June 25, 2024

Ofise Götürebileceğiniz Pratik 2 Kahvaltılık Tarifi

Kahvaltı yapamamak çalışan insanların en büyük sorunlarından biridir. Sabah erken saatlerde kalıp yollara düşüyorsanız, iş yerinde simit, poğaça gibi sağlıksız hamurişleri ile öğününüzü geçiştiriyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Yıllardır beslenme uzmanları söyler durur kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biridir. Her sabah kalkıp kahvaltı sofrası kurmak zor geliyor ama sağlıklı bir yaşama geçiş yapmak istiyorsanız işte pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz 2 kahvaltılık tarifi:

1. Akdeniz Tostu
Tost denilince işin içerisine ekmek giriyor ve ekmek çok da sağlıklı bir besin değil bunu kabul ediyoruz ama tostunuzu tam buğday ekmeği ya da çavdarlı ekmekle yaparsanız aslında sağlıksız değil, sizi uzun süre tok tutacak bir öğün hazırlamış olursunuz. Akdeniz tostu içerisinde sucuk ve kaşar olan o ağır tostlardan değil bunu da hatırlatalım.

Malzemeler
-2 dilim ekmek (çavdar ya da tam buğday ekmeği öncelikli tercihimiz)
-2 dilim beyaz peynir
-2-3 adet cherryi domates
-1 tatlı kaşığı zeytin ezmesi (çekirdeği çıkarılmış zeytin de olur)

Hazırlanışı
Ekmek dilimlerinin arasına zeytin ezmesini sürüyoruz. Daha sonra sırasıyla beyaz peynir ve domateslerimizi ekliyoruz. Tostun içinin yumuşak olmasını istemiyorsanız domateslerin çekirdeklerini ve içini çıkartabilirsiniz. Evde taze nane ya da fesleğen varsa tostumuzun lezzetini bir tık daha yükseltebiliriz. Yoksa da üzülmeyin kuru nane ve fesleğen de iş görür. Tüm malzemeleri yerleştirdikten sonra, domatesler biraz kendini bırakıp peynirler erimeye başlayınca tostumuz hazır! Yanınıza birkaç tane yeşil zeytin ve salatalık almayı da unutmayın.

2. Yumurtalı Domatesli Salata
Kahvaltı denilince acaba kaçımızın aklına hemen yumurta geliyor? Hem tok tutan hem de bolca protein kaynağı olan yumurta ile çok basit ve hızlı bir kahvaltı salatası hazırlayabilirsiniz. Salata ile kahvaltı mı olun demeyin, bazı değişiklikler hayatınızı hiç olmadığı kadar olumlu etkiler.

Malzemeler
1 adet avokado
1 adet yumurta
2-3 adet cherry domates
Yarım mor soğan (sabah ve iş yerinde soğan yemek istemezseniz bu malzemeyi pas geçebilirsiniz)
Bebek Ispanak
Taze Fesleğen
Limon Suyu
Zeytinyağı

Hazırlanışı
Sabah uyandığınız gibi yüzünüzü yıkadıktan sonra ocağa yumurtanızı koyun. Siz giyinip hazırlanırken o haşlansın. Bebek ıspanakları ve fesleğenleri kesmeden kaba alın üzerine gelişigüzel domatesleri doğrayın. Avokadoyu da nasıl kolayınıza geliyorsa doğrayın ve son olarak haşlanmış yumurtanızı da doğrayıp ekleyin. Üzerine biraz zeytinyağı biraz limon suyu gezdirdikten sonra ister öğle yemeğinde ister kahvaltıda afiyetle yiyin.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama