May 30, 2024

Siyah Noktalar İçin Çözüm Önerileri

Sorunsuz bir cilt tipiniz olsa bile hayatınızın kısa bir bölümünde siyah noktalar ile uğraşmışsınızdır. Cilt tipiniz ister karma ister kuru ister yağlı olsun siyah noktalar belirli bir temizleme düzenine uymadığınızda her an tekrar geri dönebilirler. Peki siyah noktalar neden oluşur? Siyah noktalar için çözüm önerileri nelerdir? Gelin hep birlikte siyah noktalara savaş açalım.

Siyah nokta nedir?

Siyah noktalar, tıkanmış kıl kökleri nedeniyle cildinizde görünen küçük şişliklerdir. Bu küçük noktalara siyah nokta denir çünkü yüzey koyu veya siyah görünür. Siyah noktalar, genellikle yüzde oluşan hafif bir sivilce türüdür, ancak aşağıdaki vücut kısımlarında da görünebilirler:

sırt

göğüs

boyun

kollar

omuzlar

Siyah noktalara ne sebep olur?

Siyah nokta, cildinizdeki kıl köklerinin açılmasında tıkanma oluştuğunda oluşur. Her folikülde bir saç ve yağ üreten bir yağ bezi bulunur. Sebum adı verilen bu yağ cildinizin yumuşak kalmasına yardımcı olur. Ölü cilt hücreleri ve yağlar, cilt folikülüne açılan açıklıkta toplanarak komedo adı verilen bir yumru oluşturur. Yumruğun üzerindeki cilt kapalı kalırsa, yumru beyaz nokta olarak adlandırılır. Yumruğun üzerindeki cilt açıldığında, havaya maruz kalmak onun siyah görünmesine ve siyah nokta oluşmasına neden olur.

Aşağıdakiler dahil bazı faktörler akne ve siyah nokta oluşumuna sebebiyet verebilir;

  • Çok fazla vücut yağı üretmek
  • Propionibacterium acnes bakterilerinin ciltte birikmesi
  • Ölü deri hücreleri düzenli olarak dökülmediğinde saç köklerinin tahriş olması
  • Kortikosteroidler, lityum veya androjenler gibi belirli ilaçları almak
  • Bazı insanlar yediklerinizin veya içtiklerinizin sivilceyi etkileyebileceğine inanıyor. Karbonhidratlar gibi kan şekeri düzeylerini artıran süt ürünleri ve yiyecekler sivilceyi tetiklemede rol oynayabilir, ancak araştırmacılar güçlü bir bağlantı olduğunu göstermiyor

Siyah noktalar nasıl tedavi edilir?

Reçetesiz tedaviler

Pek çok akne ilacı eczanelerde ve marketlerde ve çevrimiçi olarak reçetesiz satılmaktadır. Bu ilaçlar krem, jel ve ped şeklinde mevcuttur ve doğrudan cildinize sürülür. İlaçlar, salisilik asit, benzoil peroksit ve resorsinol gibi bileşenler içerir. Bakterileri öldürerek, fazla yağı kurutarak ve cildi ölü deri hücrelerini dökmeye zorlayarak çalışırlar.

Reçeteli ilaçlar

Reçetesiz çözümler sivilcenizi iyileştirmezse, doktorunuz daha güçlü reçeteli ilaçlar kullanmanızı önerebilir. A vitamini içeren ilaçlar kıl köklerinde tıkaçların oluşmasını engeller ve cilt hücrelerinin daha hızlı yenilenmesini sağlar. Bu ilaçlar doğrudan cildinize uygulanır ve tretinoin, tazaroten veya adapalen içerebilir.

Doktorunuz ayrıca benzoil peroksit ve antibiyotik içeren başka bir tür topikal ilaç reçete edebilir. Siyah noktalarınıza ek olarak sivilceleriniz veya akne kistleriniz varsa, bu tür ilaçlar özellikle yardımcı olabilir.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon sırasında, bir doktor veya cilt bakımı uzmanı, cildinizin üst katmanlarını zımparalamak için pürüzlü bir yüzey içeren özel bir alet kullanır. Cildin zımparalanması, siyah noktalara neden olan tıkanıklıkları giderir.

Kimyasal peeling

Kimyasal peelingler ayrıca tıkanıklıkları giderir ve siyah noktalara katkıda bulunan ölü deri hücrelerinden kurtulur. Soyma sırasında cilde güçlü bir kimyasal çözelti uygulanır. Zamanla cildin üst katmanları soyulur ve altındaki daha pürüzsüz cilt ortaya çıkar. Hafif peelingler tezgahta bulunurken, daha güçlü peelingler dermatologlar veya diğer cilt bakımı uzmanları tarafından yapılır.

Lazer ve ışık tedavisi

Lazer ve ışık terapileri, yağ üretimini azaltmak veya bakterileri öldürmek için küçük yoğun ışık demetleri kullanır. Hem lazerler hem de ışık ışınları, cildin üst katmanlarına zarar vermeden siyah nokta ve sivilceleri tedavi etmek için cilt yüzeyinin altına ulaşır.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama