April 25, 2024

Sosyal Medya Detoksu Nedir Nasıl Yapılır?

Sosyal medyanın modern yaşamın büyük bir parçası haline geldiği inkar edilemez. Facebook, Instagram ve Twitter gibi uygulamalar sevdiklerimizle bağlantıda kalmamıza, haberleri yakalamamıza ve hem güzel yerleri hem de ilham veren insanları keşfetmemize yardımcı oluyor. Yine de, çeşitli beslemeler arasında saatlerce gezinmenin sizi endişeli, bitkin veya tatminsiz hissetmenize neden olabileceğini görebilirsiniz. Peki bir sosyal medya detoksuna ihtiyacınız olup olmadığını nasıl anlarsınız? Alışkanlıklarınızı düşünün ve sosyal medyanın sizi nasıl hissettirdiğini ve hayatınızı nasıl etkilediğini değerlendirin. Ruh sağlığınızı olumsuz etkiliyor mu? Verimliliğiniz ve yaratıcılığınız ne durumda? Seni mutlu eden aktivitelerden uzaklaşmak zaman alıyor mu?

Uzmanlara göre, sosyal medyada vakit geçirmenin doğası gereği yanlış bir şey olmadığını not etmek önemlidir. Önemli olan onu amaç ve niyetle kullanmaktır. Düşündükten sonra, uygulamaların hayatınız üzerinde yarattığı olumsuz etkileri tespit edebiliyorsanız, sosyal medyaya ara verme zamanı gelmiştir. Bir oyun planına mı ihtiyacınız var? Şu andan itibaren sosyal medya ile bağlantınızı biraz kesmenize ve daha mutlu, daha sağlıklı bir ilişki kurmanıza yardımcı olacak bu uzman onaylı fikirleri deneyin.

Sosyal medya uygulamalarınızı silin.

Siz havlu atma konusunda ısrar etmeden önce, bunun geçici bir önlem olduğundan emin olun. Sosyal medyayı 12 saat boyunca telefonunuzdan kaldırın ve kendinize kolayca yeniden yükleyebileceğinizi hatırlatın. Bu, denemekle ilgili. Sosyal medyada olmamanın ne gibi etkileri olduğunu ve hangi düşünceleri kışkırttığını görün. Deney bittiğinde, kendinizi sınırlama fikri çok daha yapılabilir hale gelecektir.

Bir arkadaşla detoks.

Amacınız ister formda kalmak, ister kilo vermek, isterse sosyal medyada daha az vakit geçirmek olsun, sizi sorumlu tutacak birinin olması her şeyi değiştirebilir. Sizinle “detoks” yapmakla ilgilenen sevdiğiniz birini bulun ve ardından ikinizin de nasıl ilerlemeyi planladığını tartışın. Psikoterapist ve The Power of the Power of kitabının yazarı Nancy Colier, “Diyelim ki, bir hafta ayak işlerini yaparken telefonunuzu evde bırakmayı düşünüyorsunuz. Hafta bittiğinde, arkadaşınızla görüşün ve nasıl yaptığınızı onlara bildirin” diyor. Dayanacak bir arkadaşınız olduğunda, hedeflerinize bağlı kalmanız daha olasıdır  veya diğer taraftan, yetersiz kaldığınızda cesaretiniz daha az hissedilir.

En çok hangi uygulamaları kullandığınızı belirleyin.

Uygulamalarınızda ne kadar zaman harcadığınızı belirlemenize yardımcı olan Moment (iOS ve Android’de mevcuttur) gibi bir uygulama indirin. Bir iPhone kullanıcısıysanız, cihazınızın Ekran Süresi adı verilen yerleşik özelliğini zaten biliyorsunuzdur. E-posta ve işle ilgili diğer telefon kullanımını etkileyen günlük ortalamanıza bakmak yerine, “En Çok Kullanılan” uygulamalar listenize bakın ve belirli sosyal medya uygulamalarına ne kadar zaman ayırdığınızı görün.

Arkadaşlarınız ve ailenizle konuşun.

Bazı açılardan, size en yakın olan insanlar sizi sizin kendinizden daha iyi tanır. Sevdiklerinize telefonunuzla olan ilişkiniz hakkında ne fark ettiklerini sorun. Konuşma sırasında telefonunuzu kontrol etmek veya yemek masasında mesajlaşmak gibi farkında olmadan bazı kötü eğilimler edindiğinizi keşfedebilirsiniz. Price, “Birçok yetişkin, çocuklarının telefon alışkanlıkları hakkında söylediklerini duymanın gerçekten ufuk açıcı ve motive edici bir an olduğunu söyledi” diyor.

Uygulamalarınızda zaman sınırları belirleyin.

Sosyal medya kullanımınız üretkenliğinizi ciddi şekilde engelliyorsa ancak buna karşı koyamıyorsanız, Freedom (iOs ve Android’de mevcuttur) gibi bir uygulamayı düşünün, Price’ı önerir. Freedom’ın sosyal medya uygulamalarını engellemesini ve hatta ne kadar yalvarırsanız yalvarın bu zaman sınırlarını iptal etmenize izin vermeyen bir “Kilitli Modu” etkinleştirmesini istediğiniz zaman blokları oluşturabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama