May 20, 2024

Sık Yaşanan Diş Problemleri ve Çözümleri

Hiç kimse diş problemleriyle uğraşmak istemez, ancak diş fırçalama ve diş ipi kullanma ve düzenli kontrollerden oluşan titiz bir ağız sağlığı rutini uygulayanlar bile kendilerini diş sorunlarıyla karşı karşıya bulabilirler.

Birçok diş problemi evde tedavi edilebilir iken, diğerleri daha ciddi bir şeyin olup bittiğini gösteren belirtiler olabilir ve böyle durumlarda işi uzmanına danışmak en doğrusu.

Öyleyse, ne zaman yardım isteyeceğinizi nasıl bileceksiniz? Gelin birlikte bazı yaygın diş problemlerine, nedenlerine ve bunlarla başa çıkmanın en iyi yollarına bakalım.

 

  1. Kötü Nefes

Elbette, bu genellikle çok fazla soğanlı bir salata yemekten veya biraz fazla sarımsak yemekten kaynaklanır, ancak düzenli olarak ağız kokusu yaşıyorsanız, bu sadece utanç verici olmayabilir, aynı zamanda daga büyük problemlerin habercisi olabilir. Tıbbi olarak ağız kokusu olarak bilinen ağız kokusu, öğle yemeğinde yediklerinizin yanı sıra birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir!

Ağzınızı su veya gargara ile çalkalamak, sakız (tabii ki şekersiz!) veya ağzınıza nane atmak geçici çözümlerdir, ancak ağız kokusu devam ederse, altta yatan nedeni belirlemek uzun vadeli bir çözüm bulmak için önemlidir.

 

  1. Plak

Ağzınızdaki bakteriler, tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerdeki şeker ve nişasta ile karıştığında, dişlerinizde plak adı verilen yapışkan bir tabaka meydana gelir. Plak oluşumunu engelleyemeyeceğimiz doğru, ancak daha sonra olabilecekleri önleyebiliriz.

Tedavi edilmediği takdirde, plak zararlı asitler üretir ve diş minesini tahrip edebilen, çürüklere ve hatta diş eti hastalığına neden olabilen tartara dönüşür. Plakların kartopu gibi daha fazla diş sorununa dönüşmesini önlemenin en iyi yolu dişlerinizi fırçalamaktır!

 

  1. Diş Rengi Değişikliği

Dişlerin renginin değişmesinin birçok nedeni var: yaşlanma, ilaçlar, genetik, sigara içmek ve kahve içmek, bunlardan sadece birkaçı. Yaşlanmaya yardım edemezsiniz ve ebeveynlerinizi seçemezsiniz, ancak diş sarartma eğilimi olan yiyecek ve içeceklerden kaçınmayı veya azaltmayı deneyebilir, sigara içmekten kaçınabilir ve reçetesiz satılan beyazlatıcı ürünlere yatırım yapabilirsiniz.

İyi bir ağız sağlığı rutini ile birlikte bu çabalar dişlerinizi inci gibi beyaz günlerine döndürmüyorsa, diş hekiminizle konuşmanın, lekelerin gerçekten tedavi gerektiren altta yatan bir sorunun belirtileri olup olmadığını öğrenmenin zamanı gelmiştir.

 

  1. Kanayan Diş Etleri

Sağlıklı bir gülümseme için dişlerinizi fırçalamak gerekli olsa da bazen biraz fazla abartıp diş etlerinizi tahriş edebilirsiniz. Çok agresif bir şekilde diş ipi kullanmak da katkıda bulunabilir, bu nedenle bu diş problemiyle başa çıkmanın bir yolunun diş rejiminize biraz daha az kas koymaktır.

Diş eti çizgisi boyunca plak birikmesi, iltihaplanmaya ve hassasiyete neden olması nedeniyle diş eti kanamasını da meydana getirebilir, bu nedenle bu bölgeyi de (nazikçe!) fırçaladığınızdan emin olun.

Ayrıca tatlı patates, havuç, ıspanak ve lahana gibi yiyecekleri yiyerek C vitamini (enfeksiyonlarla savaşmak için) ve K (kan pıhtılaşma yeteneklerini güçlendirmek için) alımınızı artırmayı deneyebilirsiniz.

Yine de diğer diş problemleri gibi, diş eti kanaması da daha büyük bir sorunu gösterebilir, bu nedenle kanama devam ederse, kaynağı belirlemek ve bir tedavi planı tasarlamak için bir diş hekimine gidin.

 

  1. Diş Hassasiyeti

Sıcak veya soğuk yiyeceklerden kaçındığınızı fark ettiyseniz diş hassasiyetinin iyi bir zaman olmadığını bilirsiniz! Dişler, yukarıda bahsettiğimiz abartılı fırçalama veya çok fazla asitli yiyecek ve içecek tüketme gibi bir dizi faktörden dolayı hassaslaşabilir. Sert beyazlatma ürünleri gibi dişlerinizi gıcırdatmak veya sıkmak da suçlu olabilir.

Ama bu diş sorunu daha sık ortaya çıkıyorsa sorunun kökü aslında şu olabilir dişlerinizin kökleri! Hasar görmüş bir diş veya dolgu aşağıdaki sinirleri açığa çıkarıyor olabilir ve bunun hemen düzeltilmesi gerekir. Diş eti sorunları da diş hassasiyetine neden olabilir, bu da hızlı müdahale gerektiren başka bir durumdur.

Yumuşak kıllı bir diş fırçasını daha nazikçe kullanmayı deneyin, geceleri bir ısırık koruyucusu takın, beyazlatma girişimlerinize ara verin ve peynir veya yoğurt gibi daha az asitli atıştırmalıkları tercih edin. Bunlar işe yaramıyor gibi görünüyorsa, diş hekiminizle konuşmanın zamanı gelmiştir.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama