April 25, 2024

Size En Uygun Ruj Rengini Nasıl Seçersiniz?

Mükemmel ruj tonunu bulmak teoride kulağa eğlenceli gelse de, çoğu durumda bizi analiz felcine uğratan stresli bir görev olabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız renk tonu vardır, ancak cilt tonunuzu, alt tonlarınızı ve kişisel estetiğinizi tamamlayan bir tanesini bulmak oldukça farklı bir hikayedir. “Ruj renk teorisi” son zamanlarda TikTok’ta bile trend oldu, çünkü farklı cilt tonlarına sahip içerik oluşturucular aynı ürünleri büyük ölçüde farklı sonuçlarla kaydırırken kendilerini kaydediyorlar. İyi haber şu ki, renk teorisi bilimini anlamak doğru tonları ve makyaj kombinasyonlarını seçmenize yardımcı olacaktır ve ruj da bu konuda bir istisna değildir. Bu yazıda, iki profesyonel makyaj sanatçısı ruj renk teorisini ve en iyi renk tonunuzu nasıl seçeceğinizi açıklıyor.

 

Ruj Renk Teorisi Nedir?

Doğru ruj rengini aramak sonsuz gibi görünebilir, çünkü rujun rengi genellikle ambalajında cildimizde ve dudaklarımızda olduğundan çok daha farklı görünür. Profesyonel makyaj sanatçıları, yılda 200’den fazla gelinle çalıştıkları ve düğün günleri için mükemmel ruj rengini aradıkları için ruj rengi teorisine aşinadırlar. Doğru ruj tonunu seçmenin şansla hiçbir ilgisi yok ve her şey cilt tonunuzu, alt tonlarınızı ve bunların renk teorisiyle nasıl ilişkili olduğunu bilmekle ilgili.

 

Renk teorisi hakkında bilgi tazelemeye ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz. Ruj renk teorisi, resimde kullanılan renk teorisine benzer, Ana renkleri (kırmızı, sarı ve mavi) farklı kombinasyonlarda karıştırmak hayal edebileceğiniz her rengi yaratacaktır. Cildimizdeki renkler de aynı şekilde çalışır. Hepimiz farklı oranlarda kırmızı, sarı ve mavi (alt tonlarımız olarak adlandırabiliriz) ve kahverengi ve beyazdan (cilt tonlarımız olarak adlandırılabilir.) oluşuruz. Tüm bunlar bir araya geldiğinde benzersiz, bireysel ten rengimizi oluşturur.

 

Bir ruj rengi seçerken, rengin cilt tonunuz, dudak renginiz ve bunların renk tekerleği ile nasıl ilişkili olduğu ile nasıl koordine olduğunu dikkate almak önemlidir. Ruj renk teorisini anlamak için, renklerin meşhur kum havuzunda birlikte ne kadar iyi oynadıklarını (ya da nasıl geçinemediklerini) anlamak gerekir.

 

Rujlar Çeşitli Cilt Tonlarında Neden Farklı Görünür?

Hiç başka birinde sevdiğiniz bir ruju denediniz, ancak kendinizde umduğunuz gibi değil de tamamen farklı göründü mü? Ruj çeşitli cilt tonlarında farklı görünecektir çünkü çalıştığımız ‘temel renk’ değişmektedir. Ruj renkleri renk çarkının kendine özgü karışımından oluştuğu için, her kişinin cilt tonu rujdan tamamlayıcı ve zıt stiller çekecektir. Ne olduğuna bağlı olarak, o ruj kişisel cilt tonumuzun üzerinde farklı şekilde dans eder.

 

Alt tonlara ek olarak, cilt tonunuzun ne kadar koyu veya açık olduğu da bir ruj renginin nasıl görüneceği üzerinde etkili olabilir. Kişilerin alt tonları benzer olsa bile, aynı renk ruj açık tende koyu tenden çok daha farklı görünebilir. Bu rujun içinde kendimi rahat hissediyorum, ya da bu değil! arasında ayrım yapabilir. Bunun farkında olmak, sizde iyi durmayan belirli bir ruja takılmamak için iyi bir hatırlatıcıdır. Bunun yerine, cilt tonunuza ve alt tonlarınıza biraz daha uygun benzer bir renk arayın.

 

Alt Tonlar Rujun Görünümünü Nasıl Değiştirir?

Cilt alt tonları üç ana kategoriye ayrılır: sıcak, soğuk ve nötr. Alt tonlarınızı hızlı bir şekilde çözmek için bileğinizin arkasındaki damarlara bakın. Mavi ise soğuk alt tonlara, yeşil damarlar sıcak alt tonlara, mavi ve yeşil karışımı ise nötr alt tonlara sahip olduğunuzu gösterir.

 

Alt tonlarımızın rujun görünümünü nasıl etkilediğini anlamak için uzmanlar konuyu renk çarkına geri getiriyor. Cildimizdekiler de dahil olmak üzere tüm renkler üç ana renkten oluşur ve doğru ruju seçmek için bunu kullanırız. Örneğin, cildiniz soğuk alt tonlara (daha mavi ton) sahipse, soğuk bir leylak rengi sıcak, turuncu bazlı bir mercandan daha uyumlu görünecektir. Bunun nedeni, rujun alt tonunu cildimizin alt tonuyla eşleştiriyor olmamız, ona karşı savaşmıyor olmamızdır.

 

Alt tonları aynı olsa bile aynı ruj farklı ten rengine sahip iki kişide işe yarar mı? Gerçek şu ki, bu duruma göre değişir. Uzmanlar, “Aynı alt tonlara sahip iki kişi olabilir (diyelim ki altın rengi, yani sıcak), ancak bir kişinin cilt tonu açıksa ve diğer kişinin cilt tonu koyuysa, aynı ruj renk derinliğine bağlı olarak farklı görünebilir (veya belki de hiç görünmeyebilir!)” diyor.

 

Cilt Tonunuz İçin Doğru Ruju Nasıl Seçersiniz?

Cilt tonunuz için doğru renk ruju bulma konusunda yardıma mı ihtiyacınız var?

 

Koyu tenliler: Uzmanlar, “Derin bir cilt tonu için parlak bir renk almaktan korkmayın” diyor. “Ruj daha koyu bir tonun üzerinde olacağından, daha görünür bir kontrasta sahip olacak ve öne çıkacaktır. Sıcak veya nötr bir cilt tonu için, sıcak bir ışıltı için turuncu bazlı bir kırmızı deneyin. Soğuk bir ton için koyu bir dut rengi tercih edin.”

 

Orta tenliler: Uzmanlar, “Sıcak alt tonlu orta bir cilt tonuna sahipseniz karamel nude veya mercan çarpıcı olacaktır” diyor. “Orta-nötr bir alt ton için, daha dengeli tonda bir renk bulmaya çalışın.”

 

Açık tenliler: Uzmanlar, “Soğuk alt tonlu ve oldukça açık tenliyseniz, yumuşak bir gül rengini veya hafif bir leylak rengini her zaman sevmişimdir” diyor.

 

Alt tonlarınızı bilmek ve ruj renk teorisine aşina olmak, ideal renk tonunuzda bir dudak ürünü için alışveriş yaparken sonucu önemli ölçüde iyileştirebilir. Bir dahaki sefere yeni bir dudak rengine ihtiyaç duyduğunuzda yukarıdaki bilgileri test edin; ten renginizi tamamlayan bir sonuçla en sevdiğiniz tonları bir araya getiren bazı seçenekler bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama