May 20, 2024

Şeker Hastalığına Karşı Bu Yiyecekleri Tüketebilirsiniz

Bildiğiniz üzere söz konusu şeker hastalığı olduğunda en sık rastladığımız 2 tür şeker hastalığı var bunlar tip 1 ve tip 2 olarak geçiyor. Tip 1 sürekli kan şekerinizi ölçtüğünüz, gün içerisinde tükettiğiniz hemen her şeyin sağlık durumunuzu etkilediği bir diyabet türü. Eğer tip 1 diyabetliyseniz ilaç kullanmanız ve beslenmenize çok dikkat etmeniz şart. Diyabetin en çok rastlanan diğer türü ise tip 2. Fazla kiloluysanız, genetik yatkınlığınız var ise, 40 yaş üzerindeyseniz ve düzenli bir beslenme programınız yoksa siz de tip 2 şeker hastalığı riski taşıyor olabilirsiniz.
İster şeker hastası olun ister olmayın beslenme düzeninize mutlaka sokmanız gereken yiyecekleri aşağıda sizin için sıraladık.

Araştırmacılar Ne Diyor?
Farklı yiyecekleri diyabet riskiyle ilişkili olarak incelemek için araştırmacılar, C vitamini, karotenoidler ve tam tahılları incelemek için iki ayrı çalışma yürüttüler.
İlk olarak, Cambridge’den araştırmacılar 9.754 tip 2 diyabetli kişiyle birlikte Avrupa Kanser ve Beslenme İleriye Yönelik Araştırmasına katılan 13.662 kişiyi inceledi. Bulgularına göre, hem C vitamini hem de karotenoidlerin daha yüksek seviyeleri olan insanlarda tip 2 diyabet hastası olma riski daha düşük ayrıca bu ikili cildiniz için de harika!

İkinci çalışmada Harvard araştırmacıları, yaklaşık 200.000 kişiden gelen anket verilerine dayanarak tip 2 diyabet oranları ile tam tahıl tüketimi arasındaki bağlantıları aradılar. Tam tahıllı beslenenler yemeyenlere kıyasla % 29 daha düşük tip 2 diyabet oranına sahip.

C vitamini, karotenoidler ve tam tahıllar bulması oldukça kolay şeyler. Yeni bir beslenme düzeni oluştururken öncelik vermeniz gereken yiyecekler şunlar;

C vitamini
Kırmızı ve yeşil biber
Turunçgiller
Kivi
Brokoli
Çilek
Brüksel lahanası
Kavun
Domates
Karnıbahar
Lahana
Ispanak

Karotenoidler
Havuçlar
Kabak
Tatlı patates
Kavun
Kale
Mango
Şeftaliler
Nektarin
Sarı kabak
Karpuz
Domates

Tam Tahıllar
Esmer pirinç
Mısır
Kinoa
Buğday
Bulgur
Tam tahıllı yulaf
Bütün arpa
Darı
Karabuğday

Giderek daha fazla, gıdanın ilaç olarak önemini ve daha iyi bir genel sağlık için gücünü nasıl kullanacağımızı anlamaya başlıyoruz. Elbette, bu üç besin grubunu yemek tek başına tip 2 diyabete karşı koruma sağlamaz veya egzersiz eksikliğini veya çok fazla abur cubur yemeğini telafi etmez – ancak bunları düzenli bir besleyici diyete dahil etmek alabileceğiniz en sağlıklı önlem.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama