takviyeler almanın cildiniz için kırışıklık derinliğini azaltmak ve cilt hidrasyonunu artırmak da dahil olmak üzere çeşitli faydaları olabileceğini göstermiştir.

69 kadında yapılan bir araştırma, 8 hafta boyunca günde 2,5-5 gram kolajen tüketen katılımcıların, plasebo grubuna kıyasla cilt elastikiyetinde önemli gelişmeler olduğunu ve ayrıca cilt hidrasyonunda artış yaşadığını buldu.

72 kadında yapılan 12 haftalık başka bir çalışma, C vitamini ve çinko gibi diğer bileşenlerin bir karışımı ile birlikte 2,5 gram kolajen peptit içeren bir takviye almanın, bir plasebo grubuna kıyasla cilt hidrasyonunu ve pürüzlülüğünü önemli ölçüde iyileştirdiğini kaydetti.

Bununla birlikte, ek başka besinler de içeriyordu, bu nedenle tek başına kolajenin aynı etkilere sahip olup olmayacağı bilinmiyor.

Artı, çalışma, çalışma sonuçlarını etkilemiş olabilecek ek üreticisi tarafından finanse edildi.

11 çalışmanın 2019 yılında gözden geçirilmesi, 4-24 hafta boyunca günde 2,5-10 gram oral kolajen takviyesi almanın cilt hidrasyonunu artırdığı ve kuru cilt için tıbbi bir terim olan kserozisi tedavi ettiği sonucuna varmıştır.

Kuru cildinize yardımcı olması için bir kolajen takviyesi denemek istiyorsanız, üçüncü taraf sertifikalı bir ürün satın almadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

 

C vitamini

C vitamini güçlü, cilt koruyucu bir antioksidan görevi görür ve kolajen üretimi için gereklidir, bu da onu cilt sağlığı için önemli bir besin maddesi yapar.

Aslında, cilt çok yüksek seviyelerde C vitamini içerir ve bazı araştırmalar epidermal cilt tabakasının 100 gramı başına 64 mg’a kadar C vitamini konsantrasyonu bulur .

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, araştırmalar, C vitamini takviyeleri yoluyla diyet C vitaminini artırmanın, cilt hidrasyonu da dahil olmak üzere cilt sağlığının birçok faktörünü iyileştirebileceğini göstermiştir.

Bazı test tüpü çalışmaları, C vitamininin cilt bariyeri işlevini artırabileceğini ve su kaybını azaltmaya yardımcı olarak kuru cildi önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur .

Ayrıca bazı araştırmalar, diğer besinlerle birlikte kullanıldığında C vitamininin cilt nemini artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Örneğin, 47 erkekte yapılan 6 aylık bir çalışma, 54 mg C vitamini, deniz proteini ve diğer besinlerin bir kombinasyonunu içeren bir takviye almanın, bir plasebo grubuna kıyasla cilt hidrasyonunu önemli ölçüde iyileştirdiğini gösterdi.

Kadınlarda yapılan diğer çalışmalar da benzer sonuçlar göstermiştir.

152 kadında yapılan bir araştırma, 54 mg C vitamini, çinko ve deniz proteini içeren bir takviye alan katılımcıların, plasebo grubuna kıyasla cilt pürüzlülüğünü önemli ölçüde azalttığını buldu.

Bununla birlikte, C vitamininin kuru cilt üzerindeki etkisine ilişkin mevcut araştırmaların çoğunda, C vitamini diğer besinlerle birleştirilir, bu da besinin tek başına kullanılsaydı aynı etkiye sahip olup olmayacağını söylemeyi imkansız hale getirir.

Artı, çalışmaların çoğu, değerlendirilen ürünü üreten ilaç firmaları tarafından desteklendi ve bu da çalışma sonuçlarını etkilemiş olabilir. Ne olursa olsun, en güncel araştırmaya göre, C vitamini takviyesi genel cilt sağlığını iyileştirebilir ve kuru ciltle mücadeleye yardımcı olabilir. Herhangi bir yeni takviyede olduğu gibi, diyetinize bir C vitamini takviyesi eklemeden önce bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız.

 

Balık Yağı

Balık yağı, cilt sağlığını geliştirici özellikleriyle iyi bilinir. Güçlü anti-enflamatuar ve iyileştirici özelliklere sahip olan ve cilde birçok yönden fayda sağladığı gösterilen iki temel yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) içerir.

Balık yağı içeren diyet takviyeleri, cilt hidrasyonunu artırmaya ve hidrasyonun korunmasına yardımcı olan cildin yağ asidi bariyerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Aseton kaynaklı kuru cilde sahip farelerde yapılan 90 günlük bir çalışma, yüksek doz oral balık yağı takviyelerinin, balık yağı almayan farelere kıyasla cilt nemini önemli ölçüde artırdığını, su kaybını azalttığını ve kuruluğa bağlı cilt kaşıntısını çözdüğünü buldu. Aslında çalışma, balık yağı grubunun 60 günlük tedaviden sonra cilt hidrasyonunda %30’luk bir artışa sahip olduğunu kaydetti.

Ek olarak, araştırmalar, 6 hafta ila 6 ay boyunca 1-14 gram EPA ve 0-9 gram DHA arasında değişen balık yağı dozlarıyla yapılan günlük tedavinin, pullanma veya kuru, çatlamış dahil olmak üzere kronik, enflamatuar bir cilt hastalığı olan sedef hastalığının semptomlarını iyileştirdiğini göstermektedir.

Balık yağının ayrıca cilt iltihabını azalttığı ve güneş hasarına karşı koruduğu ve onu her yerde cilt dostu bir takviye haline getirdiği gösterilmiştir.

Birçok harika, üçüncü taraf sertifikalı balık yağı ürünü mevcuttur. İhtiyaçlarınız için en iyi seçimi ve dozu belirlemek için önce sağlık uzmanınızla konuşun.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama