April 25, 2024

Saçınız Gür Mü? İnce Telli mi? Öğrenmenin Yolları

Çoğumuz saç tiplerimizi biliyoruz. Yıllarca saçımızı şekillendirip bakımını yaptıktan sonra, saçımızın ince, kalın ve kaba veya ortada bir şey olup olmadığını kolayca belirleyebiliriz, değil mi?

Yanlış. Bunun nedeni, ince ve kalın saçlara sahip olmanız, faktörlerin bir kombinasyonudur: saç kalınlığı ve saç yoğunluğu. Birçok kişi kalınlık ve yoğunluğu aynı kefeye koysa da, bunlar birlikte saç tipinizi belirleyen tamamen farklı ölçümlerdir: nasıl davrandığı, neye ihtiyacı olduğu ve en iyi sonuçları elde etmek için nasıl şekillendirileceği.

Bütün bunlar ne anlama geliyor? Bu, hem kaba hem de ince ya da ince ve kalın saçlara sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Başka bir deyişle: Saçınız hakkında bildiğinizi sandığınız her şey tamamen yanlış olabilir.

Saç tipinizi kesin olarak belirlemenize yardımcı olmak için saç kalınlığı ve yoğunluğu arasındaki farkı öğrenmek için saç bakımında dört uzmanla konuştuk.

İnce ve kalın saçlarınız olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin (bu sefer gerçekten).

 

 

Saç Kalınlığı ve Saç Yoğunluğu

Saç kalınlığı bireysel saç tellerinizin çapını ifade ediyor. İnce saç ve kaba saçın ne olduğunu nasıl belirleyeceğinizi merak ediyorsanız, ikisi arasında belirgin, ölçülebilir bir fark vardır.

Küçük çaplı veya ince telli saçın tipik çapı yaklaşık 50 mikrondur. Daha büyük çaplı veya kaba saç olan saçların tipik çapı yaklaşık 120 mikrondur.

Karşılaştırma için, bir kopya kağıdı 70 mikron kalınlığındadır. İnce saçlar, kopya kağıdının kalınlığının neredeyse yarısı kadardır ve kaba saçlar, kopya kağıdının kalınlığının yaklaşık iki katıdır.

Saç yoğunluğu ise kafanızdaki saç miktarını ifade eder. Saç kalınlığı kişiden kişiye büyük ölçüde değişebileceği gibi, saç yoğunluğu da değişebilir.

İnce saçlı kişilerin kafasında yaklaşık 80.000 lif olabilir ve kalın saçlı bir kişinin yaklaşık 150.000 lifi olacaktır. Lif sayısı ne kadar fazlaysa, her bir lif arasındaki etkileşim o kadar büyük olur. Başka bir deyişle, yoğun saçlar genellikle ince saçlardan daha dolgun görünür ve hissedilir.

Saç kalınlığı ve yoğunluğu mutlaka birbiriyle ilişkili değildir, bu nedenle saçlar kaba ve ince olabilir ve kalın mı ince mi sorusu sıklıkla karıştırılmaktadır.

 

Ünlü kuaför, renk uzmanı ve Harry Josh Pro Tools’un yaratıcısı Harry Josh’a göre, saçınızın kalınlığını ve yoğunluğunu anlamak için zaman harcamaya değer. “Saçınızın ne kadar kalın ve yoğun olduğunu bilmek, sizin için en iyi ürünleri, kesimleri ve stilleri belirleyebilmek önemlidir” diyor.

 

 

Saç Kalınlığı Nasıl Belirlenir?

Artık ince ve kaba saç arasındaki farkı tespit ettiğimize göre, saç tellerinize bir göz atın.

Uzmanlara göre saç kalınlığınızı belirlemenin en iyi yolu onu hissetmek ve bakmaktır. Kaba ise, dokunuşa kuru ve pürüzlü hissedecektir. Saç çoğunlukla protein olduğu için, kaba saç önemli ölçüde daha fazla protein içerir, böylece daha sert hissedecektir.

Ya saçınızın ince veya orta kategoride olduğundan şüpheleniyorsanız? Ne tür bir saça sahip olduğunuzu anlamanın kolay bir yolu, saç fırçanızda çıkan bir tutama bakmak ve onu parmaklarınızın arasında tutmaktır. Zor hissedebiliyorsan, muhtemelen ince saçların var.

Saç telleriniz ne ince ne de pürüzlü değilse orta kalınlıkta saça sahip olduğunuzu varsayabilirsiniz.

 

 

Saç Yoğunluğu Nasıl Ölçülür?

Düşük veya yüksek yoğunluklu saçlarınız olup olmadığını anlamak için at kuyruğu testi yapın.

Uzmanlar, “Saçınızla bir at kuyruğu oluşturun ve lastiği yalnızca bir kez sarabilirseniz, hem lif sayısı hem de her bir lifin çapı açısından kalındır” diyor. “Atkuyruğu iki üç kez lastikle sarabiliyorsan orta boy, üç kereden fazla sarman gerekiyorsa saçın ince. İkincisi için, yıpranmışsa kaba olur.”

Saç yoğunluğu hakkında daha fazla ipucu için uzmanlar aynada saç derinize bakmanızı tavsiye ediyor. Kalın saçlarınız varsa, saç deriniz saçınızın altında zar zor fark edilir; İnce saçlarınız varsa, saç deriniz oldukça görünür olacaktır.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama