June 22, 2024

SPF Ne Demek? Güneş Kremi Seçimi Neden Önemli?

Dışarıda herhangi bir zaman geçirirseniz, güneş kremi sürmenin ne kadar önemli olduğu konusunda bir veya iki uyarı duymuşsunuzdur.

Güneş kremi kullanmak hiç kullanmamaktan daha iyi olsa da, eğer bir seçeneğiniz varsa, en az SPF 30 geniş spektrumlu UV korumasına sahip bir güneş kremi seçmek en iyisidir. Bu öneriler tüm cilt tonlarındaki insanlar için geçerlidir. İdeal olarak güneşe çıkmadan 30 dakika önce cildinize güneş kremi de sürmelisiniz.

SPF ve cildinizi güneşte nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

SPF önemli mi?

SPF, güneş koruma faktörünün kısaltmasıdır. Güneş koruyucu olarak, SPF cildinizi güneş ışınlarından korumaya yardımcı olur.

Güneş iki tür radyasyon yayar: UVA ve UVB ışınları. UVA ışınları ciltte kırışıklık ve sarkma gibi yaşlanma belirtilerine katkıda bulunur. UVB ışınları daha kanserojendir ve genellikle güneş yanıklarından sorumludur. UVA ışınları ayrıca UVB ışınlarını daha reaktif hale getirir, bu nedenle ikisi bir araya geldiğinde ölümcül olabilir.

Neredeyse her zaman dışarıda veya güneş ışığı alan bir pencerenin yakınında olduğunuzda güneşten gelen zararlı radyasyona maruz kalırsınız. Güneş yanığına eğilimli olmasanız bile bu radyasyonun cildiniz üzerinde bir etkisi vardır.

SPF, cildinizin güneş ışınlarına karşı doğal savunmasını genişleterek çalışır. Örneğin, 15’lik bir SPF, güneş koruyucu içermeyen normal cildinizden yaklaşık 15 kat daha fazla koruma sağlar. O halde 50’lik bir SPF, güneş koruyucu içermeyen cilde göre 50 kat daha fazla koruma sağlayacaktır. Geniş spektrumlu bir güneş koruyucu seçmek, hem UVA hem de UVB ışınlarını engelleyecek bir güneş koruyucu türü olduğu anlamına gelir.

 

SPF, güneş kreminin cildinizi ne kadar süre koruduğunu etkiler mi?

Güneş kremi ortalama iki saat sürer. Bu, her iki saatte bir yeniden başvurmayı planlamanız gerektiği anlamına gelir. Çok terlerseniz, cildinizin yandığını fark ederseniz veya suda zaman geçirirseniz daha sık tekrar uygulamak isteyeceksiniz.

 

Güneş Kremi Seçimi

Güneşe az maruz kalmak için, yerleşik SPF 15 bazlı bir nemlendirici veya makyaj yeterlidir. Bununla birlikte, diğer durumlarda, ne tür bir güneş kremi kullanmanız gerektiğini belirlemek için dış mekan aktivitenizi düşünmek isteyeceksiniz. Seçebileceğiniz birçok farklı güneş kremi türü vardır. Güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Suya Dayanıklı Güneş Kremi

Suya dayanıklı güneş kremi su aktiviteleri için iyi koruma sağlayabilir, ancak SPF’nin gözlerinize damlamasına neden olacak bir spor yapıyorsanız uygun olmayabilir. Ayrıca hiçbir güneş kreminin gerçekten su geçirmez olmadığını da unutmamak gerekir.

 

Sprey Güneş Kremi

Bu tür güneş kremi, özellikle kıpır kıpır ve koşan çocukların ebeveynleri arasında çok popülerdir. Bununla birlikte, sprey güneş kremi, ebeveynlerin sprey yerine önce krem ​​bazlı bir güneş kremi seçmesini öneren bazı uzmanlar için bir endişe haline geldi. Sprey güneş kremi, çocuğunuzun soluyabileceği zararlı kimyasallar salabilir.

Geniş Spektrum

Geniş spektrumlu güneş kremi, güneş kreminin hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı bloke olduğu anlamına gelir. Her zaman geniş spektrumlu bir güneş kremi seçmek harika bir fikirdir.

 

Tamamen Doğal Güneş Kremi

Tüketici Raporları, mineral bazlı güneş kremlerinin çoğunun, aktif bileşenler için kimyasallar içeren güneş kremleri kadar iyi çalışmadığını buldu. “Doğal” olarak etiketlenen güneş kremleri tipik olarak mineral bazlıdır. Tamamen doğal bir güneş kremi arıyorsanız, bir araştırma, zeytinyağı veya hindistancevizi yağı bazlı bir güneş kremi seçmenin en fazla korumayı sağlamaya yardımcı olacağını buldu. Hem zeytinyağı hem de hindistancevizi yağı, SPF 8 civarında doğal SPF korumasına sahiptir, bu nedenle onları baz olarak kullanan güneş kremleri iyi bir doğal SPF temeline sahiptir.

 

Düşük ve Yüksek SPF

Tüketici Raporları ayrıca birçok güneş kreminin reklamı yapılan kadar iyi çalışmadığını da tespit etti, bu nedenle çok düşük bir SPF seçerken dikkatli olun. SPF 50’den sonra daha fazla koruma yoktur, ancak 50 yazan bir şişenin aslında daha az SPF olma ihtimali vardır. Şüphe duyduğunuzda, 50 ile gidin.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama