July 13, 2024

Tükenmişlik Sendromu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Beyniniz ve vücudunuz çok uzun süre aşırı çalışma ve bunalmış hissetmeyle baş edebilir. Yönetmek veya azaltmak için adım atmadan sürekli olarak yüksek düzeyde stres yaşarsanız, sonunda yorgunluk devralır ve sizi duygusal ve fiziksel olarak tükenmiş bırakır.

Yaptığınız hiçbir şeyin önemi yokmuş gibi göründüğü için daha az motive hissedebilirsiniz. Tükenmişlik kademeli olarak gerçekleştiğinden, belirtileri hemen fark etmeyebilirsiniz. Ancak bir kez sizi ele geçirdiğinde, hayatın her alanında işlev görme yeteneğinizi etkileyebilir.

 

İşaretleri Tanıyın

Tükenmişliğin temel belirtileri şunlardır:

 • unutkanlık ve konsantrasyon güçlüğü
 • kendinizle daha az gurur duyma
 • kendinizi ve hedeflerinizi gözden kaçırmak
 • ilişkileri sürdürmekte ve sevdiklerinizle birlikte olmakta zorluk
 • iş arkadaşları ile yaşanan olaylarda hayal kırıklığı ve sinirlilik
 • açıklanamayan kas gerginliği, ağrı, yorgunluk ve uykusuzluk
 • Sağlık hizmetleri gibi belirli alanlarda çalışanlar çok daha yüksek oranlarda tükenmişlik yaşama eğiliminde olsa da, çalışan halkın yüzde 4 ila 7’si arasında herhangi bir yerde tükenmişlik yaşayabileceğini gösteriyor.

 

Tükenmişlik, genellikle geniş kapsamlı bir etkiye sahip olabilir:

 • İş performansını olumsuz etkileyen sizi hobilerden ve ailenizle vakit geçirmekten veya iş dışında dinlenmekten alıkoymak
 • Kardiyovasküler hastalıklar, tip 2 diyabet, depresyon ve intihar dahil olmak üzere sağlık sorunları için artan risk
 • Tükenmişliği gidermek için harekete geçmek esastır, çünkü genellikle daha da kötüleşir. Sonraki 10 adım, iyileşme yolunda başlamanıza yardımcı olabilir.

 

Kaynağı Bulun

Neyin değişmesi gerektiğini tam olarak bilmediğinizde değişiklik yapmak zordur, ancak yaşamınızdaki katkıda bulunan faktörleri veya stres kaynaklarını keşfetmek yardımcı olabilir.

Tükenmişlik, giderek daha zorlu bir işin stresi gibi, genellikle işle ve profesyonel tetikleyicilerle ilgilidir. Ancak şu durumlarda da tükenmişlik yaşayabilirsiniz:

 • Sıkı bir akademik programa sahip olmak
 • İlişki sorunlarıyla, özellikle de çözümü olmayan bir döngü gibi görünenlerle uğraşmak
 • Ciddi veya kronik bir sağlık sorunu olan sevilen birine bakmak
 • Kendi başınıza çok fazla şey yapmaya çalışmak, tükenmişliğin iltihaplanması için de ideal bir ortam yaratır.

 

Yapabileceğiniz Acil Değişiklikleri Belirleyin

Yükünüzü hemen hafifletmenin birkaç yolunu tanıyabilirsiniz.

Her hafta, uzun saatler boyunca çalışmanızı sağlayan üç farklı zaman alıcı projeniz mi var? Kariyerlerinde başarılı olmak için çok fazla hırsı olanlar, hepsini yapmaya çalışırlar. Ancak hiçbir şey için enerjiniz kalmadığında bu geri tepebilir.

Bunun yerine, her şeyi yapmanın gerçekçi olmadığını kabul etmeye çalışın ve amirinizden bir projeyi yeniden atamasını veya ekibinize başka birini eklemesini isteyin.

 

İş ve Kişisel Taahhütlerle Bunaldınız Ama Yine de Sevdiklerinizden Gelen Talepleri Geri Çeviremiyor Musunuz?

İnsanları memnun etme eğilimleri olanlar, genellikle kimseyi hayal kırıklığına uğratmaktan kaçınmak için çok fazla şey üstlenirler. Kesinlikle yapmanız gereken şeyler için gün içinde zaten saatleriniz tükeniyorsa, daha fazla görev eklemek yalnızca daha fazla hayal kırıklığı ve stres katacaktır. Mevcut taahhütlerinizi değerlendirin ve birkaçını iptal etmeyi veya yeniden planlamayı düşünün. Bunun getirdiği ani rahatlama sizi şaşırtabilir.

 

Güvendiğiniz İnsanlarla Konuşun

Tükenmişliğin nedenlerini sıralamaya nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz ve stresinizi azaltmanın yollarını arıyorsanız, bu normaldir.

Tükenmişlik o kadar bunaltıcı hale gelebilir ki, nasıl ele alınacağını belirlemek yorucu görünebilir. Tamamen tükenmiş hissettiğinizde potansiyel çözümleri belirlemek de zordur.

Güvenilir bir sevileni dahil etmek, desteklenmiş ve daha az yalnız hissetmenize yardımcı olabilir. Arkadaşlar, aile üyeleri ve ortaklar olası çözümler konusunda beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olabilir.

Sizin için neyin işe yaradığına dair bir anlayışa sahip olmak için hayatınıza yeterince yakınlar, ancak yine de durumu biraz net bir şekilde değerlendirmek için yeterli mesafeye sahipler.

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama