June 25, 2024

Stresin En Çok Etkilediği Boyun ve Omuzlar İçin Egzersiz Önerileri

Bugünlerde tekrarlayan boyun gerginliği veya üst sırt ağrısı ile başa çıkmak zorunda mı kalıyorsunuz? Sert bir boyun ve boyun ağrısı, zayıf kaslar – zayıf duruş – veya servikal omurgada dejeneratif değişiklikler nedeniyle ortaya çıkabilir. Sonuç, boynunuzdaki ve omuzlarınızdaki sert kaslar, ağrı ve hatta sınırlı hareketliliğe neden olabilir. Boyun gerginliği ve ağrı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Boyun ve omuz ağrısı nedenleri;

Kötü duruş: yanlış pozisyonlar, hareketler ve işte, günlük yaşamınızda veya egzersiz yaparken sürekli stres nedeniyle baş ve boynunuzda sürekli zorlanma
Zihinsel stres: psikolojik zorlanma
Zayıf bağışıklık sistemi: soğuk algınlığı gibi durumlarda bağışıklığın düşmesi

Boyun gerginliği ve ağrısının ana nedeni genellikle torasik omurganın hareketliliğinin olmamasıdır. Torasik omurga, dönme (dönme), fleksiyonlar (bükme) ve uzantılar (doğrultma) şeklinde hareket edecek şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, günlük yaşamda genellikle tam tersi geçerlidir. Birçoğumuz iş günlerimizi omurganın fonksiyonel hareketliliğini sınırlayan masamızda oturuyoruz. Bu özellikle evden çalışmak durumunda olduğumuz bu günlerde sıkça gerçekleşebilir; hareketimiz sandalyemizden kanepeye veya mutfaktan banyoya yürümekle sınırlı olabilir.

Ancak endişelenmeyin, akut boyun gerginliği durumunda, ağrıyı hafifletmek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem var. Aşağıdaki beş egzersiz torasik omurganızın hareketliliğini ve esnekliğini artırır. Tenis topları veya köpük merdaneleri yardımıyla kendinize masaj yapmak, kas gerginliğini serbest bırakmak için iyi bir yoldur. Ve en iyi yanı, bu boyun egzersizlerini istediğiniz zaman, istediğiniz yerde yapabilirsiniz.

Köpük Rulo İle Egzersiz

Başlangıç pozisyonu:
Arkanıza yaslanın. Köpük silindiri sırtınızın altına kürek kemikleriniz yüksekliğine yerleştirin. Kalçalarınızı yerden kaldırın ve karın kaslarınızı ve kalçalarınızı sıkın. Kalçalarınızın, sırtınızın ve boynunuzun düz bir çizgi oluşturduğundan emin olun. Boynunuzu desteklemek için ellerinizi başının arkasına koyun.

Egzersiz nasıl yapılır:
Sırt kaslarınıza masaj yapmak ve omurganızı harekete geçirmek için yavaşça ileri geri yuvarlayın.

Standart Awtuvi Egzersizi

Başlangıç pozisyonu:
Sırtınızı bir duvara yaslayın. Kollarınız ve tüm omurganız duvara dokunmalı ve kollarınız “A” harfini oluşturmalıdır. Kürek kemikleriniz geriye ve aşağı doğru çekin. Omuzlarınız, dirsekleriniz ve bileklerinizle duvara bastırın.

Egzersiz nasıl yapılır:

Farklı harfler oluşturmak için kollarınızı çeşitli pozisyonlarda hareket ettirin.

İkinci pozisyonda, dirseklerinizi bükün ve bir W oluşturmak için göğüs seviyesine getirin.
T oluşturmak için kollarınızı göğsünüz / omuzlarınızdaki tarafa doğru uzatın.
Dirseklerinizi 90 derece bükün ve U oluşturmak için omuz seviyesine yükseltin.
Dirseklerinizi düzeltin ve V oluşturmak için kollarınızı başınızın üstünde çapraz olarak kaldırın.
Bir I oluşturmak için kollarınız doğrudan başınızın üzerine kaldırılmış olarak durun.
Egzersizi birkaç kez tekrarlayın ve her pozisyonun bir sonrakine akmasına izin verin.

Yüzükoyun Awtuwi Egzersizi

Başlangıç pozisyonu:
Karnınızın üzerine uzanın. Dirsekleriniz hafifçe bükülmüşken kollarınızı yanınıza yerleştirin.

Egzersiz nasıl yapılır:
Egzersizi ayakta durma pozisyonundaki bütün harflerle aynı şekilde yapın, ancak bu kez yüzüstü pozisyonda. Egzersizi birkaç kez tekrarlayın.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama