May 30, 2024

Nasıl Daha Sağlıklı Beslenebiliriz?

“Temiz beslenme” terimi sağlık camiasında son zamanlarda çok popüler hale geldi.

Taze, bütün gıdalara odaklanan sağlıklı bir diyet modeli olan bu beslenme şekli, birkaç genel yönergeyi izlediğiniz sürece kolay ve eğlenceli olabilir.

İşte sağlıklı yemeye başlamak için 11 basit ipucu.

Sağlıklı beslenme nedir?

Basitçe, maksimum besinsel fayda sağlayan minimum düzeyde işlenmiş, gerçek gıdaları seçmeyi içerir. Buradaki fikir, mümkün olduğunca doğal hallerine yakın yiyecekleri tüketmektir.

Etik ve sürdürülebilir gıdaları seçmek de sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır.

 

Daha fazla sebze ve meyve yiyin

Sebze ve meyveler inkar edilemez derecede sağlıklıdır.

Enflamasyonla savaşmaya ve hücrelerinizi hasardan korumaya yardımcı olan lif, vitaminler, mineraller ve bitki bileşikleri ile yüklüdürler. Aslında, birçok büyük gözlemsel çalışma, yüksek meyve ve sebze alımını kanser ve kalp hastalığı gibi hastalık riskinin azalmasıyla ilişkilendirir. Taze sebze ve meyveler, çoğu toplandıktan ve yıkandıktan hemen sonra çiğ olarak tüketilebildiğinden sağlıklı beslenmek için idealdir.

Organik ürünleri seçmek, pestisit maruziyetini azaltarak ve potansiyel olarak sağlığınızı artırarak temiz yemeyi bir adım daha ileri götürmenize yardımcı olabilir.

 

İşlenmiş gıdaları sınırlayın

İşlenmiş gıdalar, doğal hallerinden değiştirildikleri için temiz beslenme yaşam tarzına doğrudan karşıdır.

İşlenmiş ürünlerin çoğu lif ve besin maddelerinin bir kısmını kaybetmiş ancak şeker, kimyasallar veya diğer bileşenler kazanmıştır. Dahası, işlenmiş gıdalar iltihaplanma ve kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılıdır. Bu ürünlere sağlıksız içerikler eklenmese bile, tam gıdaların sağladığı birçok faydadan yoksundurlar. Sağlıklı beslenmek, işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmayı içerir.

 

Rafine karbonhidrat yemeyi bırakın

Rafine karbonhidratlar, fazla tüketilmesi kolay ancak çok az besin değeri sağlayan yüksek oranda işlenmiş gıdalardır. Araştırma, rafine karbonhidrat tüketimini iltihaplanma, insülin direnci, yağlı karaciğer ve obezite ile ilişkilendirdi. Buna karşılık, daha fazla besin ve lif sağlayan tam tahıllar iltihabı azaltabilir ve daha iyi bağırsak sağlığını destekleyebilir.

2.834 kişide yapılan bir çalışmada, çoğunlukla tam tahıl tüketenlerin aşırı göbek yağına sahip olma olasılığı, rafine tahıllara odaklananlara göre daha azdı.

 

Bitkisel yağlardan ve margarinden kaçının

Bitkisel yağlar ve margarinler temiz beslenme kriterlerini karşılamamaktadır. Bazı yağlar ayrıca yüksek seviyelerde omega-6 yağ linoleik asit içerir. Bitkisel yağlardan tamamen uzak duramıyorsanız zeytinyağını tercih edin.

 

Herhangi bir biçimde şekerden uzak durun

Sağlıklı yemeye çalışıyorsanız, ilave şekerden kaçınmak çok önemlidir. Yine de, işlenmiş şeker çok yaygındır ve hatta soslar ve çeşniler gibi tadı özellikle tatlı olmayan yiyeceklerde bile bulunur.

Hem sofra şekeri hem de yüksek fruktozlu mısır şurubu fruktoz bakımından yüksektir.

Araştırmalar, bu bileşiğin diğer sağlık sorunlarının yanı sıra obezite, diyabet, karaciğer yağlanması ve kanserde rol oynayabileceğini öne sürüyor. Ayrıca, doğal şeker kaynakları bile çok az besin değerine katkıda bulunur. Gerçekten sağlıklı yemek için yiyecekleri doğal, şekersiz hallerinde tüketmeye çalışın. Meyvelerin tatlılığını ve kuruyemişlerin ve diğer bütün gıdaların ince tatlarını takdir etmeyi öğrenin.

 

 

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama