July 20, 2024

Neden Rüya Görürüz? Rüyalarımız Hayatımız Hakkında Ne Söylüyor?

Rüyalar, uykunun belirli aşamalarında meydana gelen halüsinasyonlardır. REM uykusu sırasında veya rüyanızı hatırlama olasılığınızın daha düşük olabileceği hızlı göz hareketi aşamasında daha güçlüdürler. Uykunun metabolizmamızı, kan basıncımızı, beyin fonksiyonumuzu ve sağlığın diğer yönlerini düzenlemedeki rolü hakkında çok şey bilinmektedir. Ancak araştırmacılar için rüyaların rolünü açıklamak daha zor oldu.

Uyanık olduğunuzda, düşüncelerinizin belirli bir mantığı vardır. Uyuduğunuzda beyniniz hala aktiftir, ancak düşünceleriniz veya rüyalarınız genellikle çok az anlam ifade eder veya hiç anlam ifade etmez. Bunun nedeni, mantıksal bölgelerden ziyade beynin duygusal merkezlerinin rüyaları tetiklemesi olabilir.

Kesin bir kanıt olmamasına rağmen, rüyalar genellikle son aktivitelerinize, konuşmalarınıza veya hayatınızdaki diğer konulara dayanan otobiyografik düşüncelerdir. Bununla birlikte, rüyaların rolü hakkında bazı popüler teoriler vardır.

Rüyaların Rolü

Araştırmacılar hala rüyaların amacı konusunda tamamen aynı fikirde değiller. Bununla birlikte, yaygın olarak kabul edilen bazı inançlar ve teoriler vardır.

 

Terapist Olarak Rüyalar

Rüyalarınız, hayatınızdaki duygusal dramalarla yüzleşmenin yolları olabilir. Ve beyniniz uyanık olduğunuzdan çok daha duygusal bir seviyede çalıştığı için, bilinçli benliğinizin kurmayacağı hislerinizle ilgili bağlantılar kurabilir.

Dövüş ya da uçuş eğitimi olarak rüyalar

Beynin rüya sırasında en aktif olan alanlarından biri amigdaladır. Amigdala, beynin hayatta kalma içgüdüsü ve savaş ya da kaç tepkisi ile ilişkili kısmıdır.

Bir teoriye göre, amigdala uyku sırasında uyanıkken olduğundan daha aktif olduğu için, beynin sizi bir tehditle başa çıkmaya hazırlama yolu olabilir.

Neyse ki, beyin sapı REM uykusu sırasında kaslarınızı gevşeten sinir sinyalleri gönderir. Böylece uykunda koşmaya veya yumruk atmaya çalışmazsın.

 

İlham Periniz Olarak Rüyalar

Neden rüya gördüğümüze dair bir teori, yaratıcı eğilimlerimizi kolaylaştırmaya yardımcı olmasıdır. Her türden sanatçı, en yaratıcı çalışmalarından bazılarına ilham vererek hayallerine değer verir. Hayatınızda zaman zaman harika bir film ya da şarkı fikriyle uyanmış olabilirsiniz.

Normalde uyanık yaşamınızda kullanabileceğiniz ve yaratıcı akışınızı kısıtlayabilecek mantık filtresi olmadan, uyurken düşünce ve fikirlerinizin hiçbir kısıtlaması olmaz.

 

Hafıza Yardımcıları Olarak Rüyalar

Rüyaların amacı hakkında yaygın olarak kabul edilen bir teori, önemli anıları ve öğrendiğiniz şeyleri saklamanıza, önemsiz anılardan kurtulmanıza ve karmaşık düşünce ve duyguları sıralamanıza yardımcı olmalarıdır.

Araştırmalar, uykunun anıları depolamaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Yeni bilgiler öğrenir ve bunun üzerinde uyursanız, bu bilgiyi uykunun faydası olmadan hatırlamanız istendiğinde olduğundan daha iyi hatırlayabilirsiniz.

Rüyaların hafıza depolamayı nasıl etkilediği ve hatırlama henüz net olarak anlaşılmamıştır. Ancak rüyalar, hafızaya ve öğrenmeye müdahale edebilecek uyaranları engellerken beynin önemli bilgileri daha verimli bir şekilde depolamasına yardımcı olabilir.

 

Neden Kabus Görürüz?

Duygular, anılar ve diğer bilgilerle verimli bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olan rüyalar çok yararlı görünebilir. Ara sıra görülen kabus, sadece daha korkutucu veya üzücü bir rüya olarak kabul edilir. Kabuslar stres, kaygı veya bazen bazı ilaçlara tepki olarak ortaya çıkma eğilimindedir.

 

Ancak, sık sık kabus görüyorsanız, uyku bozukluğunuz olabilir. Düzenli olarak meydana gelen korkunç rüyalar, aşağıdaki durumlarda uyku bozukluğu olarak etiketlenebilir:

uyumak konusunda endişeli olmanıza neden olur

uykunuzun sık sık bölünmesine yol açar

diğer uyku veya psikolojik sorunları ortaya çıkarmak

Birçok insan hayatları boyunca ara sıra kabuslar görür. Bununla birlikte, Amerikan Uyku Derneği, nüfusun sadece yüzde 5’inin uyku bozukluğu olarak sürekli kabuslar gördüğünü tahmin ediyor.

Rüyaları ne etkiler?

Uyanık olduğumuzda bizi etkileyen bazı faktörler rüyalarımızı da etkileyebilir.

 

Sağlık Koşulları

Rüyalar üzerindeki en büyük etkilerden biri ne kadar veya ne kadar az uyuduğunuzdur. Bir veya iki gece (veya daha fazla) uykusuz kalmak, sonunda REM uykusuna geçtiğinizde beyninizin bölümlerini çok daha aktif hale getirebilir. Huzursuz geceler geçirdiyseniz, muhtemelen daha canlı rüyalar görürsünüz. Ayrıca bu rüyaları hatırlama olasılığınız daha yüksektir.

Hamile olmak aynı zamanda canlı rüyalar için bir katalizördür. Artan hormon üretimi, beyninizin düşünce ve duyguları işleme biçimini etkiler. Bu genellikle bazı yoğun rüyalara yol açar.

Depresyon ve anksiyete gibi ruh sağlığı bozukluklarının yanı sıra bipolar bozukluk ve diğer ruh hali ile ilgili durumlar yoğun ve bazen rahatsız edici veya olumsuz rüyalar ve kabusları tetikleyebilir. Antidepresanlar ve antipsikotikler de dahil olmak üzere bu durumlar için kullanılan ilaçlar da daha yüksek kabus riski ile ilişkilidir.

Gıdalar

Bazı yiyeceklerin daha çılgın veya daha iyi rüyalara yol açtığına dair tartışılmaz bir kanıt yok. Ancak bazı yiyeceklerin hatırlamanız için zemin hazırlayabileceği açık.

Örneğin yüksek karbonhidratlı yiyecekler size hızlı enerji verebilir. Ancak bir süre sonra sizi kötü hissettirebilirler. Uyanma ruh halinizi etkileyen herhangi bir şeyin bilinçsiz ruh halinizi de etkilemesi muhtemeldir. Bu nedenle, gün içinde bir şeker krizi sizi rahatsız ediyorsa, bu duygular uykunuza da geçebilir.

Ayrıca gece boyunca uyanmanıza neden olan yiyecekler, REM döneminde daha sık uyanmanıza neden olabilir. Bu olduğunda, muhtemelen rüyalarından daha fazlasını hatırlayacaksın.

 

Günlük Aktiviteler

Az veya kesintili uyku genellikle daha canlı rüyalar ile sonuçlanıyorsa, iyi bir gece uykusu da hatırlayacağınız yoğun rüyaları azaltacaktır.

Küçük bir araştırma, daha sağlıklı uyumanın iyi bir yolunun sabahları egzersiz yapmak olduğunu buldu. Öğleden önce iyi bir koşu veya başka bir kardiyo egzersizi, saatinizi ayarlamanıza yardımcı olur, böylece egzersiz yapmadığınız veya gece geç saatlerde egzersiz yaptığınızdan daha hızlı uykuya dalmaya ve derin uykuda daha fazla zaman geçirmeye meyilli olursunuz.

Koşucular ve diğer ciddi fitness tutkunları, uykunun en hafif aşamalarından biri olan rüya gibi REM uykusunda daha az zaman geçirme eğilimindedir. Ayrıca, gün içinde stresi ne kadar etkili bir şekilde atarsanız, yatağa stres ve kaygı getirme olasılığınız o kadar azalır. Bu, her gece kabusları ve kesintili uykuları azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama