June 25, 2024

Suyun Isısı Saçınızı Yıpratıyor Olabilir! Saçınızı Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yıkama günü geldiğinde, muhtemelen bir kontrol listeniz vardır (gerçek veya zihinsel): şampuan, saç kremi, nemlendirici maske, ısı koruyucu vb. Muhtemelen bu listede olmayan bir şey sudur.

Su, saç yıkamanın isimsiz en büyük kahramanıdır; onsuz işinizi göremezsiniz, ancak o kadar önemlidir ki muhtemelen onu bir yıkama günü bileşeni olarak düşünmezsiniz bile. Ancak anlaşılan o ki, su sıcaklığınız ve kaliteniz saçınızın ve saç derinizin sağlığında oldukça büyük rol oynuyor.

H20’nin saç tellerinizi nasıl oluşturabileceği veya kelimenin tam anlamıyla nasıl kırabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için dermatolog Dendy Engelman, MD, FACMS, FAAD, Alexis Granite, MD ve Hasan Benar’a başvurduk. Sıcak, soğuk ve ılık suyun saç sağlığınızı nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

Saçınızı Sıcak Suyla Yıkadığınızda Ne Olur?

Saçınızı sıcak suyla yıkamanın faydaları vardır; örneğin, daha yüksek sıcaklıklar gözenekleri açarak şampuan ve diğer ürünlerin saç derisine nüfuz etmesine yardımcı olur. Granite, “Saçınızı sıcak suyla yıkamak, kiri, kiri, ürünü ve yağı soğuk sudan daha etkili bir şekilde temizlemeye yardımcı olabilir” diyor.

Daha yüksek sıcaklıklar ürünlerin kafa derisine nüfuz etmesini kolaylaştırsa da, sıcak su saçın doğal yağlarını soyarak saçın ve saç derisinin kurumasına, tahrişe ve kaşınmaya neden olabilir. Engelman, “Saç derisinin durumunun saç büyümesi ve sağlığı üzerinde muazzam bir etkisi vardır, bu nedenle kuru, sağlıksız ve kepekli bir saç derisi saç büyümesini engelleyebilir veya saç tellerini zayıflatabilir” diye açıklıyor Engelman. Kuru ve kaşıntılı bir saç derisine ek olarak, saçınızı sıcak suyla yıkamak da seboreik dermatit ve egzama gibi durumları şiddetlendirebilir.

Benar’a göre saçınızı sıcak suyla yıkamak saçınızın görünümünü de değiştirebilir: “Saçları yıkamak için sıcak su kullanıldığında saç kökleriniz çevresel ve oksidatif hasara maruz kalır ve bu da saç dökülmesine neden olabilir. Hasarlı saç köklerinin tutuşu gevşediği için saç dökülmesi hızlanır. Bu da erken beyazlamaya neden olabilir” diyor.

 

Saçınızı Soğuk Suyla Yıkamaya Ne Dersiniz?

Uzmanlarımıza göre, saçınızı soğuk suyla yıkamanın birçok artısı ve birkaç önemli eksisi var.

 

Artıları

Doğal yağları korur: Sıcak sudan farklı olarak soğuk su, baş ve saç sağlığı ve büyümesi için faydalı olan doğal yağları çözmez. Engelman, “Saçınızın doğal yağlarını korumak kuruluğu, kaşıntıyı ve tahrişi sınırlamaya yardımcı olur” diyor.

Parlamayı artırır: “Soğuk su, kafa derisindeki tırnak etlerini ve gözenekleri kapatarak saç üzerinde çalışır, bu da gözeneklerin kapanması nemi koruduğu için saçın parlaklığını artırır” diyor.

Daha fazla nem: Soğuk su kafa derisinin gözeneklerini kapatabildiğinden, saçın doğal nem seviyeleri ve saç kremlerinden aldığınız nem korunur. Sonuç olarak saç, ürünün faydalarından daha iyi yararlanarak daha sağlıklı ve nemli görünmesini ve hissetmesini sağlar.

Kepeğe yardımcı olur: Kepek, kuru bir saç derisinden kaynaklanır ve onu tedavi etmek için neme ihtiyaç vardır. Engelman, “Soğuk suyla duş almak saç derisinin nemi tutmasına yardımcı olduğundan kepeği ve beraberinde gelen tahrişi azaltır” diye açıklıyor.

Saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirir: Saçınızı yıkamak için soğuk su kullanmak ilk başta rahatsız edici gelse de, kafa derisinin derin dokularındaki kanın daha hızlı dolaşmasına yardımcı olabilir. Engelman, “Bu, ideal vücut sıcaklığının yanı sıra beyin, kalp sağlığı ve vücudun iyileşme süreçleri gibi optimal sağlığın korunmasına yardımcı olur” diyor.

 

Eksileri

Hacmi azaltır: Soğuk su, saçın nemi tutmasına yardımcı olmak için mükemmel bir iş çıkarır, ancak aşırı nem saçın düz ve daha az hacimli görünmesine neden olabilir. Bu herkesin başına gelmeyecek olsa da, saçınızın soğuk suya nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Ayrıca özellikle kış aylarında havalar soğumaya başladığında soğuk su kullanmamaya çalışın.

Aşırı nem: “Saç nemi tuttuğunda kafada çok fazla yağ bırakabilir ve bu da saçın yağlı ve düz görünmesine ve hissedilmesine neden olabilir” diyor Engelman.

Rahatsızlık: En kötü yanı olmasa da, soğuk su sıcak veya ılık su kadar rahat ve rahatlatıcı değildir ve daha önce saçınızı hiç soğuk suyla yıkamadıysanız buna alışmanız biraz zaman alacaktır. Engelman, “Soğuk duşlar bazen endişe verici ve neredeyse acı verici olabilse de, cilt, saç ve vücut sağlığının faydaları rahatsızlıktan daha ağır basabilir” diyor.

 

Saçınızı Yıkamak İçin En İyi Sıcaklık Nedir?

Engelman ve Benar, saçların ılık suyla yıkanmasını tavsiye ediyor. Soğuk suyla yıkamanın faydalarından yararlanmak istiyorsanız, Engelman nemi hapsetmek için duşunuzun sonuna doğru suyu soğuğa çevirmenizi tavsiye ediyor. Granite göre ılık su saç yıkamak için en uygun sıcaklıktır. “Yağlı saçlarınız varsa, yağları ve ürünü daha iyi gidermeye yardımcı olmak için daha sıcak bir durulama ile bitirebilirsiniz” diyor.

Belirli bir sıcaklık açısından, Benar saçınızı yıkamak için 100°F veya 38°C (normal vücut sıcaklığının biraz üzerinde) olan su kullanmanızı önerir. “Yaz aylarında suyu daha düşük sıcaklıkta kullanabilirsiniz” diyor.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama