June 16, 2024

Mevsime Uygun Beslenmenin Faydaları

Mevsimler değiştikçe taze meyve ve sebzeler de çeşilenip farklılaşıyor. Artık öyle bir dünyada yaşıyoruz ki çoğumuz hangi meyve sebzenin hangi mevsimde yenmesi gerektiğinden habersiz çünkü bu meyve ve sebzeleri doğal yöntemler dışında da üretebiliyoruz. Aslında her mevsim, mevsimine göre seçimler yaptığımızda hem daha sağlıklı ürünler tüketmiş oluyoruz hem de yeni yeni tarifler deneme şansı elde ediyoruz. Peki mevsimine göre beslenmenin faydaları neler? Gelin birlikte keşfedelim.

Tadı Daha İyi
Mevsiminde hasadı yapılmış meyve ve sebzeler tam olgunlaştıkları doğru zamanda toplandıkları için tadları başka bir mevsimde aldığınız meyve ve sebzelere göre çok daha lezzetlidir. Ayrıca ürünü tam toplamanız gerektiği zaman topladığınızda daha besleyici ve vitamin dolu olurlar.

Daha ucuz
Çiftçiler, mahsülü mevsiminde topladıklarında çok fazla ürün çıkacağı için ürünün maliyeti düşecektir. Ürünü etrafınızda yaşayan yerel çiftçilerden aldığınızda, bölgenizde ve mevsiminde olduğu için, seyahat masrafları ve depolamaya gerek kalmaz, bu nedenle tüketiciye iletilen üretim maliyetlerini düşürür. Sezon dışı olan ürünler alırken normalde elde edilir.Sezon dışı ürünler satın aldığımızda farklı iklime sahip olduğumuz yerden uzak bir iklimden geldikleri için sehayat ve depolama masrafları sebebiyle fiyatlar da yüksek oluyor.

Tazeyse Daha Besleyicidir
Mevsiminde satın alınan ürünün daha taze olması, hasada yakın tüketilmesi ve besin değeri bakımından daha yüksek olması, C vitamini, folat ve karotenler gibi bazı antioksidanların zamanla depolandığında hızla azalması muhtemeldir. Taşıma nedeniyle uzun süre depolanan meyve ve sebzelerin bitki kaynaklı besleyici özellikleri azalır. Büyük marketler ve bakkallar, gazlanan, ışınlanan (mikropları öldürmek için ilaçlama) ve raf ömrünü uzatmak için balmumunda korunmuş olan eski ürünler satabilir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama