May 22, 2024

Mükemmel Bir Duruş İçin En Etkili Esneme Hareketleri

Vücudumuz en çok zaman geçirdiğimiz duruşlara uyum sağlar.

Tipik bir gün, günde 8 ila 12 saat boyunca bir masanın veya dizüstü bilgisayarın başına eğilmeyi ve ardından akşamları dizi izlemek için bir veya iki saat kanepede yatmayı içeriyorsa, yalnız değilsiniz. 2013’te yapılan bir ankete göre Amerikalılar günde ortalama 13 saat oturuyorlar. Bu saatleri ekleyin ve doğal duruşumuzun giderek daha fazla eğri, çökük ve ağrılı hale gelmesi şaşırtıcı değil. Ve eğer sadece “kötü duruş” ifadesini duymak, annenin size “Dik oturun!” dediği anıları çağrıştırıyorsa. o zaman, bu durumda en iyisini annenin bildiğini unutmayın.

Omuzlar, sırt, göbek ve boyun gibi vücudumuzdaki belirli kaslar, optimal olmayan pozisyonlarda zaman harcadığımızda aslında kısalır. Basitçe söylemek gerekirse, vücudumuz en çok zaman geçirdiğimiz duruşlara uyum sağlar ve zamanla bu kısalan kaslar daha fazla sağlık sorununa neden olabilir.

Dolayısıyla duruşunuz sadece boyunuzu ve sağlığınızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda zihinsel sağlığınızı ve kendiniz hakkında nasıl hissettiğinizi de etkileyebilir. Bunu bir teşvik olarak, sabahları kanınızın akmasını sağlamak, gergin kasları gevşetmek ve ön kapıdan çıkarken dik ve dik durabilmeniz için vücut farkındalığını artırmak için bu yedi pozları deneyin.

 

Aktif Çocuk Duruşu

Seviye: Başlangıç

Çalışan kaslar: Omuzlar, çekirdek, alt sırt

Nasıl yapılır:

Elleriniz ve dizleriniz üzerinde başlayın.

Dizlerinizi omuz genişliğine kadar genişletin.

Ayaklarınızın altlarını tavana bakacak şekilde, ayak başparmağınızı birbirine değdirin.

Ellerinizi öne doğru sürün ve kollarınızı matın önüne doğru uzatın ya da kollarınızı vücudunuzun yanında yere koyun.

Topuklarınızın üzerinde dinlenmek için kalçalarınızı yavaşça geri indirmeye başlayın.

Alnınızı yere yaslayın.

Burada 5 ila 10 derin nefes alın.

Neden işe yarıyor: Çocuk Pozu, kollarınızı başınızın üzerine uzatarak omuzlarınızdaki hareket aralığını keşfetmenize yardımcı olur. Ayrıca yıllarca süren kötü duruştan sonra sarkmaya alışmış olan omurganın uzamasına ve gerilmesine yardımcı olur.

 

Ayakta İleri Katlama

Seviye: Başlangıç

Çalışan kaslar: Boyun, omuzlar, hamstringler

Nasıl yapılır:

Ayakları kalça genişliğinde açarak başlayın.

Vücudunuzun şeklini desteklemek ve dengelemek için dizlerinizde cömert bir bükülme ile, kalçalarınızda öne doğru eğilirken nefes verin, gövdenizin ön kısmını uzatın.

Dirseklerinizi bükün. Karşı elinizle her dirseği tutun. Başınızın aşağı sarksın. Oturma kemiklerinizi tavana doğru kaldırırken topuklarınızı yere bastırın.

Omuzlarınızı kulaklarınızdan uzaklaştırın. Başınızı ve boynunuzu bırakın.

Hamstring kasında bir gerginlik hissedene kadar bacaklarınızı uzatın. Hamstring kaslarının serbest kalmasına yardımcı olmak için kuadriseps kasınızı çalıştırmaya çalışın.

Gövdenizin ön kısmını uzun ve dizlerinizi düz tutabiliyorsanız, avuç içlerinizi veya parmak uçlarınızı ayaklarınızın yanında yere koyun.

Her ekshalasyonda pozu daha derine bırakın. Omuzlarınızdan ve boynunuzdan gerginliğin yuvarlandığını hissederken başınızın sarkmasına izin verin.

Pozu 30 saniye basılı tutun.

Neden işe yarıyor: Bu kıvrım, hamstringleri derinden gerer, kalçaları açar ve boyun ve omuzlardaki herhangi bir gerginliğin giderilmesine yardımcı olabilir, Bu, hamstringler için yoğun bir gerginlik olabilir, bu yüzden çok ileri götürmemeye dikkat edin. Bunun yerine, omuzlarınızdaki gerginliğin dışarı çıkmasına izin verin.

 

 

Kedi-İnek

Seviye: Başlangıç

Çalışan kaslar: Sırt, göğüs, karın

Nasıl yapılır:

Dört ayak üzerinde başlayın. Bilekleriniz, omuzlarınızın altında dizilmiş dirseklerinizin altına istiflenmiş olmalıdır. Daha fazla stabilite için parmaklarınızı yere yaslayın. Dizlerinizi kalçalarınızın altına yığılmış halde tutun, ayak parmaklarınız açık ve ayaklarınızın üst kısmı yere basacak şekilde.

Kuyruk kemiğinizden başınıza kadar uzatın, böylece boynunuz nötr olsun ve parmağınızdan birkaç santim aşağıya bakıyorsunuz. Bu başlangıç ​​pozisyonu.

Kedi aşamasına başlayın. Nefes verirken, omurganızı tavana doğru itmek için karın kaslarınızı kullanarak kuyruk kemiğinizi altına sokun ve kabarmış bir kedi şekli yapın. Boynunu uzat. Başınızın göğsünüze uzanmasına izin verin, böylece kulaklarınız pazılarınızdan aşağı insin.

Bir nefes verirken, karnınız yere doğru düşecek şekilde pelvisi İnek pozisyonuna “çalıştırın ve kepçeleyin”. Çenenizi ve göğsünüzü kaldırın ve tavana doğru bakın. Omuz bıçaklarınızı genişletin. Omuzlarınızı kulaklarınızdan uzağa çekin.

Kedi-İnek arasında birkaç kez dolaşın. Başınıza ve boynunuza stres ve baskı uygulamamaya dikkat edin.

Neden işe yarıyor: Bu hareket dizisi, mükemmel olmayan duruşun büyük bir parçası olan omurga farkındalığını artırmaya yardımcı olacaktır. Kedi-İnek hareketi çekirdek ve pelvis yoluyla yapılmalıdır, böylece nefes alırken, kuyruk kemiğiniz tavana bakacak şekilde pelvise bir ön eğim yaratırsınız ve nefes verirken bir boşluk yaratırsınız. Kuyruk kemiğiniz yere bakacak şekilde arkaya doğru eğin.

 

 

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama