May 30, 2024

Neden Uyuyamıyoruz? Uyku Probleminin 5 Sebebi

Bazı günler ne kadar kahve tüketirseniz tüketin bırakın ofiste veya evde yapmanız gereken işleri tamamlamak bir yana, gözlerinizi açık tutmak bile zor olabilir.

Yine de çoğu zaman, sonunda yatağa girdiğinizde kendinizi tamamen uyanık bulursunuz.

Uyku hapı kullanmaya başlamadan önce, tüm gün yorgun olmanıza, ancak geceleri uyanık kalmanıza neden olabilecek her şeyi keşfedin. Neler olup bittiğini belirledikten sonra, daha iyi uykuyu desteklemek için harekete geçebilirsiniz.

Gün içinde neden yorgunum?

Yorgunsanız ancak güneş battıktan sonra uyuyamıyorsanız, bu gecikmiş uyku evresi bozukluğunun bir işareti olabilir. Değilse, başka bir şey veya şeylerin bir kombinasyonu olabilir.

Aşağıda, özellikle gün boyunca sürekli yorgun olmanızın bazı nedenleri bulunmaktadır.

  1. Uyuklamak

Şekerlemeler doğası gereği kötü değildir. Aslında, kestirmenin çeşitli sağlık yararları vardır. Bununla birlikte, yanlış uyku stratejisi, daha derin uyumanız gerektiğinde sizi ayakta tutabilir.

Araştırmalar, uzun süreli uykuların ve öğleden sonra kestirmenin, gece uykuya dalmanızın daha uzun sürmesine, kötü uyumanıza ve gece daha fazla uyanmanıza neden olabileceğini gösteriyor.

  1. Kaygı

Uyku bozukluğunun, daha eski araştırmaların uykusuzluk çeken kişilerin yüzde 24 ila 36’sının da sahip olduğunu söylediği bazı anksiyete bozuklukları için tanısal bir semptom olmasına şaşmamalı.

Anksiyete ayrıca uykuyu daha da geciktirebilen artan uyarılma ve uyanıklığa yol açar.

  1. Depresyon

2019’da yayınlanan bir incelemeye göre, depresyon teşhisi konan kişilerin yüzde 90’a kadarı uyku kalitelerinden de şikayet ediyor.

Uykusuzluk, narkolepsi, uykuda solunum bozukluğu ve huzursuz bacak sendromu rapor edildi.

Enflamasyon, beyin kimyasallarındaki değişiklikler, genetik faktörler ve daha fazlası uyku-depresyon ilişkisini etkileyebilir.

  1. Kafein

Belki de o öğleden sonra latte veya enerji içeceğini yeniden düşünmenin zamanı gelmiştir.

Ortalama olarak, kafeinin yarı ömrü 5 saattir. Araştırmalar yatmadan 16 saat önce 200 miligram (mg) kafeinin (yaklaşık 16 ons demlenmiş kahve) bile uykunuzu etkileyebileceğini öne sürüyor.

2013 yılında yapılan bir araştırma, yatmadan 6 saat veya daha kısa bir süre önce 400 mg kafein almanın uyku bozukluğu üzerinde önemli etkileri olduğunu bildirdi.

  1. Ekran Süresi

Akıllı telefonlara biraz ara. Telefonlardan, tabletlerden, dizüstü bilgisayarlardan ve TV ekranlarından yayılan mavi ışık, akşam melatonin üretimini bastırır ve uykululuğu azaltır.

Nasıl uyuyabilirim?

Şöyle düşünün: Bir restoranda öğle yemeği olduğu için bir saat oturmazsınız  aç olduğunuzda gidersiniz. Neden yatakta yatıp uyumayı bekliyorsunuz? Yorulana kadar çarşafların arasına girmeyi bırakın ve sadece o zamana kadar zihninizi harekete geçirmeyecek şeyler yapın.

Ardından, her zamanki iyi uyku uygulamalarını izleyin:

Yatak odanızı (15–19°C) arasında karanlık ve serin tutun.

Telefonunuzu ve diğer cihazlarınızı başka bir odada bırakmayı düşünün.

Sesler uykunuzu bölüyorsa, kulak tıkaçlarını veya uyku seslerini deneyin.

Ayrıca, okuma, günlük tutma veya meditasyon gibi yatmadan önce sakinleştirici faaliyetlere bağlı kalın.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama