July 20, 2024

Modanın Güçlü Kadınları

Moda, başlangıcından beri kadınları hedef alsa da, sektördeki ana büyük oyuncular erkekler olmuştur. Bununla birlikte, Jeanne Lanvin, Madeleine Vionnet, Coco Chanel ve Mary Quant gibi etkili tasarımcılar ve güçlü girişimciler, örneğin kadınların giyiminde devrim yaratan kadınlar, çağlar boyunca moda endüstrisinde önemli bir rol oynadılar.

Kadınlar için kıyafetler yaratan kadın moda tasarımcıları olarak, müşterilerine daha fazla rahatlık ve hareket etme ve kendilerini ifade etme özgürlüğü vererek önemli sosyal değişimlere katkıda bulundular.

Peki, günümüzde moda endüstrisini şekillendiren en etkili ve güçlü kadınlar kimler?

1 – ANNE LEIBOVITZ

Şaşırtıcı pozlar ve renklerle ikonik ve genellikle kışkırtıcı görüntüleri moda fotoğrafçılığını değiştiren Amerika’nın en iyi portre fotoğrafçılarından biri olan Annie Leibovitz ile başlayalım. Kariyerine 70’lerde Rolling Stone dergisinde başladı. Vanity Fair ve Vogue’un en muhteşem kapaklarını yaratan Leibovitz, moda endüstrisini şekillendiren etkili kadınlar arasında yer alıyor. Yoko Ono ve John Lennon’ın malum çıplak fotoğrafı ile çokça konuşuldu. Yine de 2016 Pirelli Takvimi için çektiği fotoğraflar da oldukça beğenilir. Ünlü takvim, şehvetli çıplak modeller sunması ile tanınır. Ancak Leibovitz, gerçekten kadınları güçlendiren bir hareketle, çeşitli yaşlardan ve geçmişlerden giyinik kadınları öne çıkarmayı seçti.

 

2 – ANNA WINTOUR

Anna Wintour, gelmiş geçmiş en etkili moda dergisi editörü. Özetlemek gerekirse, 11.4 milyon kadın Vogue America’nın her baskısını okuyor. 1,2 milyon aylık çevrimiçi okuyucudan bahsetmiyoruz bile. Vogue’un Genel Yayın Yönetmeni aynı zamanda Conde Nast’ın Sanat Yönetmeni, örneğin Glamour gibi diğer dergileri yönetiyor. Yıllar boyunca, Wintour moda endüstrisi üzerinde güçlü bir etkiye sahip oldu. CFDA/Vogue Fashion Fund aracılığıyla yeni tasarımcıları destekledi ve Metropolitan Museum of Art’ın Kostüm Enstitüsü için milyonlar topladı. Kakülleri ve koyu renk güneş gözlükleriyle kendine özgü mükemmel bob’u ile Wintour, kendini bir patron olarak değil, yön veren biri olarak gördüğünü söylüyor.

 

3 – MIUCCIA PRADA

Miuccia Prada, 1978’de büyükbabasının deri ürünleri şirketini devraldı ve 1985’te çanta tasarlamaya başladı. O zamandan beri, İtalyan  kraliçe trendleri belirliyor. Sonuç olarak, yetenekli ve güçlü kadın, mütevazı şirketi bir moda imparatorluğuna dönüştürdü. Miuccia Prada, Prada’nın eş CEO’su ve Miu Miu’nun yaratıcı direktörüdür. Koleksiyonları her sezon moda endüstrisine ve kadın stillerine öncülük ediyor. Miuccia Prada yıllar içinde kadınların kaba olmadan da seksi olabileceğini gösterdi.

 

4 – PHÖBE FILO

Time Magazine, Chloé ve Céline’in eski Yaratıcı Direktörü’nü 2014’te En Etkili 100 Kişiden biri olarak seçti. Hedi Slimane, 2018’de Céline’de Phoebe Philo’nun yerini aldığında, hayran kitlesi harap oldu. Philo’nun sektördeki etkili rolü, lüks modanın çehresini değiştirmesi ve kadınlara aynı zamanda giymesi kolay sofistike ve minimalist giysiler vermesi. Bu yıl Philo, ikonik tasarımcılarını ve stil referanslarını geri görmek isteyen entelektüel ve profesyonel kadınlar için bıraktığı boşluğu kesinlikle dolduracak olan kendi adını taşıyan etiketini nihayet piyasaya sürecek.

 

5- KATE MOSS

Elbette ikonik model Kate Moss’u da unutmadık. İngiliz model, 25 yılı aşkın süredir moda endüstrisindeki en etkili kadınlardan biri. John Galliano, Alexander McQueen’in ilham perisi ve 90’ların başında cool-şık trendi olarak ünlendi. Yine de Moss çılgın parti günlerini geride bıraktı. Havalı stili sayesinde, bu güne kadar güçlü bir moda etkileyicisi. Aynı zamanda bir model olan Lila Moss’un annesi, Topshop için iki koleksiyon ve Longchamps için çanta tasarladı. Ayrıca, Coty ile işbirliği içinde bir parfüm serisi olan moda etiketini piyasaya sürdü. Ayrıca birkaç müzik videosunun parçası oldu ve modelleme kariyeri için çok sayıda ödül aldı. Dünyanın en yüksek ücretli modellerinden biri olan Moss’un net değeri 70 milyon dolar.

 

 

 

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama