July 13, 2024

Rüyalarımız Psikolojimiz Hakkında Ne Söylüyor?

Rüyaların akıl sağlığındaki rolü uzun süredir uyku ve psikolojik topluluklarda bir konuşma olmuştur. Rüyaların, iyi bir gece uykusunun hafife alınmayan ve önemli bir yan ürünü olduğunu daha iyi anlamaya başlıyoruz.

En iyi ve en yaratıcı fikirlerimizden bazıları gece boyunca bize gelmekle kalmaz, rüyalar da zihinsel sağlığımız üzerinde önemli bir etki yapar.

Son yıllarda yapılan birkaç çalışma, rüyalar ve uyanık olduğumuzda nasıl hissettiğimiz arasındaki bağlantıyı vurguladı. Bu ilginç sonuçlardan bazılarına birazdan ulaşacağız.

Ancak özellikle, rüyaların milyonlarca insanın her gün karşılaştığı korku ve endişe sorunlarıyla mücadeleye yardımcı olduğuna işaret etmeye değer.

Bu nasıl oluyor?

Bunu beyin için egzersiz çalışması gibi düşünün: Eğer profesyonel bir futbol oyuncusu maçtan önce vuruşlarını yapmazsa, o gece sürekli gol atamadığını görebilir.

Aynı şey korku ve endişe için de geçerli.

Uyurken kaygı uyandıran bir durum yaşadıktan sonra, gerçek dünyadaki sorunlarla başa çıkmak için daha donanımlı hale geliriz. İşte hayallerin uygulama alanımız haline geldiği ve bizi hayatın önümüze çıkardığı şeye daha iyi hazırladığı yer burasıdır.

Cenevre Üniversitesi ve Cenevre Üniversite Hastaneleri’nden araştırmacılar, 89 katılımcının bir hafta boyunca rüyalarını takip etmesini sağladı. Katılımcılardan, korku duydukları anlar da dahil olmak üzere, uyandıklarında duygularını not etmeleri istendi. Daha sonra onlara, saldırıların ve diğer stresli durumların resimleri de dahil olmak üzere duygusal açıdan rahatsız edici görüntüler gösterildi. Araştırmacılar, “rüyalarında daha fazla korku olduğunu bildirenlerin uyanıkken duygusal uyarılmanın azaldığını gösterdiğini” buldular.

Başka bir deyişle: Korkunç rüyalar yaşayan katılımcıların duygusal strese daha sağlıklı bir şekilde tepki verme olasılığı daha yüksekti.

Rüya görmek için hızlı göz hareketi veya REM uykusunda bolca zaman harcamalıyız. Bu, uyurken ulaştığımız beşinci ve son aşamadır ve genellikle uyku zamanımızın son üçte birine kadar ulaşılmaz. REM uykusu tipik olarak, her gece en az beş tam uyku döngüsü hedefimize ulaşıp ulaşamayacağımıza bağlıdır. REM uykusu canlı rüyalar ve artan beyin aktivitesi ile ilişkili olduğu için bu da kritik bir dönemdir.

REM ile kaygı ve korkuyla başa çıkma becerimiz arasındaki bağlantı, 2017’de Rutgers Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada özetlenmiştir. Araştırmacıların kısa ve öz bir şekilde ifade ettiği gibi: “denek ne kadar çok REM uykusuna sahipse, korku ile ilgili etki uyanık oldukları zamanlarda o kadar zayıftır”.
Bununla birlikte, iyi bir gece uykusu olmadan zihinsel sağlığınıza yardımcı olacak rüyalar üretmek zordur. Aslında neredeyse imkansızdır. Burada uyuduğunuz şey devreye giriyor; Unutmayın, yatağınız iyi uykunun üzerine inşa edildiği temeldir.

Ayrıca, REM uykusunun yaratıcılığı ve problem çözmeyi teşvik ettiğine ve hatta etrafımızdakilerin ne zaman mutlu veya üzgün hissettiğini anlamamıza yardımcı olduğuna dair artan kanıtlar var.

2010 yılında yapılan bir araştırma, REM uykusundan uyanmamış katılımcıların mutlu veya kızgın yüz ifadelerini okuma becerilerinde “belirgin ve önemli” bir düşüş olduğunu buldu. İster patronunuzla ister sevgilinizle ilgilenin, iyi bir gece uykusunda bunu yapmanın işleri kesinlikle kolaylaştıracağı açıktır.

Bu nedenle, bu yıl alışveriş merkezine veya tatil alışverişinin koşuşturmacasına gitmeden önce, rüya görmeye elverişli bir yatakta iyi bir gece uykusu çektiğinizden emin olun. Bu gelişme her şeyi değiştirebilir!

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama