May 22, 2024

Sağlıkla Parlayan Saçlar İçin Neler Yemeliyiz?

Saçlarınız güzel göründüğünde size kendinizi Beyonce’ymişsiniz gibi iyi hissettirebilecek, kötü göründüğünde de evden çıkmanızı bile engelleyecek kadar önem teşkil eden şeylerdir. Ancak peşinde olduğunuz her şey için — parlaklık, güç, kalınlık, daha fazla hacim, daha az elektriklenme, daha az gevşeklik— beslenme şekliniz büyük bir fark yaratabilir. Besleyici gıdaların gücü söz konusu saç olduğunda neredeyse sonsuzdur. Elbette, iyi yemek seçimleri forma girmenize yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda #Saçhedefleri’nizin en iyi şekilde olmasını sağlayabilir.

Peki ışıl ışıl parlayan, istediğimiz uzunlukta ve güçlü saçlar için ne tüketmeliyiz? Gelin birlikte inceleyelim.

Biyotin

Vücudumuz zaten biotin üretiyor, bu yüzden eksik olmadığınız sürece takviye almanıza gerek yok fakat çoğu insanda biotin eksikliği olduğu da bir gerçek. Önemli olan yumurta, badem ve avokado gibi biyotin açısından zengin yiyecekleri içeren dengeli bir beslenme düzenine uymaktır.

Folik Asit ve Demir

Folat ve demir, saç büyümesini desteklemek için saç derinize ve folikül hücrelerine oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşturulmasına yardımcı olur. Çocuk doğurma çağındaki kadınlarda yaygın olan demir eksikliği, saç dökülmesine de bağlıdır. Ispanak, folat ve demir açısından en yüksek besin kaynaklarından biridir, bu nedenle sabah omletinizle bir fincan pişirin veya öğle yemeğinde taze ıspanak salatası tüketin.

Protein

Protein, özellikle saçınız olmak üzere tüm hücre büyümesi için hayati önem taşır. Saç, yapısını keratin adı verilen proteinlerden alır ve keratin için protein eksikliği, zayıf ve ince saç tellerinin yanı sıra yavaş saç büyümesine neden olur. Protein açısından zengin besinler tüketin, ancak vejeteryansanız mercimek, soya peyniri ve soya fasulyesi de harika protein kaynaklarıdır.

C Vitamini

C vitamini, saç köklerimizin saç büyümesi için sağlıklı kalmasına yardımcı olan ve saç tellerimizin bölünmesini önleyen bir lif olan kolajen oluşturmak için kullanılır. Dolmalık biber, portakal ve domates C vitamini açısından zengindir.

A Vitamini

A vitamini, saç büyümesine eşit olan hücre büyümesini destekler. Aynı zamanda vücudun sağlıklı bir saç derisi ve sağlıklı, beslenmiş saçlar için gerekli olan sebumu üretmesine yardımcı olur. Tatlı patates, havuç, ıspanak ve lahana, A vitaminine dönüştürülen beta-karoten bakımından yüksektir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama