June 22, 2024

Mevsimine Göre Beslenin! Bahar Aylarında Hangi Sebzeler Tüketilmeli?

Bu bahar beslenme düzeninizden neleri çıkarmanız gerektiği konusunda endişelenmek yerine, daha fazla yemeniz gereken mevsimlik ürünlere odaklanın. Elbette, bahar yeni başlangıçlar ile ilgilidir, ancak yeni sezonun başlangıcında tazelenmiş hissetmek için tüm mutfak dolabınızı temizlemeniz ve diyetinizi elden geçirmeniz gerekmiyor.

Hava sıcaklıkları yükselirken  mutfak masanızı süslemek için bekleyen bir dizi canlı, taze, ve besin dolu meyve ve sebze de gelir. Ve mevsimlik ürünler satın aldığınızda kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz – besin değerleri daha yüksektir, daha ucuzdur.

Gelin bu bahar hangi sebzelere mutfağımızda yer vermemiz gerektiğini birlikte inceleyelim.

1.Kuşkonmaz

Bu canlı yeşil sebze, A, C, E, K vitaminleri, lif, folat ve kronik hastalıklarla savaşan antioksidan glutatyon için iyi bir kaynaktır. Kuşkonmaz ızgara halinde hazırlandığında nefis bir öğün olmasının yanında, çorbaya püre halinde koyabilir, haşlayıp salatanıza da doğrayabilirsiniz.

2.Pırasa

Soğanın daha tatlı, daha hafif kuzeni olan pırasa, mükemmel bir A ve K vitamini kaynağıdır ve iyi bir C vitamini ve folat kaynağıdır. Pırasa ayrıca kalp sağlığı için önemli olan anti-enflamatuar antioksidan quercetin içerir. Ana yemeklere lezzet katmak için pırasayı soteleyin veya buğulayın, çorbaya püre yapın veya basitçe pişirin

3.Turp

Bir bahar  kök sebzesi olan turplar birçok farklı çeşit, şekil, boyut ve renkte gelir, ancak hepsi C vitamini ile doludur. Gevrek bir doku ve acı bir tada sahip turplar bezelye ile harika bir salata tarifine eşlik edebilirler.

4.Enginar

Garip görünümünün sizi yanıltmasına izin vermeyin – bu sebze lif, C vitamini, folat ve magnezyum gibi besinlerle doludur. Çeşitli şekillerde tadını çıkarın: Enginar kalplerini makarna, pizza ve soslarda kullanın veya klasik bir lezzetin peşinde iseniz garnitür ile doldurup ekşili zeytinyağlı versiyonunu da deneyebilirsiniz.

5.Bakla

Eski bir bezelye çeşidi olan bakla, farklı bir ceviz tadı ve tereyağımsı bir dokuya sahiptir. Bu baklagil mükemmel bir lif, folat ve manganez kaynağı ve iyi bir tiamin, bakır, demir, magnezyum, potasyum ve fosfor kaynağıdır. Baklayı hazırlamak biraz daha zaman alsa da bu bahar menünüze mutlaka fava ekleyin.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama