June 16, 2024

Stres İçin En İyi 10 Uçucu Yağ

Stres için en iyi uçucu yağlara hızlı bir bakış

Dinlenmek için en iyisi: Lavanta

Uyku için en iyisi: Papatya

Meditasyon için en iyisi: Portakal

Kaygı için en iyisi: Sandal ağacı

Stres için en iyisi: Adaçayı

En iyi ruh hali kaldırıcı: Limon

Yaymak için en iyisi: Bergamot

Topikal kullanım için en iyisi: Gül

Depresyon için en iyisi: Yasemin

Dinlenmek için en iyisi: Ylang ylang

Aromaterapi, stresten kurtulmak için doğal bir çare olabilir. Uygulama, sağlığı ve esenliği teşvik etmek için bitkilerden elde edilen uçucu yağların kokusunu solumayı içerir.

Koku alma sisteminiz, beyninizin duyguları düzenleyen bölümünü doğrudan etkiler. Bu nedenle kokular hatıraları tetikleyebilir ve hem olumsuz hem de olumlu duygular uyandırabilir. Aromaterapi, genel bir sakinlik durumuna girmek için stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir 2016 incelemesi, aromaterapinin geleneksel tedavilerle birleştirildiğinde ağrıyı azaltmada etkili olduğunu bile buldu.

Uçucu yağlar oldukça konsantredir, bu da onları ilk kez denerken dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, özellikle topikal olarak uygulandıklarında, cilde emildikleri için ölçülü olarak kullanılmalıdırlar.

Esansiyel yağları stres için kullanmanın, topikal olarak uygulamadan suyla seyrelterek kokuyu teneffüs etmeye kadar çeşitli yolları vardır. Genel bir kural, denediğiniz her bir uçucu yağ için özel talimatları takip etmektir. Topikal olarak uygulayacaksanız, olası bir reaksiyonu belirlemek için önce yağı küçük bir cilt bölgesinde test etmek en iyisidir.

 

Nasıl Seçilir?

Bu uçucu yağları stres azaltıcı ve kaygı önleyici özellikleri nedeniyle seçtik. Bu özelliklerin etkinliğini destekleyen herhangi bir çalışmaya da göz attık.

Uçucu yağlar, uygun şekilde kullanıldığında genellikle güvenli olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, vücudunuza verdiğiniz herhangi bir maddede olduğu gibi, birkaç önlem almak en iyisidir. Uçucu yağlar, olumsuz reaksiyonları önlemek için seyreltme gerektirir. Genel bir kural olarak, uçucu yağların konsantrasyon seviyelerini yüzde 5’in altında tutmalısınız.

Doza, saflığa, uygulama yöntemine ve olası ilaç etkileşimlerine dikkat edin. Bazı yağlar solunduğunda güvenli kabul edilir, ancak yüzde 3 ila 5 gibi düşük konsantrasyonlarda cilde uygulandığında tahriş edici olabilir.

 

Yağları dağıtırken şu güvenlik önlemlerini alın:

Uygun seyreltme yönergelerini izleyin.

İyi havalandırılmış bir alana yaydığınızdan emin olun.

Aralıklı olarak dağıtın, tipik olarak 30 ila 60 dakika açık, ardından 30 ila 60 dakika kapalı.

İster kaygı için bir çare, ister uykunuzu iyileştirmek için doğal bir yol, ister meditasyon seansı sırasında ruh halinizi dengeleyecek bir şey arıyor olun, stres azaltıcı özelliklere sahip birçok uçucu yağ vardır.

Şiddetli stres veya stresle ilgili fiziksel belirtiler yaşıyorsanız, bir sağlık uzmanına danışmak her zaman en iyisidir.

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama