April 25, 2024

Takviye Gıda Nedir. Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Amacınız ister D vitamini eksikliği ister ışıltılı bir cilt olsun takviye gıdaların kullanımı son yıllarda beklenmedik bir şekilde çoğaldı. Bağışıklık güçlendirmek, sağlıklı bir cilde sahip olmak, yorgun hissetmemek için aldığımız pek çok vitamin ve mineral var fakat takviye gıdaları hangi durumlarda kullanmalıyız? Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte bulalım.

Takviyeler, vitaminler, mineraller nelerdir?

Takviyeler, ağızdan alınan vitaminler, mineraller, şifalı bitkiler, amino asitler, enzimler, probiyotikler, antioksidanlar veya diğer besinler gibi bir “diyet içeriği” içeren ürünlerdir.

Kapsüller, sakızlar, tentürler, tozlar ve sıvılar dahil olmak üzere çeşitli formlarda mevcut olan diyet takviyeleri, genellikle fiziksel veya zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin kolay ve etkili bir yolu olarak pazarlanmaktadır.

Vitaminler: Vitaminler, vücudunuzun düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu temel besin maddeleridir. Birçoğu, büyüme, sinir fonksiyonu ve sindirim gibi hayati metabolik fonksiyonları düzenlemeye yardımcı olur.

Yağda çözünen vitaminler: Bu vitaminler yağda çözünür ve vücudunuzda depolanabilir. A, D, E ve K vitaminlerini içerir.

Suda çözünen vitaminler: Bu vitaminler suda çözünür ve vücut tarafından depolanmaz. C vitamini ve B vitamini içerirler.

Mineraller: Mineraller, büyüme, kemik sağlığı ve sıvı dengesi gibi belirli vücut fonksiyonları için gerekli olan inorganik elementlerdir.

Çoğu sağlıklı birey için, ihtiyaç duyduğunuz tüm vitamin ve mineralleri yalnızca beslenme yoluyla tüketmek mümkündür. Bununla birlikte, beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için takviyelerin gerekli olabileceği belirli koşullar, ilaçlar ve durumlar vardır.

Yine de, diyet takviyeleri hakkında konuşurken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, bunların diyetinizdeki besinleri veya diğer bileşikleri takviye etmek – yerine koymak değil – takviye etmek için tasarlandıklarıdır.

Gıdalardaki besinler ve vitamin ve mineral takviyeleri

Çeşitli yiyecekler yemek, vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlamanın en iyi yoludur.

Sonuçta, farklı yiyecekler çeşitli miktarlarda ve besin kombinasyonlarını içerir. Örneğin, turunçgillerin C vitamini açısından zengin olduğu bilinirken, yapraklı yeşillikler mükemmel bir K vitamini kaynağıdır

Gıdalar, vitamin ve minerallere ek olarak, protein, sağlıklı yağlar ve lif gibi diğer temel besinleri de içerir – bunların tümü genel sağlık ve optimal vücut işlevi için gereklidir.

Ayrıca, özellikle bitki bazlı gıdalar, antioksidanlar ve fitokimyasallar bakımından zengindir; faydaları azalmış iltihaplanma ve kronik hastalığa karşı korumayla bağlantılı iki sınıf bileşiktir.

Tüm bunların aksine, takviyeler aynı besinsel faydaları sağlamaz. Sağlıklı bir diyetin yerini alması değil, tamamlaması gerektiği için, genellikle yalnızca konsantre miktarlarda belirli besin maddelerini sağlarlar.

Kimin takviyeye ihtiyacı var?

Genel olarak, bu besinleri yeterli miktarda alan sağlıklı yetişkinler için vitamin ve mineral takviyesi almak gerekli değildir. Bu temel besinleri diyetinizle almanız tercih edilse de, bazıları bunu yapmakta zorlanabilir.

Takviye gıdalar kim almalıdır?

Hamile veya emziren kadınlar

Sadece veya kısmen emzirilen bebekler

Beslenme yetersizliği teşhisi konmuş yetişkinler veya çocuklar

Besin emilim bozukluğuna neden olan koşullara sahip kişiler

Mide bypass gibi bariatrik cerrahi geçirenler

Yiyeceklere sınırlı erişimi olan yetişkinler veya çocuklar

Bazı veganlar ve vejetaryenler

D vitamini gibi bazı besin eksiklikleri olanlar

Diğer vitaminlerin aksine, yalnızca diyetinizden yeterli D vitamini almak zordur. Vücudunuz güneş ışığına maruz kalmaktan D vitamini yapabilirken, dünya çapında bir milyar insanın bu vitaminin düşük seviyelere sahip olduğu tahmin edilmektedir. Sık sık güneş kremi kullanmak, ekvatorun çok kuzeyinde veya güneyinde yaşamak, içeride kalmak ve daha koyu bir cilde sahip olmak, D vitamini eksikliği için risk faktörleridir. Ayrıca, yaşla birlikte doğal olarak ortaya çıkan ciltteki biyolojik değişiklikler nedeniyle yaşlı yetişkinler D vitamini sentezlemede o kadar etkili olmayabilir.

Sonuç olarak, D vitamini takviyeleri yaygın olarak tavsiye edilir.

Yalnızca gıdalardan yeterli vitamin ve mineral alma konusunda endişeleriniz varsa, ihtiyaç duyabileceğiniz takviye türü ve uygun dozla ilgili kişiselleştirilmiş öneriler için sağlık uzmanınızla görüşün.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama