April 25, 2024

Multivitaminlerin Gerçekten İşe Yaradığını Gösteren 3 İşaret

Takviye dünyası kafa karıştırıcı, karmaşık ve sadece bunaltıcı gelebilir. Bu da birçoğumuzun basit bir şeye multivitamin ulaşarak tüm ihtiyaçlarımızı bir çırpıda karşılamamıza neden oluyor.

 

Ancak bir multivitamin alıyorsanız… gerçekten işini yaptığını nereden biliyorsunuz? Fonksiyonel tıp doktorları ve uzmanlara multivitaminlerle ilgili sorularımızı yanıtlamak için en bariz olanından başlayarak sorduk: Bunlar nedir ve işe yarayıp yaramadıklarını nasıl anlarsınız?

 

Multivitamininizin işe yarayıp yaramadığını nasıl anlarsınız?

Multivitamin bir nevi sigorta poliçesi gibidir. Uzmanların da açıkladığı gibi, ideal bir dünyada, gerekli minimum besin maddelerini diyetlerimizden gıda olarak alabilmemiz gerekirdi. Ancak bildiğimiz gibi bu her zaman mümkün olmuyor. Bazı besin maddelerini eksik aldığımız zamanlarda (örneğin seyahate çıktığımızda, öğle yemeğinde granola bar atıştırdığımızda ya da işten sonra o yapraklı yeşillikleri pişirmek için çaba sarf etmediğimizde), multivitamin boşlukları doldurmaya yardımcı olabilir.

 

Bunun amacı, giderek yaygınlaşan herhangi bir besin maddesinde eksiklik geliştirmediğinizden emin olmaktır. CDC’nin İkinci Beslenme Raporu’na1 göre, ABD nüfusunun %10’undan biraz azında beslenme yetersizliği vardır. Bu oran yaş, cinsiyet ve etnik köken gibi birçok faktöre bağlıdır ve bazı toplumlarda %30’a kadar çıkabilmektedir. Rapor, en yaygın eksikliklerin B6 vitamini, demir ve D vitamini olduğunu göstermiştir, bunların hepsi tipik olarak bir multivitamin içinde bulunur.

 

Eğer bir multivitamin almak için “satın al” butonuna tıklamaya hazırsanız, öncelikle bilmeniz gereken bir şey var: Hepsi eşit yaratılmamıştır. İyi bir üne sahip, yüksek kaliteli bir şirketin multivitaminini bulmaya çalışın. Uzmanlara göre, bazı yeşil bayraklılar organik bileşenler, doğal tatlandırıcılar ve renklendiriciler ve dolgu maddesi, boya ve glüten içermeyen ürünler kullanıyor.

 

Yüksek kaliteli bir ürün bulduğunuzda, işe yaradığını anlamanız için ne kadar süre geçmesi gerektiğini merak edebilirsiniz.

 

Kesin ve katı kurallar yoktur, ancak uzmanlar bir değişiklik beklemeden önce birkaç hafta ile birkaç ay arasında bir süre beklemenizi önermektedir. Uzmanlara göre, o zaman bile çok ciddi bir şey fark etmeniz olası değildir (ancak bu, takviyenizin işini yapmadığı anlamına gelmez).

 

Bunun nedeni, multivitaminlerin aslında bir eksikliği gidermek yerine sağlıklı seviyeleri korumak için birçok farklı besin maddesinden biraz sağlamasıdır. Gerçek bir eksikliğiniz varsa, bir multivitamin muhtemelen bu eksikliği gidermek için yeterli miktarda besin içermez.

 

Örneğin, D vitamini eksikliğiniz varsa, doktorlar sadece sağlıklı seviyeleri korumak yerine eksikliği gidermek için günde en az 5.000 IU D vitamini almanızı önerir. Neden mi? Çünkü sertifikalı klinik beslenme uzmanı Lindsay Boyers’e göre, seviyelerinizi2 yaklaşık 10 ng/ml4 artırmak için günde 1.000 IU D3 vitamini gerekir, ancak tipik bir multivitamin yalnızca yaklaşık 400 IU D vitamini içerir.

 

Bununla birlikte, multivitamininizin işe yaradığına dair bazı ipuçları vardır:

Daha ideal enerji seviyelerine sahip olursunuz. Uzmanlar, bazı insanların iyi formüle edilmiş bir multi aldıktan sonra daha fazla enerjiye sahip olduklarını bildirebileceklerini söylüyor.

 

Herhangi bir besin eksikliğiniz yok: Bir multivitamin almak, kaybedilen zemini telafi etmeye çalışırken mevcut bir eksikliği düzeltmek için en iyi yaklaşım değildir, ancak diyetinizi tamamlamaya ve optimum seviyeleri korumaya yardımcı olabilir. İşe yaradığına dair iyi bir işaret, eksikliklerin olmamasıdır. Birinci basamak doktorunuz sizi çoğu önemli besin eksikliği için test edebilir. (Ayrıca evde bazı testler yapmayı da tercih edebilirsiniz).

 

Genel refah: Besin eksiklikleri çeşitli semptomlara neden olur. Örneğin, magnezyum eksikliği baş ağrısı ve uykusuzluğa, B-12 ise beyin sisi ve yorgunluğa neden olabilir. Ancak diyetiniz ve bir multivitamin aracılığıyla ihtiyacınız olanı alıyorsanız, eksiklikler nedeniyle bu gibi Parky semptomları yaşama olasılığınız daha düşüktür.

 

Uzmanlar, aldığınız takviyeleri her zaman doktorunuza söylememiz gerektiğini hatırlatıyor. “Bununla birlikte, çoğu insan için multivitamin, belirli bir vitamin seviyeniz zaten yüksek değilse (bu durumda daha fazlasını almak sağlığınız için iyi bir şey olmayabilir) alınması sorunlu bir şey değildir” diye açıklıyor. Bununla birlikte, tedbiri elden bırakmamak her zaman iyidir.

 

Multivitamin sağlıklı bir diyete harika bir katkıdır, ancak sizinkinin gerçekten “işe yarayıp yaramadığını” anlamak zor olabilir. Etkisi genellikle belli belirsiz olsa da, iyi bir multivitamin kendinizi daha enerjik, zihni açık ve eksikliklerden arınmış hissetmenize yardımcı olabilir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama