April 25, 2024

Saçlarınız Bu Sebepler Yüzünden Uzamıyor Olabilir !

Saçlarınızın bu aralar çok yavaş uzadığını mı fark ettiniz? Yaptığınız onca saç maskesi, yediğiniz sağlıklı yiyeceklerin hiçbir etkisi yok mu? muhtemelen farkında bile olmadığınız bir sorun yüzünden saçlarınız yavaş uzuyor. Yemek seçimlerinizden hormonal dengesizliklere ve hatta kullandığınız ürünlere kadar işte saçınızın hızlı uzamamasının nedenleri;

Hormonal Dengesizlik

Dermatologlara göre tiroid hastalığı veya PCOS gibi hormonal problemler saç dökülmesinin nedenleri arasında; bu rahatsızlıkları küçük de olsa yaşadığınızda saçınızın büyümüyor gibi görünebilir. Hem hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid) hem de hipotiroidizm (az aktif tiroid), saçın ince ve seyrek göründüğü genel saç derisi ve saç dökülmesine sebep olur.. PCOS ile, kadınlar alopesi (küçük bölümlerde yoğunlaşan saç dökülmesi) kafa derisinde üçgen şeklinde saç kaybına neden olan erkek tipi kellik de yaşayabilirler.

PCOS Nedir?

Üreme çağındaki kadınları etkileyen yaygın bir hormonal durum. Düzensiz döngülere, aşırı vücut tüylerinin büyümesine, kilo alımına ve doğurganlıkla ilgili komplikasyonlara neden olabilir.

Kötü Beslenme

Yeme şekliniz saçınızın genel sağlığını ve büyümesini etkiliyor. Ancak bunun sebebi yediğiniz yiyecekler değil, saçlarınızın uzun ve güçlü büyümesini engelleyen yiyecekler de değil. Asıl sebep daha spesifik olarak besin ve vitamin eksikliği. Bir rapora göre, demir, çinko, niasin, yağ asitleri, selenyum, folik asit, antioksidanlar, biyotin, protein ve A, D ve E vitaminlerinin yokluğu kötü saç sağlığına ve saç kaybına yol açabilir. Mutlaka besin ve vitamin değerlerinizi ölçtürün.

Aşırı Kurutma ve Şekillendirme

Saçınızı çok sık şekillendirmenin kırılmaya ve hasara yol açabileceği faktörünü artık bilmeyen yoktur. Farklı ve sık örgüler, sıkı sıkı toplanmış kuyruklar ya da topuzlar ve saç uzantıları saç derisinde strese neden olarak kayba neden olabilir.

Aynı şey sık sık açma, perma veya kimyasal düzleştirme için de geçerlidir. Kimyasal olarak işlenmiş saçlar, işlenmemiş saçlardan daha gözeneklidir, bu da protein kaybına ve sonunda kırılmasına neden olur.

Vücudu sağlıklı tutmak, düşük vitamin değerleri için takviye gıda almak ve egzersiz yapmak sağlıklı saç uzamalarının temel ihtiyaçları. Hormonal bir dengesizliğiniz varsa bunu mutlaka bir uzmana danışıp bu doğrultuda önlem alabilirsiniz. Arada bir güzellik salonunda yaptıracağınız kafa derisi masajı da zor uzayan saçlar için etkili bir yöntem.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama