June 18, 2024

Takılarınızı Nasıl Temizlersiniz?

Mücevherat ışıl ışıl olmalıdır, ancak toza ve kire, losyonlara ve sabunlara, hatta havaya ve neme maruz kalmak en sevdiğiniz parçaları zamanla matlaştırabilir ve ışıltılarını yitirebilir.

Neyse ki, mücevher kutunuzdaki çoğu eşyayı profesyonel bir kuyumcuya gitmeden temizlemek mümkündür. Kararmış gümüşü ve solgun altını eski haline döndürün, elmas, yakut, zümrüt ve safir gibi değerli taşların yeniden parıldamasını sağlayın!

 

Gümüş Nasıl Temizlenir

Kararmış gümüş parçalarını temizlemenin ve yeniden kararmasını hızlı bir şekilde önlemenin en iyi yolu, lekeyi çözen ve lekeyi gideren ve yenilenmeyi önlemek için arkasında koruyucu bir kaplama bırakan bileşenler içeren iyi bir gümüş cila kullanmaktır.

 

Kendin Yap Gümüş Temizleme Hileleri

Elinizde gümüş cila yoksa ve gümüşü en kısa sürede temizlemeniz gerekiyorsa, aşağıdaki Kendin Yap yöntemlerinden birini deneyin. Sadece bu tedavilerin geri dönmeye devam etmeyeceğini bilin ve gümüş uzmanlar bunları çok sık kullanmaya karşı uyarıyorlar (eğer varsa). Gümüş kaplama takılarda, kaplamayı aşındırmak için aşırı sürtünmeden kaçının.

 

Bulaşık deterjanı kullanın: Birkaç damla bulaşık deterjanını ılık suyla karıştırın. Solüsyona yumuşak bir bez batırın ve lekeyi çıkarmak için gümüşü ovalamak için kullanın. Soğuk suyla durulayın ve başka bir yumuşak bezle kurulayın.

 

Kabartma tozu deneyin: Daha ağır bir kararma için, üç ölçü kabartma tozunu bir ölçü suyla karıştırın. Gümüşü ıslatın ve macunu yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle uygulayın. Yarıklara işleyin ve lekeyi alırken bezi çevirin. İyice durulayın ve kurulayın.

 

Diş macununa ulaşmak: Diş macunundaki hafif aşındırıcılar dişlerinizdeki lekeleri nasıl gideriyorsa, gümüşteki kararmaları da giderebilirler. Kararmış gümüşe bir miktar beyaz macun diş macunu (jel değil) uygulayın ve parmağınızla veya yumuşak bir bezle çok nazikçe ovalayın. Ardından ılık suyla iyice durulayın ve yumuşak bir bezle parlatın.

 

Altın Nasıl Temizlenir

Som altın bilezikler, zincirler ve küpeler için birkaç damla bulaşık deterjanı ve biraz ılık su solüsyonunda hafif bir banyo yapın. Çözeltiye yerleştirmeden önce küçük mücevher parçalarını bir süzgeç içine koyun; büyük parçalar, yaklaşık beş dakika boyunca ıslanmak için doğrudan kaseye gidebilir. Eşyaları döndürün, sonra çıkarın, yumuşak bir bezin üzerine koyun ve orada sıkışan kirleri çıkarmak için yumuşak bir diş fırçasıyla çatlakların ve zincir bağlantılarının üzerinden geçin. Küçük parçaları süzgeçe geri koyun ve her şeyi akan su altında durulayın. Yumuşak bir bezle kurulayın.

 

Değerli Taşlar Nasıl Temizlenir

Altın üzerine yerleştirilmiş elmas, yakut, zümrüt ve safir gibi değerli ve yarı değerli taşların ışıltısını geri kazandırmak kolaydır. Altını temizlemek için yukarıdaki talimatların aynısını kullanabilirsiniz, ancak normal su kullanmak yerine bulaşık sabununu maden suyuyla karıştırın.

Yumuşak bir diş fırçası ile taşları fırçalayın; daha sonra durulamak için temiz suya daldırın veya parçaları bir süzgece koyun ve akan su altında durulayın. Kurutun ve ışıltıya hayran kalın.

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama