April 25, 2024

Matcha Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Matcha, antioksidanlar açısından zengin bir toz yeşil çay türüdür. Geleneksel yeşil çayda yapraklar sıcak suda demlenir ve sonra atılır. Ancak matcha ile kurutulmuş yapraklar aslında bir toz haline getirilir, içeceğe karıştırılır ve tüketilir. Çayın kendine has, acı olmayan bir tadı ve canlı yeşil rengi vardır ve yeşil çayın en aromatik hali olarak kabul edilir.

Matcha’nın potansiyel sağlık yararları ve riskleri ile onu tüketmenin yolları hakkında daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

 

Faydalar

Yeşil çay üzerine yapılan çok sayıda çalışma, bilim destekli bir dizi sağlık yararını ortaya koymaktadır. Araştırmaların çoğu yeşil çay ile yapılmış olsa da, matcha bütün yeşil çay yapraklarından yapıldığından faydalar matcha’ya kadar uzanır.

 

Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olabilir

Yeşil çay uzun zamandır bir kanser önleme aracı olarak çalışılmaktadır. Daha eski bir çalışmada, günde 10 4 ons porsiyondan fazla yeşil çay içen kadınlar, günde üç 4 ons porsiyondan daha az yeşil çay içenlere göre 7,3 yıl sonra kansere yakalandı.

Evre 1 ve 2 meme kanseri olan kadınlar arasında yapılan başka bir eski araştırma, günde ortalama sekiz bardak yeşil çay içenlerin, günlük ortalama tüketenlere kıyasla kanserin geri dönme riskinin daha düşük ve hastalıksız kalma süresinin daha uzun olduğunu buldu.

 

Tip 2 Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Bazı hayvan çalışmaları, yeşil çayın vücudun daha fazla insülin salmasına yardımcı olarak diyabetle savaşabileceğini öne sürüyor.3 İnsülin, kan şekerinin hücrelere taşınmasına yardımcı olan ve böylece enerji için yakılmasını sağlayan hormondur.4 Yeşil çay, hücrelerin insüline daha iyi tepki vermesini de geliştirebilir ve bazı ilaçlar kadar etkili bir şekilde kan şekerini düşürür.3 Bununla birlikte, bu bulguları daha fazla desteklemek için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Depresyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Japonya’da 20 ila 68 yaşları arasındaki işçiler arasında yapılan bir araştırma, günde bir fincandan az yeşil çay içen bireylerle karşılaştırıldığında, günde dört fincandan fazla yeşil çay içenlerin depresif semptomlara sahip olma şansının %51 daha düşük olduğunu buldu. araştırmacılar diğer faktörleri hesaba kattıktan sonra.

Japonya’dan daha eski bir çalışma, yaşlı yetişkinler için benzer sonuçlar buldu. Araştırmacılar, günde dört bardak veya daha fazla yeşil çay içen 70 yaş ve üstü yetişkinlerin, günde bir veya daha az bardak içenlere kıyasla depresyon belirtilerinde %44 oranında azalma olduğu sonucuna vardılar.

 

Beyin Fonksiyonunun Korunmasına Yardımcı Olabilir

36 çalışmanın analizi, yeşil çayın bilişsel bozukluk riskini azalttığını buldu. 65 yaşından sonra daha sık görülen bu beyin sorunları, tipik olarak öğrenme, hafıza, hareket, dil, dikkat ve problem çözmeyi etkiler. Hafif bilişsel bozukluktan bunama, Parkinson hastalığı ve Alzheimer hastalığı gibi bozukluklara kadar değişir. Veriler, ne kadar çok yeşil çay tüketilirse, bu tür rahatsızlıklara karşı korumanın o kadar yüksek olduğunu gösterdi.6

Hem hayvanlarda hem de insanlarda yapılan araştırmalar, yeşil çayın stresle savaştığını ve dolayısıyla beyin işlevi ve beyin sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini göstermektedir. Aynı zamanda beyin yaşlanmasını bastırmaya yardımcı olur.7

 

Erkek Doğurganlığını Artırabilir

Sağlıklı Çinli erkeklerde yapılan araştırmalar, çay içenlerin hiç çay içmeyenlere göre daha yüksek toplam sperm sayısına ve daha yüksek sperm konsantrasyonuna sahip olduğunu buldu – doğurganlığın göstergeleri. Haftada en az üç gün çay içen erkeklerde sperm sayısındaki artış görüldü.

 

Halihazırda yayınlanmış araştırmaları gözden geçirdikten sonra, bilim adamları yeşil çayın yüksek miktarlarda polifenol antioksidanlar içerdiğini belirttiler. Bu antioksidanlar, testis dokusundakiler de dahil olmak üzere sağlıklı hücrelere saldıran bileşiklere karşı koyar. Yeşil çay ayrıca meninin hareketini ve hayatta kalma kapasitesini artırabilir.9

 

Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Bir araştırma analizi, genel olarak, sağlıklı kiloda olan yeşil çay içenlerin toplam kolesterol ve LDL kolesterol seviyelerinin önemli ölçüde daha düşük olduğu sonucuna vardı.10 LDL, arterlerde kolesterol birikmesine yol açtığı için “kötü” kolesterol olarak kabul edilir. kalp hastalığı riskini artırır.1

 

Kan Basıncını Düşürebilir

Yeşil çay tüketiminin hem sistolik (üst sayı) hem de küçük (alt sayı) kan basıncını önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Etkiler, mevcut yüksek tansiyonu veya diğer kalp hastalığı risk faktörleri olan kişilerde daha da büyüktü. Sonuç, kısmen yeşil çayın kan akışını iyileştiren ve iltihaplanmayı azaltan kan damarlarını gevşetme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır.10

 

Kemik Sağlığını Koruyabilir

Kore’de menopoz sonrası kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar, bir önceki yıl hiç yeşil çay tüketmeyen veya günde bir fincandan az tüketenlerin, günde üç kez yeşil çay içenlere kıyasla omurgalarında veya uyluklarında kemik kütlesinde azalma olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldu. gün.

Diğer araştırmalar, çay içmenin azalmış osteoporoz riskine bağlı olduğunu göstermektedir. Bu etki muhtemelen içeceğin kemik kaybını önlemeye ve kemik oluşumunu artırmaya yardımcı olan antioksidanlarından kaynaklanmaktadır.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama