May 30, 2024

Stres Kırışıklıklarına Sahip Olmamak İçin Yapmanız Gerekenler

Stres Kırışıklığı Nedir?
Stres altında olduğumuzda, yeterli uyku alamayız, gerektiği kadar egzersiz yapamayız ve yediklerimize dikkat edemediğimiz zamanlarımız da olur. Tüm bu faktörler sadece sağlığımızda değil, cildimizde de olumsuz etkilere katkıda bulunabilir. Stres kırışıklıklarının kronik stres ve çevresel stres faktörlerinin (toksinler, kirleticiler, güneşe maruz kalma) bir sonucu olduğu düşünülmektedir. Yüz bölgesi tipik olarak daha yaygın oldukları yerdir. Stres kırışıklıkları alın bölgesinde ve kaşlar arasında ortaya çıkmaya daha eğilimli.

Stres Kırışıklıkları Neden Olur?
Stres işten, ilişkilerden, parasal durumdan ve hatta fiziksel ortamdan kaynaklanabilir. Peki, arkasındaki gerçek bilim nedir? Kısa cevap tek kelimeyle özetlenebilir: telomerler. “Telomerler, kromozomlarımızı koruyan her DNA dizisinin sonundaki kapaklardır – bunu bir ayakkabı bağcığının sonundaki plastik kaplama gibi düşünebilirsiniz. Telomerler belirli bir noktaya kadar kısaldığında, artık çoğalamazlar ve bu yaşlanma belirtilerine yol açarlar. Zihinsel bozukluklar, depresyon, anksiyete veya travma geçiren bireylerin bu tip rahatsızlıkları olmayanlara oranla daha kısa telomerlere sahip olabileceği ihtimali söz konusu. Araştırmalar şunu gösteriyor, daha kısa telomerleri kronik ve psikolojik stresle ilişkilendirilebilir ve bu sorunlar bireyi kırışıklıklara daha yatkın hale getirebilir.

Strese Bağlı Kırışıklıklar mı Yaşa Bağlı Kırışıklıklar mı?
Yaşlanmanın neden olduğu kırışıklıklar, kolajen ve elastindeki azalma nedeniyle ortaya çıkar. Uzmanlara göre, yirmili yaşlarımızda daha az kolajen üretmeye başlıyoruz. Yaşlanmayı tamamen durduramasak da, yaşam tarzı ayarlamaları yaparak (yani güneş kremi sürerek ve sağlıklı bir cilt temizlik rutinine bağlı kalarak) yavaşlatmaya yardımcı olabiliriz. Stres kırışıklıkları, uzun süreli psikolojik stres yaşayan insanlarda telomerlerin kısalması nedeniyle oluşur. Otuzlu yaşlarınızda ya da daha yaşlıysanız ve kronik psikolojik stres altındaysanız, sadece yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıklar dışında hem yaşa bağlı hem de stresle ilişkili kırışıklıkların görünümünü daha fazla görebilirsiniz.

Stres Kırışıklıklarını Önleme
Stresten kaçınmak söylemekten daha kolay inanın. İşte süreci kolaylaştırmak için bazı uzman ipuçları;

Bir rutin oluşturun: Günlük yaşamınızda stres giderici bir rutin uygulamayın – bu egzersiz, meditasyon veya günlük tutmak olabilir.

Nemlendirin: Kronik stres altında olduğunuzda, susuz kalmayı unutmak çok kolaydır ve bu sorunu daha da büyütebilir. Yeterli su içerek cildi dıştan ve içten nemlendirin.

Yaşam tarzınızı değiştirin: Uzmanlar genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamanın önemini vurguluyor. Yediğiniz şeyleri çeşitlendirmek -daha çok sebze ve meyve tüketmek-, alkol alımını sınırlamak, sigara içmekten kaçınmak ve sık sık nefes alma tekniklerini uygulamak ile başlayabilirsiniz.

İyi uyuyun: Bu çok açık bir madde gibi görünse de, öncelikle vücudun cilde verdiği hasarı onardığı önemli bir zaman olduğu için sekiz saatlik uykuyu hedeflemenizi öneriyoruz.

Güneş kremini aksatmayın: Kış aylarında bile evden her çıktığınızda özellikle yüz bölgeniz için en az 30 SPF’li bir güneş kremini uygulamayı unutmayın.

Kolajeni uyarın: Kolajeni uyarmak için yapılan tedaviler mevcut ince çizgileri önlemenin yanı sıra yumuşatmaya yardımcı olabilir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama