June 25, 2024

Market Alışverişi Yapmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hepimiz şu anda enflasyonun etkilerini hissediyoruz ve bu kesinlikle markette göze çarpıyor. Bakkal fiyatları geçen yıla göre yaklaşık %12 arttı ve bazı kategoriler daha da arttı.

Yumurta, sığır eti ve süt gibi temel gıdalarda önemli ölçüde daha yüksek fiyatlar görüyoruz. Bu dolarlar, en anlayışlı müşteri için bile artıyor. Fiyatlarda %12’lik bir artış, market bütçeniz normalde 500 lira ise, şimdi 560’a çıktığı anlamına gelir.

Bununla birlikte, bakkaliye daha az harcamaya ve yine de masaya besleyici yemekler koymaya yardımcı olacak yollar var. Enflasyon fiyatları yükseltirken marketteki maliyetleri kısmak için bu ipuçlarından bazılarını deneyin.

 

Bir plan yapın

Bunu ölçmek zordur, ancak planlama birçok nedenden dolayı paradan tasarruf etmenize yardımcı olur. Bir alışveriş listesi yapmak, biriken anlık satın alımlardan kaçınmanıza yardımcı olur.

Satın aldığınız ve halihazırda elinizde bulunanları kullanma olasılığınız daha yüksektir; bu da maliyetlerin daha fazla kısılmasına yardımcı olur. Araştırmacılar, ortalama olarak hanelerin satın aldıkları yiyeceklerin yaklaşık %30’unu çöpe attığını tahmin ediyor.

Haftalık bir akşam yemeği planına (artı birkaç öğle yemeği ve kahvaltı) sahip olmak, evde daha fazla yemek pişirmenize ve yoğun günlerde paket servis veya diğer daha pahalı seçeneklerden vazgeçmenize de yardımcı olur.

Karmaşık olmak zorunda değil, ancak birkaç tarifin yazılı olması ve ardından bu malzemeler için alışveriş yapılması, mağazada tasarruf etmenize yardımcı olacak harika bir stratejidir.

 

Ürünler konusunda seçici olun

Bir diyetisyen olarak her zaman insanların daha fazla meyve ve sebze yemesini savunurum. Bu yiyecekler pahalı görünebilir, ancak dolarınızı artırmanın ve yine de ürünün sağladığı besinleri doyurmanın yolları vardır.

Dondurulmuş, konserve veya kurutulmuş meyve ve sebzeleri seçmek, hem paradan tasarruf etmenin hem de diyetinize vitamin, mineral, lif ve antioksidanlar eklemenin harika bir yoludur. Eklenmiş şeker ve tuzda daha düşük seçenekler arayın.

Daha pahalı bir meyve veya sebzeyi daha ucuz bir şeyle değiştirmeyi düşünün. Tasarruf etmek için karışık yeşil salata yerine lahanayı lahana salatası haline getirin. Bir çorba tarifinde arpacık yerine soğan kullanın veya bir smoothie’de taze yerine donmuş meyveleri deneyin.

Ayrıca, satın aldığınız şeyi gerçekten yediğinizden emin olun. Dondurulmuş ve konserve ürünlerin temel gıda ürünleri olmasının bir başka nedeni de budur, ancak önce hassas ürünlerinizi tüketin, böylece parayı çöpe atmazsınız.

Ayrıca ürünleri dondurmayı veya çorbalara, kızarmış pilavlara veya yumurtalara kötü gidecek herhangi bir şey eklemeyi deneyebilirsiniz.

 

İndirim arayın

Bazılarımız zaten kupon kullanmakta ve haftalık indirim broşürlerine bakmakta ustadır. Ama şu anda yapmadıysanız, başlamak için çok geç değil. Çoğu bakkal, mağaza genelinde indirimler sunar. Bunları kuponlarla birleştirin ve biraz tasarruf edebilirsiniz.

Bir market alışverişi teslimatı veya teslim alma hizmeti kullanarak çevrimiçi alışveriş yapıyorsanız, siparişinize sanal kuponlar eklemeyi veya indirimde olan ürünlere göre ürünleri filtrelemeyi deneyin. Sık gittiğiniz bir market varsa, ödül puanları için kaydolduğunuzdan emin olun.

En sevdiğim strateji, önce neyin indirimde olduğuna bakmak, ardından bu yiyeceklerden bazılarını haftalık yemek planıma eklemek. Bu şekilde, sadece indirimde oldukları için fazladan yiyecek eklemiyorum. Ayrıca genellikle satın aldığım yiyeceklerin kuponlarını da kontrol ederim.

 

Birim fiyatları kontrol edin

Birim fiyatın ne olduğunu bilmiyorsanız, bilmelisiniz. Ürün fiyatının yanındaki rafta bulunur ve bedenleri ve farklı markaları daha iyi karşılaştırmanıza olanak tanır.

Diyelim ki her hafta mısır gevreğinden geçiyorsunuz. O zaman daha pahalıya mal olacak ama pound başına küçük kutudan daha ucuz olacak olan daha büyük kutuyu satın almak mantıklı olabilir. Birim fiyatlar size ağırlığa göre maliyeti gösterir ve daha küçük boyutlar daha pahalıya mal olur.

Tarama birimi fiyatlandırması, gıda ürünlerini farklı boyutlarda paketlerde sunan farklı markaları karşılaştırmanıza ve bütçenize en uygun olanı bulmanıza da yardımcı olabilir.

 

Proteininizi yeniden düşünün

Et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri gibi protein açısından zengin yiyecekler, tabağımızdaki daha pahalı yiyeceklerden bazıları olma eğilimindedir. Burada etten vazgeçmeden akıllıca tasarruf etmenin yolları var (eğer istemiyorsanız!).

Fasulye ve tofu gibi birçok bitki bazlı proteinin etten daha ucuz olduğu doğrudur. Bir veya iki etsiz yemek denemek biraz para biriktirmenize yardımcı olabilir.

Daha ucuz et kesimlerini seçmek de yardımcı olur. Kıyma, üst yuvarlak biftek veya tavuk butlarını (göğüs yerine) seçmek, maliyetleri düşürmeye yardımcı olmanın yollarıdır. Kasabınızla konuşun veya tasarruf etmek için fiyatları karşılaştırın.

Protein pahalı olduğu için dondurucu alanınız varsa indirimdeyken stok yapmak mantıklı olabilir. Ardından, pişirmeye hazır olduğunuzda dondurun ve çözün.

Ayrıca tavada kızartma, hamburger veya güveç gibi yemeklerde etinizi sebze ve tahıllarla harmanlayarak esnetebilirsiniz.

Proteinler söz konusu olduğunda, ya hep ya hiç olmak zorunda değildir, bunun yerine küçük şeyler zaman içinde tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama